Swiatzwierzat.pl
uszy

Pixabay, zdjęcie poglądowe

Wraca moda na deformowanie psów? W Anglii lawina nowych przypadków kopiowania uszu

8 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Kopiowanie, czyli skracanie uszu psom, jest od dawna nielegalne w Wielkiej Brytanii. Mimo to w ciągu minionych pięciu lat ilość przypadków psów ze skopiowanymi uszami wzrosła o ponad 600%! Czemu ludzie deformują własne psy?

Jak donosi Sky NEWS, przycinanie psom uszu znowu staje się modne w Wielkiej Brytanii. Bulldog Zeus został niedawno odebrany swemu właścicielowi. Miał krwawiące rany na małżowinach. Najwyraźniej właściciel próbował skopiować psu uszy, ale gdy zabieg mu nie wyszedł, spisał zwierzę na straty i zaniedbał je. Zeus musiał przejść operację zszywania małżowin. Obecnie znajduje się pod opieką organizacji pomagającej zwierzętom, która szuka mu nowego domu.

psy złe

Australia: zginęła opiekunka psów. Media donoszą, co może spotkać zwierzęta

CZYTAJ DALEJ

Organizacje prozwierzęce alarmują, że w Wielkiej Brytanii coraz częściej dokonuje się nielegalnych zabiegów skracania psom uszu i ogonów za pomocą kuchennych noży i bez znieczulenia.

Okrutna moda

Dawniej praktykowano przycinanie uszu psom myśliwskim i tym przeznaczonym do walk. Chodziło o to, by zwierzęta nie mogły zostać ugryzione i wyszarpane za odstające części ciała. Z tego samego powodu skracano też psom ogony.

Z czasem praktyka skracania psom uszu i ogonów stała się wymogiem u psów myśliwskich psów rasowych, nawet jeśli dany pies nie uganiał się za lisami czy borsukami ani nie walczył z innymi czworonogami, więc nie groziło mu ugryzienie w uszy. Po prostu hodowcy przyjęli, że niektóre psy mają mieć kopiowane uszy dla piękności i wpisali ten warunek do standardów różnych ras.

Nawet długo po tym, jak na świecie wprowadzono zakazy organizowania walk psów z dzikimi zwierzętami i innymi psami, wiele ras psów uznawanych za bojowe i stróżujące nadal miały wpisane w standardzie rasy, że trzeba kopiować im uszy. Siła zwyczaju brała górę nad rozsądkiem.

Kopiowanie uszu jest dziś nielegalne

Dopiero w XX w. pod naciskiem opinii publicznej i zgodnej opinii kynologów (specjalistów od psów), organizacje zajmujące się psimi wystawami zaczęły odchodzić od wymogu kopiowania uszu i ogonów. Praktyka ta jest niepotrzebna, powoduje u zwierząt ból i nie powinno się jej stosować tylko dla "polepszenia" wyglądu psa.

Dzięki zakazowi kopiowania psy znowu zaczęły paradować w swej pełnej krasie, z całymi uszami i ogonami.

Obecnie na terenie Unii Europejskiej i wielu innych krajów kopiowanie psom uszu i ogonów jest nie tylko zbędne, ale wręcz nielegalne.

Moda na deformacje odradza się

Mimo zakazu, moda na kopiowanie uszu powraca.

- Psom znowu zaczyna się przycinać uszy, ponieważ ludzie widzą zwierzęta z krótkimi uszami u celebrytów na ich social mediach - tłumaczy rzeczniczka jednej z organizacji chroniących zwierzęta, Amy Ockelford, w wywiadzie dla SKY NEWS. - Te zwierzęta sprowadzane są z krajów, gdzie kopiowanie uszu jest legalne. Fani celebrytów ulegają czarowi Instagrama i sami skracają uszy swym zwierzakom. To głupie i barbarzyńskie.

Na szczęście wiele gwiazd zdaje sobie sprawę z mocy social mediów i aktywnie działa na rzecz kompletnego usunięcia praktyki kopiowania psom uszu. Znani podkreślają, że kupili psy, które miały uszy skopiowane już wcześniej i sami nigdy nie poddaliby swych pupili takiej procedurze. Podobne działania mogą w przyszłości wyhamować odradzającą się modę na deformowanie psiego wyglądu przez skracanie uszu i ogonów.

Źródło: SKY NEWS

Bokserka Nicola Adams kocha psy i tłumaczy swoim fanom, by nie skracali im uszu. Jej własny pies przeszedł zabieg jeszcze w hodowli, zanim go kupiła.

Źródło: instagram.com/nicolaadams


Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >