Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Wścieklizna wykryta w Polsce. Nosicielem jest nietoperz
Emil Hoff
Emil Hoff 02.06.2021 02:00

Wścieklizna wykryta w Polsce. Nosicielem jest nietoperz

Nietoperz chory na wściekliznę
Pixabay.com - zdjęcie poglądowe

Na niewielką miejscowość Małtydy w powicie ostródzkim padł blady strach. Widmo groźnej choroby krąży nad spokojnym dotąd miasteczkiem. Władze traktują sprawę bardzo poważnie i cały rejon ogłosiły strefą zagrożenia. Specjalne tablice mają informować przyjezdnych o ryzyku. Wszystko przez... nietoperza.

Felerny nietoperz został znaleziony martwy na jeden z prywatnych posesji w Małtydach. Po przebadaniu przez weterynarza okazało się, że zwierzę było nosicielem wścieklizny.

Wścieklizna to najgroźniejsza z chorób odzwierzęcych

Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. To zoonoza, czyli schorzenie, którym od zwierząt mogą zarazić się ludzie. Wścieklizna powoduje zmiany w układzie nerwowym nosiciela, wyzwala agresję. Z czasem powoduje paraliż mięśni i śmierć. Co najgorsze, wścieklizna jest bardzo zaraźliwa - wystarczy krótki kontakt ze śliną lub krwią zarażonego, np. przez pogryzienie lub zadrapanie, by choroba przeniosła się na nową ofiarę.

Zwierzęta, u których wykryto wściekliznę, muszą być usypiane. Właściciel posesji, na której znaleziono chorego nietoperza, został ugryziony przez swego kota i teraz zarówno on, jak i jego milusiński, znajdują się pod obserwacją lekarzy. Mieszkaniec Małtyd uspokaja jednak, że jego kot jest po prostu złośliwy i gryzie nawet bez wścieklizny.

W Polsce co roku notuje się kilkanaście przypadków wścieklizny. Nietoperz z Małtyd to pierwsze zwierzę, u którego wykryto wściekliznę w województwie warmińsko-mazurskim od 2019 r.

Choroba sieje grozę w Małtydach

Teraz mieszkańcy Małdyt boją się wychodzić z domu. Skoro nietoperz był zarażony wścieklizną, to jakie jeszcze zwierzęta mogą przenosić chorobę? Władze gminy nakazały trzymać psy na krótkich smyczach, a koty w domach. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko zarażenia się przez zwierzę wścieklizną.

Weterynarz Adam Zimodro z Ostródy uspokaja jednak w wywiadzie udzielonym PAP, że u nietoperza z Małtyd wykryto tzw. lyssavirusa, czyli odmianę wścieklizny nietoperzy, która nie przenosi się na zwierzęta lądowe.

Szczepienia są obowiązkowe

W Polsce każdy pies w wieku powyżej 3 miesięcy powinien zostać zaszczepiony przeciw wściekliźnie. Jest to obowiązek prawny, którego musi dopełnić każdy właściciel.

W przypadku podejrzenia ugryzienia przez zwierzę chore na wściekliznę należy bez zwłoki udać się do lekarza. Badanie i obserwacja pozwalają stwierdzić, czy rzeczywiście nastąpiło zarażenie chorobą. Niestety, póki co wścieklizna pozostaje nieuleczalna.

Źródło: Eska.pl, PAP

Dołącz do swiatzwierzat.pl

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?