Właściciele zwierząt na cenzurowanym. Kontrole policji ruszą w całej Polsce, do zapłaty nawet 500 zł
Posiadanie psa bądź kota to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek ciążący na właścicielu. Niektóre wymogi prawne mogą Cię zaskoczyć. Jednym z nich jest regularne aktualizowanie dokumentacji dotyczącej szczepień swoich zwierząt. Niespełnienie tego wymogu jest egzekwowane przez policję przeprowadzającą w tej sprawie kontrole. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega właścicieli. Wykroczenie wiąże się z karą grzywny w wysokości do 500 złotych.
Wścieklizna to choroba, która zagraża wszystkim ssakom, również ludziom
Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych zoonoz, którą można zarazić się w wielu miejscach na świecie, również w Polsce. W związku z tym, że nie opracowano jeszcze skutecznego lekarstwa na tę chorobę, Główny Inspektorat Weterynarii prowadzi działania mające na celu minimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się jej. Na oficjalnej stronie GIS na temat wścieklizny przeczytać można:
Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. (…) Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie).
Ze względu na to, że zwierzęta domowe mogą stosunkowo łatwo zarazić się tym groźnym wirusem od dzikich zwierząt, np. lisów, w Polsce właściciele wszystkich psów oraz niektórych kotów mają obowiązek zaszczepić swoje pupile przeciwko wściekliźnie.
Nastolatek z żalem oddaje psa do schroniska. Powód wstrząsnął pracownikami. Jak mogli go wypuścić?Każdy właściciel psa ma obowiązek zaszczepić swojego pupila przeciw wściekliźnie
W związku z tym, że wścieklizna jest śmiertelnym zagrożeniem, każdy właściciel psa oraz niektórzy opiekunowie kotów mają obowiązek co roku zaszczepić pupila przeciwko chorobie wirusowej, która jest śmiertelnym zagrożeniem nie tylko dla zwierząt, ale również dla ludzi. Władze prowadzą działania mające na celu minimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa powodującego tę chorobę. Dlatego każdy pies, który skończył trzeci miesiąc życia, musi zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.
Co więcej, szczepienie to musi być powtarzane regularnie, co najmniej raz na 12 miesięcy. Obowiązek szczepienia pupili mają również właściciele kotów, mieszkających na obszarach zagrożonych wystąpieniem wścieklizny. Niedopilnowanie tego obowiązku jest wykroczeniem, za które grozi grzywna w wysokości do 500 złotych.
W uzasadnionych przypadkach przedstawiciele prawa mogą przeprowadzić kontrolę mającą na celu sprawdzenie tego, czy pies lub kot jest zaszczepiony. Podstawą do tego jest na przykład zgłoszenie podejrzenia łamania prawa przez osoby trzecie.
Rezerwuarem wścieklizny są lisy
W Polsce gatunkiem uznawanym za rezerwuar wścieklizny jest list rudy. Te psowate drapieżniki stosunkowo często wchodzą na tereny zurbanizowane. W związku z tym, mogą one zarażać chorobami nie tylko ludzi ale również zwierzęta domowe. Dlatego od pewnego czasu w niektórych regionach naszego kraju przeprowadza się regularne szczepienia dziko żyjących lisów.
Działania profilaktyczne przeciw rozprzestrzenianiu się wścieklizny chronią zdrowie ludzi, zwierząt domowych oraz dzikich. Dzięki kompleksowemu podejściu do tej kwestii, od ponad 20 lat w Polsce żaden człowiek nie zmarł w wyniku zarażenia wirusem wścieklizny.
Źródło: biznes.interia.pl,finanse.wp.pl