Swiatzwierzat.pl
Projekt bez tytułu

Fot. Matthew LeJune on Unsplash

Wieźli przez Europę drapieżniki. Policja udaremniła przemyt dzikich zwierząt

13 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Dwóch Niemców zostało zatrzymanych przy wjeździe na autostradę podczas rutynowej kontroli drogowej. Funkcjonariusze francuskiej policji postanowili sprawdzić, co przewożą mężczyźni. Nie spodziewali się jednak, że będą to cztery żywe aligatory.

Niedaleko granicy z Hiszpanią, w pobliżu miejscowości Le Perthus policjanci zatrzymali furgonetkę prowadzony przez dwóch Niemców. Gdy zajrzeli do przestrzeni ładunkowej samochodu, doznali szoku. W paczkach miała być używana odzież, ale takiego widoku się nie spodziewali!

Jechali z czterema aligatorami

Po otwarciu drzwi furgonetki francuscy funkcjonariusze zobaczyli cztery żywe krokodyle. Zaskoczeni postanowili wezwać celników i eksperta specjalizującego się w gatunkach chronionych, który rozwiał wszelkie wątpliwości i potwierdził, że przemycane gady to aligatory.

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwana także konwencją waszyngtońską lub w skrócie CITES, zabrania wwożenia takich zwierząt bez pozwolenia.

Jak powiedział jeden z obecnych na miejscu celników dziennikowi "Le Parisien": "Kierowcy przyznali, że wiozą aligatory z Mississipi".

egqa

Wyrzucił psa z 2. piętra. Zwierzę cudem przeżyło, "Anioł stróż czuwał nad tym maluchem"

CZYTAJ DALEJ

Jaką wartość mają aligatory? To skomplikowane

Wkrótce okazało się, że mężczyźni nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do przewożenia aligatorów. W związku z próbą przemytu chronionego gatunku zostali zatrzymani, a teraz czeka ich sprawa karna we Francji.

Celnik w rozmowie z dziennikarzami gazety powiedział, że zatrzymani mężczyźni powinni zapłacić grzywnę za kontrabandę. Zwykle jest to suma trzykrotnie większa od przemycanego towaru.

- Problem polega na tym, że nie wiemy, jaką wartość mają zatrzymane aligatory - wyjaśnił.

Aligator amerykański

Aligator amerykański zwany jest również aligatorem missisipskim i, jak sama nazwa wskazuje, występuje w Ameryce Północnej, gdzie zamieszkuje południowo-wschodnie stany USA m.in. Missisipi. Żywią się rybami, płazami, ssakami oraz ptakami. Nie pogardzą także padliną czy innymi gadami.

Gatunek ten był przez długi tępiony ze względu na potencjalne zagrożenie, jakie sprawia człowiekowi. Amerykańskie aligatory są zdolne do zabijania ludzi, ale śmiertelne ataki są dość rzadkie. Co więcej, zwierzęta te zabijano dla ich cennej skóry, która wykorzystywana była w przemyśle galanteryjnym.

10 polskich gwiazd, którzy kochają zwierzęta całym sercem. Ich pupile żyją jak w bajce

Te gwiazdy nie raz pokazały swoje wielkie serce dla zwierząt, pomagając bezdomnym czworonogom i aktywnie działając na ich rzecz, a co najważniejsze ofiarując im swoją miłość i dom.

Zobacz galerię >

QUIZ: Co wiesz o podwodnym świecie zwierząt?

Pytanie 1 z 6

Największa ryba na świecie to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: ekologia.plwiadomosci.wp.pl, twitter.com

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Chłopiec chciał nakarmić żyrafę. Zwierzę nie zamierzało puścić. Rodzice dostali srogą nauczkę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Usłyszała skomlenie dobiegające z ogrodu. W krzakach baribal mościł się do snu zimowego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pijana kobieta weszła na wybieg dla lwa w rosyjskim zoo. Zwierzę podbiegło i chwyciło ją za kończynę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pani Anna dostrzegła przemykającego po plaży rysia. Wpadł przelotnie czy zadomowi się na stałe?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >