Psie łapki cierpią zimą. Zdradzamy, jak prawidłowo zadbać o pupila podczas mroźnych spacerów
Psie łapki są zimą narażone na wiele zagrożeń. Jednym z nich jest sól i piasek, którymi posypuje się chodniki. Okazuje się, że to, co ma ułatwić ludziom poruszanie się po skutymi lodem miastach, dla naszych pupili jest bardzo niebezpieczne. Jak zadbać o naszych czworonożnych w tym nieprzyjemnym dla wszystkich czasie?
Psie łapy nie lubią soli
Kontakt łapek naszych milusińskich z solą, która służy do posypywania dróg, może skończyć się bolesnymi zapaleniami oraz infekcjami. Sól silnie podrażnia łapki milusińskich. Jak zabezpieczyć je zatem podczas zimowego spaceru? Okazuje się, że sposobów jest kilka. Jednym z nich są preparaty z woskiem oraz parafiną.
Przed wyjściem na spacer warto posmarować łapki psa kremem z lanoliną. Taka maść doskonale ochroni poduszki naszych podopiecznych przed niekorzystnym działaniem soli. Jeżeli pod ręką nie mamy odpowiedniego preparatu, możemy zastosować wazelinę kosmetyczną, a w ostateczności także krem Nivea.
Warto także rozważyć zakup specjalnych butów lub skarpet dla naszego podopiecznego. Pamiętać jednak trzeba o tym, że nie każdy zwierzak będzie chciał w takim ekwipunku wyjść z domu. Nie powinniśmy się na niego złościć. Nie jest to na pewno komfortowe uczucie, a znaczna część piesków nie jest przyzwyczajona do tego typu ubranek.
Wrażliwe psie łapki
W trosce o naszych braci mniejszych, do akcji rezygnowania z soli na chodnikach dołączają kolejne polskie miasta. Wymyślono sposób jak zapewnić ochronę przed śliskimi chodnikami, a zarazem nie używać chemicznej soli, która nie tylko szkodzi psiakom, ale jest także niebezpieczna dla ptaków i wolnożyjących kotków.
Jeżeli jednak w naszym mieście drogowcy nadal nie żałują soli i sypią nią gęsto, warto pamiętać o kilku przydatnych poradach, jak zadbać o łapki naszego psa zimą. Przede wszystkim po każdym spacerze należy wyczyścić psu łapki. Jest to niezwykle ważne. Poranione łapki sprawią, że nasz piesek zacznie wylizywać z nich sól, a to na pewno nie jest dobre dla jego zdrowia
Po spacerze łapki należy przemyć letnią wodą lub użyć wilgotnej chusteczki.
Regularne mycie łapek jest bardzo ważne. Kontakt z solą może prowadzić do owrzodzeń i powstawania bolesnych ranek. Opuszki pod wpływem drogowej soli pękają, a z ranek może sączyć się krew lub ropa.
Po spacerze należy się upewnić, że w żadnej z łapek nie pojawiło się żadne ciało obce - szkło, drzazga, czy metal. Po umyciu i osuszeniu łapek warto je posmarować balsamem lub kremem, który natłuści łapki i sprawi, że nie będą one tak szybko wysychać.
Zimą pamiętać trzeba, że o ile my wychodząc na spacer z psem możemy założyć ciepłe kurtki i szaliki, by dostosować się do temperatury na zewnątrz, o tyle nasz piesek nie ma takiej możliwości. Dlatego psie legowisko powinno być umieszczone z daleka od grzejników, tak by nie narażać czworonoga na zbyt duże równice temperatur.
Przed wyjściem na spacer warto nieco skrócić włoski na łapkach, jeżeli są one bardzo długie - w ten sposób zapobiegniemy powstawaniu bryłek lodu, które mogłyby poranić łapki naszego psa.
Warto także pamiętać, że kąpiele zimą powinny odbywać się przy użyciu szamponu z dużą ilością substancji natłuszczających, takich jak na przykład lanolina. Dzięki temu sierść naszego pupila będzie zabezpieczona na okres nieprzyjemnej, mroźnej aury.
Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:
Ukraińska gwiazda Instagrama wytatuowała swoją kotkę. Rozpętała w sieci prawdziwą burzę
Podaruj kotu serce na walentynki. Czy podroby dla mruczków są wskazane?
Stado owiec uciekło z ubojni w Wielkiej Brytanii. Nagrano spektakularny pościg