PILNE
Źródło: swiatzwierzat

Uwaga, kolejny przypadek wścieklizny na Mazowszu. Władze wprowadzają ostre przepisy dotyczące psów i kotów

5 Lutego 2021

Wścieklizna została wykryta u kolejnego lisa w województwie mazowieckim. Niewykluczone, że w podwarszawskich lasach grasuje więcej zarażonych przypadków. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania śmiertelnej choroby Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny oraz wojewoda mazowiecki wydał szereg nakazów i zakazów, które głównie dotyczą właścicieli zwierząt domowych i hodowlanych.

Pod Warszawą wykryto kolejny przypadek zarażenia wścieklizną. Państwowy Inspektorat Weterynarii w Otwocku właśnie potwierdził, że test diagnostyczny przeprowadzony na lisie znalezionym na terenie powiatu otwockiego, w gminie Kołbiel dał pozytywny wynik. To już drugi przypadek wścieklizny u lisa w tym rejonie.

Na Mazowszu wykryto ognisko wścieklizny

We wtorek, 19 stycznia Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Siedlcach potwierdził wykrycie ogniska wścieklizny w miejscowości Izabela.w gminie Wiązowna niedaleko Otwocka. Już wtedy zaczęto podejrzewać, że zakażonych zwierząt może być znacznie więcej. W krótkim czasie obawy weterynarzy i wojewody mazowieckiego się potwierdziły.

Na wniosek Mazowieckiego Lekarza Weterynarii wydano rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny. Według zaostrzonych przepisów na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje m.in. bezwzględny nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu.

Oprócz tego wprowadzono zakaz polowań (za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików) oraz zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem psów, kotów i innych zwierząt, które mogłyby doprowadzić do rozprzestrzenienia się wścieklizny wśród innych zwierząt.

Zostały nim objęte poniższe powiaty i dzielnice Warszawy:

  • miasto stołeczne Warszawa: dzielnica Wawer (część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni); dzielnica Wesoła (część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski)
  • powiat miński: miasto Sulejówek, na terenie gminy Halinów: Długa Kościelna (część miejscowości na zachód od ulicy Jana Kochanowskiego), Długa Szlachecka – (część miejscowości na zachód od ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego), Grabina, Halinów (część miejscowości na zachód od ulicy Okuniewskiej), Hipolitów, Józefin, Królewskie Brzeziny, Stary Konik; w gminie Siennica miejscowości: Borówek, Chełst, Grzebowilk, Kośminy.
  • powiat otwocki: w gminie Wiązowna miejscowości: Boryszew, Emów, Duchnów, Góraszka, Izabela, Majdan, Michałówek, Stefanówka, Wiązowna, Zagórze, Zakręt; w gminie Kołbiel miejscowości: Antoninek, Bocian, Borków, Chrosna, Chrząszczówka, Człekówka, Gadka, Gózd, Karpiska, Kołbiel, Nowa Wieś, Oleksin, Podgórzno, Rudno, Rudzienko, Sępochów, Skorupy, Stara Wieś Druga, Sufczyn, Teresin, Władzin, Wola Sufczyńska.
Wyszli na spacer ze zwierzakiem, policja wlepiła im mandat. Dlaczego? Powód jest absurdalnyWyszli na spacer ze zwierzakiem, policja wlepiła im mandat. Dlaczego? Powód jest absurdalnyCzytaj dalej

Czym jest wścieklizna i jak atakuje?

Jak informuje rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego Ewa Filipowicz, wścieklizna jest chorobą zakaźną dzikich zwierząt, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wykazuje dużą wrażliwość na ogrzewanie oraz działanie większości środków służących do dezynfekcji.

Do zakażania człowieka wścieklizną dochodzi zwykle na skutek pogryzienia przez zainfekowane (wściekłe) zwierzę. Do infekcji dochodzi poprzez kontakt ze śliną chorego na wściekliznę lub zakażonego wirusem wścieklizny zwierzęcia. Patogen wywołujący tę chorobę początkowo atakuje zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, zaś potem poprzez nerwy obwodowe dochodzi do mózgu.

Pamiętajmy, że wścieklizna jest śmiertelnie niebezpieczną chorobą, dlatego należy zawsze stosować się do wszelkich ostrzeżeń publicznych dotyczących zagrożonych terenów i zachować szczególną ostrożność przy wyprowadzaniu zwierząt na spacery. Ponadto, należy przypomnieć, że wszyscy właściciele zwierząt zobowiązani są do ich regularnego szczepienia, co ma ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby.

W Polsce obowiązkowym szczepieniom ochronnym przeciwko wściekliźnie podlegają wszystkie psy powyżej 3. miesiąca życia. Zaleca się je również kotom. Szczepienia wykonują lekarze weterynarii. Należy powtarzać je co roku. Osobie uchylającej się od obowiązku szczepienia grozi kara grzywny. Prawo przewiduje również możliwość odebrania zwierzęcia takiemu właścicielowi.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródło: natemat.pl, warszawa.naszemiasto.pl

Następny artykuł