Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > 5 najbardziej denerwujących tekstów, które słyszy każdy właściciel białego psa. Znasz je?
Oktawian Góral
Oktawian Góral 19.02.2021 01:00

5 najbardziej denerwujących tekstów, które słyszy każdy właściciel białego psa. Znasz je?

Biały pies
Pixabay.com/arawolf/CC0

Ludzie lubią zagadywać inne osoby, szczególnie wtedy, gdy towarzyszy ich rozkoszny pupil. Często tematy, które poruszają nieznajomi, związane są z naszymi aktywnościami, częściami garderoby, kolorem włosów, czy zwierzęcym towarzyszem, z którym akuratnie wybraliśmy się na przechadzkę. Czasami jednak kwestie poruszane z przypadkiem napotkanymi nieznajomymi mogą okazać się, delikatnie mówiąc, nietrafione.

Dziś przygotowaliśmy dla Was listę 5 tekstów, które każdy właściciel białego psa słyszy tak często, że niemalże codziennie. Niektórzy nawet kilka razy w ciągu jednego dnia. Co irytuje opiekunów białych psów? Cóż, spotkani podczas spaceru przechodnie często powielają mity, nie wiedząc, że ich słowa nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Rozprawmy się z nimi! 

Biały pies. Na pewno się brudzi

1. Ależ on musi się szybko brudzić! To jeden z komentarzy, który często pada w kierunku psa o białej sierści. Prawda jest zaskakująco... oczywista. Tak! Biały pies brudzi się szybko, tak samo szybko jak pies czarny, czy rudy. Nie ma tutaj żadnego fizycznego prawa, które wskazywałoby, że biel szybciej i intensywniej przyciąga brud niż jakikolwiek inny kolor. Białe psy mażą się tak samo, jak wszystkie inne. Jedyna różnica, która dzieli psy o białej maści, to fakt, że na takiej sierści brud jest bardziej widoczny, co nie oznacza, że psy czarne są czystsze. Są tak samo umorusane w błocie, jak białe, tylko brud ten jest słabiej widoczny. Oznacza to, że białego psa łatwiej umyć - od razu widać, które części jego ciała wymagają prysznica.

2. Czy to maluszek? Szczeniaczek? Okazuje się, że biały kolor psiej sierści, podobnie zresztą jak blond włosy u ludzi, potrafi wizualnie odmłodzić. Psy o białej maści częściej są postrzegane jako niewinne, przesłodkie szczeniaczki. Nic bardziej mylnego - biały kolor sierści u większości stworzeń nie ściemnieje wraz z wiekiem. Biały będzie zarówno kilkutygodniowy szczeniaczek, jak i dorosły pies.

3. Pewnie wszędzie masz pełno sierści... Tak! Właściciele białych psów mają "problem" z sierścią na ubraniach, kanapach, czy podłogach. Rzecz leży jednak w tym, że nie większy niż opiekunowie psów czarnych. Sprawa jest podobna do brudzenia się psa. Wszystkie czworonogi, bez względu na umaszczenie, gubią sierść tak samo. Jedyna różnica jest taka, że biała sierść bardziej rzuca się w oczy, jest bardziej widoczna. Nie jest prawdą jakoby białe psy intensywniej gubiły sierść.

Może on jest chory?

4. Biedactwo... Pewnie chore i głuche! W porządku, nie jest to do końca nieprawdziwy mit. Prawdą jest, że gen odpowiadający za głuchotę jest dużo częściej przekazywany w przypadku psów o białej sierści. Faktem, którego nie da się podważyć, jest także to, że białe psiaki częściej łapią alergie skórne. Nie można natomiast generalizować i z góry zakładać, że zwierzak, którego widzimy na spacerze na pewno jest chory. Ponadto tego typu uwagi, szczególnie od osób nieznanych, są najzwyklej w świecie niesmaczne i świadczą o braku kultury osobistej osoby komentującej.

5. A kremik z filtrem to jest? Co zaskakujące, psy także się opalają! Szczególnie widać to na przykładzie białych psów, które latem stają się miejscami ciemniej wybarwione. Najmocniej to widać w miejscach, gdzie sierść jest rzadsza lub jest jej po prostu mniej - na brzuchu, w pachwinach, czy przy uszach. Mimo tego, że psy potrafią ciemnieć pod wpływem słońca, nie używa się kremów z filtrem, by ochronić je przed promieniowaniem. Opiekunowie za to powinni unikać spacerów, gdy za oknem najmocniej praży, a słońce jest w zenicie - dla bezpieczeństwa psiaka, ale także swojego. Psy z białą sierścią nie są farbowane przez właścicieli, zmiany koloru w zależności od pory roku wynikają jedynie z naturalnej reakcji organizmu na ilość słońca, dlatego latem na sierści mogą pojawiać się ciemne plamki, które zanikną zimą. To naturalne.

A Wy jakie komentarze słyszycie od przechodniów podczas spacerów ze swoim białym czworonogiem? A może Wasi znajomi mają jakieś uwagi co do Waszych podopiecznych? Koniecznie dajcie znać w komentarzu na Facebooku, co sądzicie o naszej liście i jakie propozycje sami byście dopisali.

Zobacz zdjęcie:

fot. unsplash/Rafnex Trent

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Tagi: Pies