Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Wścieklizna u psa: objawy, leczenie i zapobieganie
Emil Hoff
Emil Hoff 16.02.2021 01:00

Wścieklizna u psa: objawy, leczenie i zapobieganie

Wścieklizna u psa: objawy, leczenie i zapobieganie
Pixabay.com

Wścieklizna u psa: śmiertelnie poważny problem

Wścieklizna u psa to choroba wywołana wirusowym zapaleniem ośrodkowego układu nerwowego. Choć taki opis brzmi niepozornie, wścieklizna to temat śmiertelnie poważny. Wścieklizna jest chorobą zakaźną, wirus przenosi się łatwo przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego. Na wściekliznę chorować mogą wszystkie ssaki i ptaki. Wścieklizna jest tzw. zoonozą, co oznacza, że zwierzęta mogą zarażać nią ludzi. Co gorsze, wścieklizna jest śmiertelna i nieuleczalna.

Nic dziwnego, że szczepienie każdego psa przeciw wściekliźnie jest w Polsce obowiązkowe.

Wścieklizna u psa: jak dochodzi do zakażenia?

Wścieklizna rozprzestrzenia się, gdy wirus przeniesie się do krwiobiegu ofiary poprzez ślinę lub mocz zarażonego zwierzęcia. W przypadku psów najczęstszą przyczyną zarażenia się wścieklizną jest pogryzienie przez innego psa lub dzikie zwierzę. Jednym z objawów wścieklizny jest wzmożenie u psa agresji i występowanie napadów niekontrolowanego szału, o pogryzienie przez wściekłe zwierzę nie jest więc trudno.

Wścieklizna u psa: przebieg choroby

Mniej więcej przez miesiąc od zakażenia wirus rozmnaża się w organizmie ofiary, nie powodując żadnych objawów. Kiedy staje się dość silny, atakuje układ nerwowy psa. Wścieklizna u psa od tego momentu rozwija się bardzo szybko i zabija zwierzę w przeciągu tygodnia.

Wścieklizna u psa: przebieg szałowy

Wścieklizna u psa może wystąpić pod jedną z dwóch postaci: szałową i porażenną. W przypadku wścieklizny w postaci szałowej chodzi o jak najgorszy rodzaj szału. Objawy początkowo są niepozorne, pies może stracić apetyt, przejawiać zachowanie apatyczne. Szybko jednak jego zachowanie zmienia się drastycznie – staje się agresywny i dostaje ataków szału. Oszalały pies atakuje zwierzęta i ludzi, ale też przedmioty, np. meble. Dostaje silnego ślinotoku, może też pożerać niejadalne przedmioty i wydawać nietypowe dźwięki. Psia ślina jest nośnikiem wirusa, dlatego tak niebezpieczny jest jakikolwiek kontakt z oszalałym wściekłym psem.

Te dziwne dźwięki wydawane przez psa to oznaka porażenia krtani – wirus powoli niszczy układ nerwowy zwierzęcia, stopniowo wywołując porażenie kolejnych obszarów ciała. Z czasem pies traci koordynację ruchową, dostaje drgawek, opada mu żuchwa i wypada język. W końcu pies doznaje porażenia kończyn. Umiera, gdy porażenie sięgnie jego mięśni oddechowych.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?