Swiatzwierzat.pl
Jack

youtube/Cash Cat Flava

Kot o najgłębszym głosie na świecie. Jego "miau" wykracza poza skalę

13 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Kocur o imieniu Jack jest prawdopodobnie rekordzistą pod względem najniższego kociego głosu. Jego właściciel opublikował nagranie, na którym mruczek miauczy i zwraca się z apelem do internautów, by zbadali swoich podopiecznych, jeśli brzmią podobnie.

Każdy człowiek rodzi się obdarzony zestawem atrybutów, w skład których wchodzi m.in. wysokość głosu. Co ciekawe, posiadanie niskiego głosu jest dla mężczyzn niemal gwarancją sukcesu zawodowego oraz zdecydowanym ułatwieniem w życiu miłosnym. Naukowcy wykazali bowiem, że "męski" głos ewidentnie jest mechanizmem związanym z ewolucją, a osoby z niższym tembrem głosu są postrzegane za bardziej atrakcyjne seksualnie.

Również w świecie zwierząt głęboki głos odbierany jest jako dowód siły i dobrej kondycji fizycznej - wystarczy wsłuchać się w ryk lwa na sawannie. Jednakże w przypadku kocurka imieniem Jack unikatowa barwa głosu nie jest wcale błogosławieństwem i magnesem na kotki, lecz dotkliwą konsekwencją przebytej choroby.

Kot o najniższym głosie na świecie? Za wszystkim stoi schorzenie

Głos czarno-białego kocura został zarejestrowany na nagraniu, które zostało opublikowane w sieci. W jego trakcie słychać, że odgłosy wydawane przez zwierzę nie brzmią jak u zwyczajnych dachowców czy rasowych mruczków.

Nagranie w błyskawicznym tempie rozprzestrzeniło się w sieci i zostało zbadane pod kątem modyfikacji. Okazuje się jednak, że głos Jacka w żadnym stopniu nie został poddany obróbce komputerowej, a zwierzak rzeczywiście brzmi w taki sposób. Rzecz w tym, że tak unikatowa barwa głosu nie jest wrodzoną zdolnością, lecz następstwem licznych operacji w związku z porażeniem fałdów głosowych.

Przechwytywanie

Niebieski smok wyrzucony na plażę. Turyści mieli szczęście, „Zetknięcie się z nim jest bolesne"

CZYTAJ DALEJ

Objawy porażenia fałdów głosowych wiążą się z upośledzeniem funkcji oddechowej, fonacyjnej (tworzenia głosu) i obronnej krtani. Części odcinka dróg oddechowych, które uległy paraliżowi, zamykają lub zwężają wejście do krtani, co z kolei wywołuje niewielkie zaburzenia głosu pod postacią chrypki lub bezgłosu.

W zależności od stopnia nasilenia, porażenie strun głosowych może również objawiać się ostrą, zagrażającą życiu dusznością, dlatego właściciel Jacka pragnie uświadomić innych właścicieli kotów, by nie lekceważyli pierwszych objawów schorzenia.

Na szczęście kocurek miewa się dobrze i jest pod czujnym okiem swojego opiekuna. Dzięki zapadającemu w pamięć głosowi stał się popularny w sieci, a nagranie z jego udziałem zostało odtworzone blisko 35 milionów razy!

Wierni fani Jacka zasypują go inspirującymi wiadomościami oraz życzeniami długiego życia w zdrowiu i radości. My również się do nich dołączamy!

unsplash/Nataliia Kvitovska

Rasy psów z zapierającymi dech w piersiach niebieskimi oczami. Zachwyca się nimi cały świat

Chociaż błękitne oczy u ludzi nie występują wcale rzadko, to u psów wyglądają zjawiskowo. U jakich ras pojawiają się te wyjątkowe barwy tęczówek? Przedstawiamy je w naszej galerii. (fot. unsplash/Nataliia Kvitovska)

Zobacz galerię >

WIELKANOCNY QUIZ: Co symbolizują poszczególne zwierzątka? Nawet uczeń podstawówki zna odpowiedź

Pytanie 1 z 5

Które zwierzątko według tradycji przynosi dzieciom wielkanocne prezenty?

Źródło: otolaryngolodzy24.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Dlaczego oczy kota świecą w nocy? Garść ciekawostek o domowych pupilach

Czytaj więcej >

Koty

Były właściciel pumy Nubii skazany. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie

Czytaj więcej >

Koty

Ile trwa ciąża kota i po czym poznać, że kotka jest w ciąży?

Czytaj więcej >

Koty

Czy koty widzą w ciemności? Rozwiązujemy zagadkę

Czytaj więcej >

Koty

Kot dla dziecka - 5 ras najbardziej przyjaznych dzieciom

Czytaj więcej >

Koty

Czy zachowanie kota zmienia się po kastracji? Obalamy mity

Czytaj więcej >