Swiatzwierzat.pl
Wścieklizna u psa: objawy, leczenie i zapobieganie

Pixabay.com

Wścieklizna u psa: objawy, leczenie i zapobieganie

16 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Wścieklizna u psa to choroba śmiertelna i zakaźna. Zabija szybko, a co gorsza chory pies może zarazić także ludzi. Skąd bierze się wścieklizna u psa, jak przebiega, jak jej zapobiec i co zrobić, jeśli nasz pies kogoś ugryzł?

Wścieklizna u psa: śmiertelnie poważny problem

Wścieklizna u psa to choroba wywołana wirusowym zapaleniem ośrodkowego układu nerwowego. Choć taki opis brzmi niepozornie, wścieklizna to temat śmiertelnie poważny. Wścieklizna jest chorobą zakaźną, wirus przenosi się łatwo przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego. Na wściekliznę chorować mogą wszystkie ssaki i ptaki. Wścieklizna jest tzw. zoonozą, co oznacza, że zwierzęta mogą zarażać nią ludzi. Co gorsze, wścieklizna jest śmiertelna i nieuleczalna.

Nic dziwnego, że szczepienie każdego psa przeciw wściekliźnie jest w Polsce obowiązkowe.

Wścieklizna u psa: jak dochodzi do zakażenia?

Wścieklizna rozprzestrzenia się, gdy wirus przeniesie się do krwiobiegu ofiary poprzez ślinę lub mocz zarażonego zwierzęcia. W przypadku psów najczęstszą przyczyną zarażenia się wścieklizną jest pogryzienie przez innego psa lub dzikie zwierzę. Jednym z objawów wścieklizny jest wzmożenie u psa agresji i występowanie napadów niekontrolowanego szału, o pogryzienie przez wściekłe zwierzę nie jest więc trudno.

Wścieklizna u psa: przebieg choroby

Mniej więcej przez miesiąc od zakażenia wirus rozmnaża się w organizmie ofiary, nie powodując żadnych objawów. Kiedy staje się dość silny, atakuje układ nerwowy psa. Wścieklizna u psa od tego momentu rozwija się bardzo szybko i zabija zwierzę w przeciągu tygodnia.

Wścieklizna u psa: przebieg szałowy

Wścieklizna u psa może wystąpić pod jedną z dwóch postaci: szałową i porażenną. W przypadku wścieklizny w postaci szałowej chodzi o jak najgorszy rodzaj szału. Objawy początkowo są niepozorne, pies może stracić apetyt, przejawiać zachowanie apatyczne. Szybko jednak jego zachowanie zmienia się drastycznie – staje się agresywny i dostaje ataków szału. Oszalały pies atakuje zwierzęta i ludzi, ale też przedmioty, np. meble. Dostaje silnego ślinotoku, może też pożerać niejadalne przedmioty i wydawać nietypowe dźwięki. Psia ślina jest nośnikiem wirusa, dlatego tak niebezpieczny jest jakikolwiek kontakt z oszalałym wściekłym psem.

Te dziwne dźwięki wydawane przez psa to oznaka porażenia krtani – wirus powoli niszczy układ nerwowy zwierzęcia, stopniowo wywołując porażenie kolejnych obszarów ciała. Z czasem pies traci koordynację ruchową, dostaje drgawek, opada mu żuchwa i wypada język. W końcu pies doznaje porażenia kończyn. Umiera, gdy porażenie sięgnie jego mięśni oddechowych.

Wścieklizna u psa: przebieg porażenny

W przypadku wścieklizny porażennej pies nie przechodzi fazy ataków szału. Bez ostrzeżenia pada, zwalony z nóg paraliżem kończyn. Dogorywa tak przez kilka dni.

Wścieklizna u psa: zagrożenie dla człowieka

Wścieklizna jest jedną z tzw. zoonoz, czyli chorób, którymi zwierzęta mogą zarażać ludzi. Rozpowszechnienie się szczepie przeciw wściekliźnie dla zwierząt i ludzi znacząco obniżyło liczbę przypadków zachorowań na wściekliznę. Choroby jednak nie udało się całkowicie zwalczyć, nadal występuje i nadal zbiera żniwo.

Wścieklizna u psa: leczenie nie jest możliwe

Wścieklizna to choroba nieuleczalna. Długo nie daje objawów, a gdy już da, zabija w ciągu kilku dni. Dlatego zaleca się uśpienie psa po tym, jak badanie wykaże zarażenie wścieklizną i wystąpią pierwsze objawy.

Wścieklizna u psa: obowiązkowe szczepienie

Polskie prawo nakłada na opiekunów obowiązek zaszczepienia przeciw wściekliźnie każdego psa, który ukończył trzy miesiące życia. Na zaszczepienie psa opiekun ma miesiąc. Każdy pies musi być ponownie szczepiony przeciw wściekliźnie co najmniej raz w roku. Każde szczepienie powinno być odnotowane w książeczce zdrowia lub paszporcie psa.

Również zwierzęta wwożone do Polski – psy, koty i fretki – muszą mieć świadectwo szczepienia przeciw wściekliźnie.

Przepisy te zawarte zostały w „Ustawie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt” z 11 marca 2004 r., art. 56, ust. 1-4.

Wścieklizna u psa: przygotowanie do szczepienia

Pies, który ma być poddany szczepieniu przeciw wściekliźnie, musi być w odpowiednim wieku i stanie zdrowia. Nie może być chory ani zarobaczony. Nie szczepi się też suk w ciąży i w czasie laktacji.

Przed każdym szczepieniem pupil powinien zostać zbadany: należy sprawdzić mu temperaturę, osłuchać serce i płuca, zbadać węzły chłonne.

Jeśli pies zareagował alergią na poprzednie szczepienie, należy poinformować o tym fakcie weterynarza, zanim dokona on następnego zastrzyku.

Wścieklizna u psa: cena szczepienia

Ceny szczepionek przeciw wściekliźnie u psa wahają się w zależności od regionu i użytego preparatu, ale ogólnie nie są wysokie. Jednorazowe szczepienie zwierzaka kosztuje między 30 a 50 zł.

Wścieklizna u psa: noś ze sobą książeczkę zdrowia pupila

Ponieważ opiekun psa ma prawny obowiązek zaszczepić pupila przeciw wściekliźnie, teoretycznie każdy człowiek spacerujący z psem powinien mieć przy sobie książeczkę zdrowia zwierzaka. To dlatego, że może zostać poproszony, np. przez strażników miejskich o okazanie dowodu szczepienia psa. Brak zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie lub nieważne szczepienie grozi mandatem w wysokości 500 zł.

Wścieklizna u psa: co robić, gdy mój pies kogoś ugryzł?

Jeśli Twój pies kogoś ugryzie, lub choćby lekko tylko „posmakuje”, musi zostać poddany trwającej piętnaście dni obserwacji. Nie ma znaczenia, czy pies jest na oko zdrowy i ma ważne szczepienie przeciw wściekliźnie. Powiatowy Lekarz Weterynarii nakłada na właściciela gryzącego psa obowiązek poddanie pupila obserwacji.

Obserwacja psa może mieć charakter zamknięty lub doprowadzany. Obserwacja zamknięta polega na izolacji psa w gabinecie weterynaryjnym, gdzie zwierzak jest poddawany stałej obserwacji. Jeśli wystąpią u niego objawy wścieklizny, trzeba będzie go uśpić. Obserwacja doprowadzana polega na złożeniu z psem czterokrotnej wizyty u weterynarza w pierwszym, piątym, dziesiątym i piętnastym dniu obserwacji.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >