Swiatzwierzat.pl
Pakożer

ZOO Łódz

Wielka radość w łódzkim zoo. Polacy wreszcie mogą odwiedzić "leśnego psa"

14 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Łódzki ogród zoologiczny przedstawił internautom nową podopieczną. Na terenie zoo zamieszkała Tequila - przedstawicielka pakożera, nazywanego psem leśnym. Ten gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych widuje się niezwykle rzadko.

W łódzkim ogrodzie zoologicznym zamieszkała pierwsza przedstawicielka pakożera leśnego w Polsce. W Brazylii zwierzę to zwie się: cachorro-vinagre, cachorro-do-mato (pies leśny) lub perro de monte (pies górski).

Pierwsza samica pakożera leśnego w Polsce

Pakożery leśne to raczej niewielkich rozmiarów psowate o krótkich kończynach i krępym tułowiu, który występują na całej szerokości Ameryki Południowej - od Panamy do Argentyny. Chociaż Tequila urodziła się w czeskiej Pradze, jest obecnie jedyną przedstawicielką tego gatunku w Polsce, gdzie czeka na przyjazd samca.

- Liczymy, że stworzy z nim zgraną parę, co zaowocuje narodzinami młodych. Spotkać można ją na nowym wybiegu mieszczącym się zaraz przy basenie zewnętrznym ariranii - również jedynych w naszym kraju – mówi Michał Gołędowski, edukator z łódzkiego zoo dla "Super Expressu".

Chociaż pakożery leśne nie mają konkretnego, ulubionego siedliska, zamieszkują głównie tereny leśne w okolicach zbiorników wodnych. Ciekawostką jest, że posiadają błony pławne, które świadczą o stosunkowo częstym przebywaniu w środowisku wodnym. Dzięki nim gatunek ten świetnie radzi sobie w wodzie.

Tequila
null

Ewa Farna

Ewa Farna w ogniu krytyki, poszło o reklamę kosmetyków. Fani: "Miej honor i zrywaj współpracę"

CZYTAJ DALEJ

Pracownicy zoo liczą, że uda się stworzyć duże stado rodzinne

Pakożery leśne są bardzo towarzyskimi ssakami, które łączą się w pary i tworzą stada liczące 10-12 zwierząt. Dzięki przewadze liczebnej potrafią upolować nawet trzykrotnie większą od siebie ofiarę. Stado potrafi upolować kapibarę, ale również młode tapiry. Od czasu do czasu dietę urozmaicają jaszczurkami, płazami i większymi rybami.

- Psy leśne aktywne są głównie w ciągu dnia. Noce spędzają w zmurszałych pniach lub norach wykopanych przez pancerniki. Co ciekawe, ich mocz, którym znaczą teren, rozpylając go stojąc na przednich nogach, ma zapach octu – stąd niekiedy pojawia się kolejna nazwa tego gatunku – pies octowy – opowiada Michał Gołędowski.

null

W naturalnym środowisku liczebność pakożerów niestety wciąż maleje - głównie ze względu na utratę siedlisk i niewystarczającą bazę pokarmową spowodowaną kłusownictwem, ale także za sprawą chorób przenoszonych przez zdziczałe psy domowe.

Pakożery dożywają na wolności 10 lat, jednak w ogrodzie zoologicznym czas ten może się wydłużyć. Oto miejsce, w którym zamieszkała Tequila:

8 ras psów, które całe życie wyglądają jak szczeniaki. Nie sposób im się oprzeć

Slajd 1 z 8

Spaniel

Spaniel, to uroczy pies, który nawet jako dorosły może wyglądać jak szczeniak. Ma charakterystyczne długie uszy i wielkie oczy. Jego urodę dodatkowo podkreślają wyjątkowo długie rzęsy. (Fot. Anchy, canva.com)

WIELKANOCNY QUIZ: Co symbolizują poszczególne zwierzątka? Nawet uczeń podstawówki zna odpowiedź

Pytanie 1 z 5

Które zwierzątko według tradycji przynosi dzieciom wielkanocne prezenty?

Źródło: se.pl, wikipedia

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Zwierzęta przemówiły ludzkim głosem: „Prosimy, nie strzelaj w Sylwestra"

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Podaruj zwierzętom magię świąt. Ruszyła zbiórka prezentów

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Niezwykłe narodziny w ZOO. Na świat przyszło "dziecko słońca"

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Kalendarz "Zwierzaki Warszawiaki" na 2022 rok już w sprzedaży

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Sensacja we wrocławskim ZOO. Rodzina gibonów białopoliczkowych powiększyła się

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Baby boom we wrocławskim mieście. Pracownicy powitali trzy kolczaste maleństwa

Czytaj więcej >