Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Wilk bez nogi nie może polować. Niech nikogo nie zwiedzie ten widok, rodzina go chroni
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 14.03.2023 11:34

Wilk bez nogi nie może polować. Niech nikogo nie zwiedzie ten widok, rodzina go chroni

None
youtube/Leśny Kawaler

Rozstawione w lesie fotopułapki zarejestrowały watahę wilków przebiegającą przez las. Wśród nich znajduje się osobnik pozbawiony jednej nogi. Zamiast odtrącić go ze względu na opóźniające grupę kalectwo, rodzina o niego dba i czeka, aby za nimi nadążył. To wyjątkowy widok również ze względu na to, że zwierzęta te mocno stronią od ludzi i niezwykle trudno o ich obserwacje. 

Internauta i pasjonat przyrody, funkcjonujący w sieci pod pseudonimem Leśny Kawaler, opublikował niecodzienny film z obserwacji leśnych mieszkańców lasu. Po upływie roku udało mu się ponownie zarejestrować wilczą watahę. Jeden z członków grupy jest pozbawiony przedniej kończyny. Zachowanie pozostałych wilków wobec niego skłania do refleksji nad istotą więzów rodzinnych - zarówno wśród zwierząt, jak i ludzi.

Wilk bez nogi stanowi część watahy. Choć mie może polowac,

Autor nagrania wyjawia, że pierwsza obserwacja wilka, który stracił jedną łapę, nastąpiła ponad rok temu. Dorosłe zwierzę niezgrabnym krokiem przemierzało tereny wraz z pozostałymi członkami watahy. Wtedy w głowie fotografa naturalnie zrodziły się obawy, czy niepełnosprawne zwierzę poradzi sobie z wymagającymi zwinności oraz odporności warunkami panującymi w lesie. 

Niestety nie wiadomo, co spowodowało, że zwierzę odniosło aż tak poważny uszczerbek na zdrowiu. Można się jedynie domyślać, iż mogło się to stać w wyniku walki z innym osobnikiem lub wdepnięcia we wnyki zastawione przez kłusowników.

Gołym okiem widać, że zaobserwowany osobnik jest dużo wolniejszy od stada, a co się z tym wiąże, nie jest w stanie samodzielnie zadbać o pożywienie. Wydawałoby się, że sama jego obecność w stadzie przekreśla szanse na powodzenie w trakcie wspólnego polowania, gdyż zwierzęta te działają razem, by zapewnić sobie przetrwanie. 

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Wataha dba o swojego członka z trzema łapami

Czy kalectwo wykluczyło wilka z watahy? Najnowsze nagranie opublikowane przez Leśnego Kawalera wskazują na zgoła odmienny stan rzeczy. W opisie pod filmem fotograf wyjawił, iż na przestrzeni miessięcy kilkukrotnie udawało mu się zaobserwować trójnogiego wilka. Za każdym razem wyglądał on na dobrze odżywionego, co oznacza, że pozostali członkowie watahy musieli dbać o to, żeby ich krewny miał co jeść i nie odstawał pod tym względem od reszty grupy. 

Brak przedniej kończyny przysparza drapieżnikowi trudności z poruszaniem się, niemniej jednak osobniki z grupy dbają również o to, aby był w stanie za nimi nadążyć. To przejaw prawdziwej troski i solidnych więzi. 

- Ta rodzina wilków bardzo boi się ludzi, dlatego bardzo trudno ją nagrać - zaznacza autor nagrania.

@lesny.kawaler Dzisiejszy film poświęcony wyjątkowemu wilkowi. Wilk ten nie ma jednej łapy. Pierwszy raz nagrałem go 13. miesięcy temu- w lutym 2022 roku. Później często obserwowałem go w lesie. Widziałem jak rodzina o niego dba. Żeby udowodnić, że żyje i ma się dobrze postanowiłem nagrać go po roku. Udało się. Nagrałem sceny dokładnie takie, o jakie mi chodziło. Ta sama ścieżka, cała wilcza rodzina oraz ten właśnie wilk. Jest w dobrej kondycji, jest świetnie odżywiony. Sam nie jest w stanie zdobyć pożywienia. Trudno mu nadążać za rodziną, bo siłą rzeczy jest wolniejszy. Jednak czy w tym świecie to problem? Absolutnie nie. Rodzina dba o tego osobnika. Zostawia mu dużo jedzenia, czeka, by za nimi nadążył. To wszystko widać w filmie. Właśnie na tym mi zależało. To kolejny dowód na to, że zwierzęta myślą, że łączą je więzi i dbają o siebie wzajemnie. Pewnych rzeczy można się wręcz od nich uczyć. Ta rodzina wilków bardzo boi się ludzi, dlatego bardzo trudno ją nagrać. Na szczęście znamy się wzajemnie, co przekłada się na obserwację i obopólne zaufanie. Aby obejrzeć film wraz z komentarzem wystarczy kliknąć link, obraz. Jeżeli jesteście pod wrażeniem więzi tych zwierząt podajcie dalej, udostępnijcie. Niech jak najwięcej osób ma świadomość tego, jak niesamowite są dzikie zwierzęta. 🌲🐺🌳 https://youtu.be/kezXkmhSgcY #wilk #wataha #wilki #wolf #wolfes #fotopułapka #cameratrap #zwierzęta #dzikiezwierzęta #przyroda #animals #fotografiaprzyrodnicza #youtube #natura #las #polskaprzyroda #przyrodapolski #fyp #pasja #passion #fy #dlaciebie ♬ After Dark - Mr.Kitty

 

Internauci zachwyceni postawą stada

Nagranie z fotopułapki zaintrygowało internautów. Nie trzeba było długo czekać na ogrom komentarzy, w których podziwiali nie tylko ich zachowanie, ale także troskę i zaangażowanie grupy w opiekę nad niedołężnym przedstawicielem gatunku. Pewnych rzeczy można się od nich uczyć.

- Pięknie to pokazuje, jak wilki są zżyte razem. Wataha go chroni i karmi - podsumowuje jeden z komentujących. 

- Jak się cieszę, że nie jest sam. Dzięki temu, że wataha nie zostawiła go, on żyje - dodaje kolejna.

- Wzruszyłam się. Wilki bardziej ludzkie niż człowiek - pisze inna.

- Ciężko mi ująć jak bardzo mnie to rozczuliło. Cieszę się, że o niego dbają i żyje - cieszy się następny miłośnik zwierząt.

 

źródło: rmf.fm

Tagi: Wilk Polska Lasy
Lecą wióry w Tatrach. Leśnicy natknęli się na kwadratowe dziuple. Widzieliście je kiedyś?
W ostatnim czasie leśnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego natknęli się na gigantyczne dziury w drzewach, które wyglądają jakby wyszły spod ręki wandali. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości to robota pewnego płochliwego zwierzęcia. Jaki ptak jest ich autorem i gdzie najczęściej można je znaleźć? Niewątpliwie precyzyjnie wydrążona w drzewie dziupla o kwadratowym bądź prostokątnym kształcie może wydawać się czymś zaskakującym i rzadko spotykanym w polskich lasach. Jesteśmy przekonani, że niektórzy mogliby nawet pomyśleć, że to sprawka człowieka. Okazuje się jednak, że za całym zamieszaniem stroi płochliwe stworzenie, które w Polsce objęto ochroną gatunkową ścisłą.
Czytaj dalej
Pokazał, jak przygarnięcie kota może odmienić jego życie. "Prawdziwą różnicą jest spojrzenie w jego oczach"
Jak zmieniają się zwierzęta po adopcji? Użytkownik Reddita pokazał metamorfozę kota, którego przygarnął z ulicy. Widząc zestawienie dwóch zdjęć, aż trudno uwierzyć, że jest na nich ten sam mruczek. Internauci są jednomyślni w twierdzeniu, że największą różnicę widać w jego oczach. Larry to kot, który w końcu natrafił na osobę, dla której jego los nie był obojętny. Na jego przykładzie można doskonale zaobserwować, jak bardzo zmieniają się stworzenia, które z niechcianego i porzuconego zwierzaka stają się kochanym i zadbanym pupilem domowym. 
Czytaj dalej