Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Wielka radość we wrocławskim ZOO. Urodził się samczyk kotika afrykańskiego
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 09.07.2022 10:10

Wielka radość we wrocławskim ZOO. Urodził się samczyk kotika afrykańskiego

kotik afrykański
fot. ZOO Wrocław

We wrocławskim ZOO na świat przyszedł samiec kotika afrykańskiego - największy przedstawiciel gatunku drapieżnego ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych. Maluch ma przed sobą wiele nauki, ale na razie większość czasu spędza z mamą na zapleczu wybiegu w pawilonie Afrykarium.

Opiekunowie zwierzaków z wrocławskiego ogrodu zoologicznego pochwalili się nie lada sukcesem hodowlanym. 13 czerwca na świat przyszedł samiec kotika afrykańskiego. Pomimo, iż aktualnie nie posiada jeszcze imienia, zdążył już zyskać miano jednego z najsłodszych podopiecznych placówki.

We wrocławskim ZOO urodził się kotik afrykański. Co to za zwierzę?

Kotiki afrykańskie, często mylone z fokami, to uchatki występujące w południowo-zachodniej Afryce, głównie w Namibii. Kolonia kotików może liczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy osobników i rodzi się w niej wiele szczeniaków, które przebywają razem na wybrzeżu, zanim nauczą się pływać. Na wolności zwierzęta te spotyka się głównie na skalistych lub żwirowych wyspach, gdzie występują kamienne półki na które kotiki mogą się wspinać. Preferują płytkie wody szelfu kontynentalnego, a przez większość roku można je spotkać na morzu. 

Ojcem niedawno urodzonego szczenięcia jest 15-letni Nelson, który pełni rolę samca alfa w stadzie, a mamą 16-letnia Mandisa, dla której jest to pierwsze młode. Chociaż samica nie ma jeszcze doświadczenia w opiece nad potomstwem, radzi sobie bardzo dobrze i troskliwie zajmuje się malcem.

mały kotik afrykański (2)

Pierwszy miesiąc życia szczenięcia jest czasem newralgicznym. Aktualnie mały kotik afrykański odżywia się głównie mlekiem mamy i przez najbliższe pół roku pozostanie na tej diecie. Dopiero po tym czasie do jego jadłospisu zostaną stopniowo włączone ryby i inne przysmaki.

mały kotik afrykański (18)

W ocenie opiekunów i lekarzy weterynarii rozwija się prawidłowo, o czym świadczy prawidłowy przyrost wagi. W momencie narodzin miał około 5 kg, a w ciągu miesiąca zyskał dodatkowe 3 kg. Co ciekawe, jeszcze przez wiele miesięcy po urodzeniu kotiki nie przekraczają masy 30 kilogramów. Gdy dorosną, samce mogą ważyć nawet 300 kg poza sezonem godowym.

mały kotik afrykański (5)

Szczenię kotika afrykańskiego czeka nauka pływania

Poza zdolnościami nurkowania kotiki znane są też z tego, że uwielbiają wszelkie zabawy w wodzie. Warto jednak dodać, że stworzenia te nie rodzą się ze zdolnością pływania, a nauka jest u nich stopniowa.

Ciekawskie szczenię jeszcze nie pływa, ale zaczęło się już pluskać w przygotowanym dla niego baseniku. Jak zapewniają opiekunowie, mały kotik jest zdrowy, wspaniale niezdarny i żywo zainteresowany otaczającym go światem. - Wychodzi czasami na okólnik, czyli ogrodzoną część wybiegu w pobliżu wyjścia z zaplecza. Przy odrobinie szczęścia można go dostrzec (i usłyszeć) - wyjaśniła Milena Korzeluch, opiekunka kotików w ZOO Wrocław.

Ekspertka pragnie uprzedzić, że kotik nie jest wypuszczany w największe upały, dlatego goście odwiedzający ZOO mogą go wypatrzeć od godziny 9 do 15. Podczas pory pokazowego karmienia kotików, maluch nie jest wypuszczany i wówczas czeka na zapleczu.

Jeśli chcecie na własne oczy zobaczyć nowego podopiecznego wrocławskiego ogrodu zoologicznego, najlepiej pojawić się w Afrykarium z samego rana, gdy jest nieco chłodniej. - Młody kotik z pewnością skradnie serca naszych odwiedzających. Na razie jest roboczo nazywany Małym, ale opiekunowie mają już pomysł na imię dla niego – powiedziała Weronika Skupin z Wydziału Marketingu ZOO Wrocław.

Poniżej prezentujemy zdjęcia malucha z jego tatą, Nelsonem:

mały kotik afrykański z tatą Nelsonem (8)
mały kotik afrykański z tatą Nelsonem (15)

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: ZOO Wrocław