Swiatzwierzat.pl Pozostałe Wojciech Cejrowski męczył żółwia. Fundacja składa zawiadomienie do prokuratury
twitter/@TheWCejrowski

Wojciech Cejrowski męczył żółwia. Fundacja składa zawiadomienie do prokuratury

23 lutego 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Wojciech Cejrowski znalazł się na celowniku Fundacji Ludzie Przeciw Myśliwym. Aktywiści wrócili do sprawy z 2021 roku, kiedy to w jednym z odcinków programu "Polowanie" na antenie TVP podróżnik przekonywał, że żółwie rzekomo nie czują bólu. Sprawa wylądowała w prokuraturze

Wojciech Cejrowski to podróżnik i komentator znany z cyklu programów "Boso przez świat", w których przybliża Polakom obce kultury, życie tubylców oraz faunę i florę z dalekich krain. Dzięki wieloletniej aktywności w show-biznesie prowadzący doczekał się grona fanów, ale także równie sporego grona przeciwników. Chociaż przed laty nazwisko polskiego podróżnika zdawało się budzić respekt, dziś przedstawiając jego osobę, nie można nie wspomnieć o kontrowersyjnych opiniach wygłaszanych bez cienia wstydu przed kamerami.

Cejrowski pokazywał na wizji, jak męczy żółwia

Cejrowski wielokrotnie mierzył z krytyką ze strony dziennikarzy i blogerów podróżniczych. Zarzucano mu utrwalanie stereotypów, europocentryzm i ksenofobię prowadzącą do niewiedzy, lekceważenia czy nienawiści. Niedawno do długiej listy przewinień dodano również rażący brak empatii wobec dzikich zwierząt.

W jednym z ostatnich odcinków programu "Polowanie" na antenie TVP Cejrowski mówił o żółwiach występujących w Wenezueli. Podróżnik sugerował, że żółwie są odporne na ból, ponieważ mają twardą skorupę. Aby zwiększyć siłę argumentacji, kucnął na gadzie.

- Dzieci słuchały, czy żółw trzaśnie. No nie trzaśnie, on po to ma tę skorupę właśnie, żeby można było po nim przejechać samochodem i żeby mu się nic nie stało – opowiadał anegdotkę z czasów szkolnych, kiedy to nauczycielka biologii sama stanęła na żółwiu.

Weterynarze i biolodzy krytykują stosunek Cejrowskiego do zwierząt

Po emisji odcinka w sieci natychmiast rozgorzała dyskusja nad sposobem traktowania zwierząt, które pojawiają się w programie. Odbiorcy potępili krzywdzenie bezbronnych stworzeń i zachęcanie innych do podobnych zachowań. Głos w sprawie zabrał m.in. dr Robert Maślak, biolog z Uniwersytetu Wrocławskiego: - Skorupa żółwi jest wrażliwa na dotyk, ból, temperaturę, wibracje i przewodzi dźwięki. Cejrowski wygaduje bzdury, że żółwie nie czują - napisał, zestawiając ze sobą dwa zdjęcia. Jedno z nich przedstawia Cejrowskiego stojącego na żółwiu, drugie zaś pękniętą skorupę żółwia stepowego, na którym dzieci usiłowały jeździć.

- Pewnie jak wielu chłopców w młodości pan Wojtek wtykał żabom słomki w tyłek. Wielu z tych chłopców wyrosło z wtykania tych słomek. Pan Wojtek możliwe, że nie. Miarą naszego człowieczeństwa jest nasz stosunek do osób starszych, chorych, dzieci, ale też zwierząt - skomentowali również lekarze weterynarii z lecznicy Legwet z Legionowa.

Po nagłośnieniu sprawy w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, jakoby żółw widoczny na filmie został uśmiercony. Potwierdził ją sam Cejrowski, doprecyzowując, że "zrobiono z niego zupę".

Podróżnik stanie przed sądem? Jest zawiadomienie do prokuratury

Sytuacja przedstawiona w programie wstrząsnęła również przedstawicielami Fundacji Ludzie Przeciw Myśliwym. Organizacja zapowiadała w grudniu 2021 roku, ze złoży do prokuratury zawiadomienie w sprawie znęcania się nad zwierzętami. W końcu wniosek został złożony . Śledztwo poprowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście. - Zawsze dotrzymujemy słowa, obiecaliśmy Wam, że zajmiemy się sprawą Wojciecha Cejrowskiego, który znęcał się nad żółwiem i właśnie tak się stało. W zawiadomieniu podnosimy, że Wojciech Cejrowski dopuścił się znęcania nad żywym zwierzęciem oraz dopuścił się również przestępstwa, które polegało na publicznym pochwalaniu czynu zabronionego czyli zachęcał innych do krzywdzenia bezbronnych zwierząt - informują aktywiści, działający na rzecz zwierząt.

Źródło: facebook/Ludzie Przeciw Myśliwym - Ujawniamy Przestępstwa Myśliwych

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy