Swiatzwierzat.pl

ZOO Łódz

Wielka radość w łódzkim zoo. Polacy wreszcie mogą odwiedzić "leśnego psa"

14 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Łódzki ogród zoologiczny przedstawił internautom nową podopieczną. Na terenie zoo zamieszkała Tequila - przedstawicielka pakożera, nazywanego psem leśnym. Ten gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych widuje się niezwykle rzadko.

W łódzkim ogrodzie zoologicznym zamieszkała pierwsza przedstawicielka pakożera leśnego w Polsce. W Brazylii zwierzę to zwie się: cachorro-vinagre, cachorro-do-mato (pies leśny) lub perro de monte (pies górski).

Pierwsza samica pakożera leśnego w Polsce

Pakożery leśne to raczej niewielkich rozmiarów psowate o krótkich kończynach i krępym tułowiu, który występują na całej szerokości Ameryki Południowej - od Panamy do Argentyny. Chociaż Tequila urodziła się w czeskiej Pradze, jest obecnie jedyną przedstawicielką tego gatunku w Polsce, gdzie czeka na przyjazd samca.

- Liczymy, że stworzy z nim zgraną parę, co zaowocuje narodzinami młodych. Spotkać można ją na nowym wybiegu mieszczącym się zaraz przy basenie zewnętrznym ariranii - również jedynych w naszym kraju – mówi Michał Gołędowski, edukator z łódzkiego zoo dla "Super Expressu".

Chociaż pakożery leśne nie mają konkretnego, ulubionego siedliska, zamieszkują głównie tereny leśne w okolicach zbiorników wodnych. Ciekawostką jest, że posiadają błony pławne, które świadczą o stosunkowo częstym przebywaniu w środowisku wodnym. Dzięki nim gatunek ten świetnie radzi sobie w wodzie.

Tequila
undefined

Pracownicy zoo liczą, że uda się stworzyć duże stado rodzinne

Pakożery leśne są bardzo towarzyskimi ssakami, które łączą się w pary i tworzą stada liczące 10-12 zwierząt. Dzięki przewadze liczebnej potrafią upolować nawet trzykrotnie większą od siebie ofiarę. Stado potrafi upolować kapibarę, ale również młode tapiry. Od czasu do czasu dietę urozmaicają jaszczurkami, płazami i większymi rybami. - Psy leśne aktywne są głównie w ciągu dnia. Noce spędzają w zmurszałych pniach lub norach wykopanych przez pancerniki. Co ciekawe, ich mocz, którym znaczą teren, rozpylając go stojąc na przednich nogach, ma zapach octu – stąd niekiedy pojawia się kolejna nazwa tego gatunku – pies octowy – opowiada Michał Gołędowski.

undefined

W naturalnym środowisku liczebność pakożerów niestety wciąż maleje - głównie ze względu na utratę siedlisk i niewystarczającą bazę pokarmową spowodowaną kłusownictwem, ale także za sprawą chorób przenoszonych przez zdziczałe psy domowe.

Pakożery dożywają na wolności 10 lat, jednak w ogrodzie zoologicznym czas ten może się wydłużyć. Oto miejsce, w którym zamieszkała Tequila:

Źródło: se.pl, wikipedia

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami!

Tagi:

Podobne artykuły

Nasze ZOO

W zamojskim zoo urodziły się tygrysy. Ich narodziny trzymano w tajemnicy
Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Narodziny gepardów grzywiastych w gdańskim zoo. Mają dwóch ojców
Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Chcesz pomóc? Warszawskie zoo zbiera dary jesieni dla zwierząt
Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Nowy mieszkaniec wrocławskiego zoo. Zwą go smokiem z Komodo
Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Wielka radość w opolskim ZOO. Na świat przyszła zebra równikowa
Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Małpka Sunny straciła mamę. Opiekunem zastępczym został pracownik wrocławskiego ZOO
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]