Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Widziałeś takie jaja w lesie? Lepiej bierz nogi za pas. W takiej postaci widzimy je bardzo rzadko
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 24.09.2023 09:29

Widziałeś takie jaja w lesie? Lepiej bierz nogi za pas. W takiej postaci widzimy je bardzo rzadko

Jaja gada
Jaja gada, źródło: facebook.com/Nadlesnictwo.Piwniczna

W polskim środowisku naturalnym występuje dziewięć gatunków gadów. Obecnie trwa czas rozrodu jednego z nich. Podczas spaceru po lesie, łące lub brzegiem jeziora czy rzeki można natknąć się na jaja, lub świeżo wyklute węże. Dlatego warto wiedzieć, jak się zachować w razie natknięcia się na gniazdo jednego z najpopularniejszych gadów w Polsce. 

W Polsce żyje dziewięć gatunków gadów. Każdy z nich jest wyjątkowy

Dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w Polsce żyje aż dziewięć gatunków gadów: 1 gatunek żółwia oraz po 4 gatunki jaszczurek i węży. Spotkanie większości z nich należy do rzadkości. Jednak w naszym kraju żyją węże, które występują powszechnie niemalże na całym terenie Polski. Mowa o zaskrońcu zwyczajnym (Natrix natrix).

To wąż, który jest niegroźny dla człowieka i bywa często mylony z jadowitą żmiją zygzakowatą (Vipera berus). Co więcej, aktualnie trwa sezon wylęgu tego gatunku. Z jaj, które zostały złożone w ziemi, wykluwa się kolejne pokolenie pięknych gadów. 

381060021_720105880161704_150444393679534239_n.jpg
Gniazdo zaskrońca, źródło: facebook.com/Nadlesnictwo.Piwniczna
Czy dziecko może wyjść samo z psem na spacer? Niewielu zna przepisy, a błąd może Cię sporo kosztować

Trwa wylęg węży powszechnie występujących w Polsce

Z uwagi na to, że zaskroniec zwyczajny jest jednym z najliczniejszych gadów występujących w Polsce, prawdopodobieństwo natknięcia się na gniazda z jajami tego gatunku jest spore

Zapłodnione samice wybierają miejsca wilgotne i ciepłe, w które wciskają składane jaja. Mogą to być piaszczyste szczeliny, kupki siana lub przydomowe kompostowniki. 

Co więcej, wszystkie młode węże wykluwają się na raz. Szczęśliwcy, którym dane jest obserwować to zjawisko, mogą przeżyć niemałe zaskoczenie. Widok kilkudziesięciu węży rozpełzających się w różnych kierunkach robi wrażenie. 

380532291_720107363494889_7436809922041404076_n.jpg
Widok może niektórych przerazić ale nie ma powodów do obaw, źródło: facebook.com/Nadlesnictwo.Piwniczna

Co zrobić, kiedy znajdzie się gniazdo węża?

Warto pamiętać o tym, że wszystkie gatunki gadów żyjących w Polsce są pod ochroną. Wszelkie czynności mające na celu płoszenie tych zwierząt czy niszczenie ich gniazd jest niezgodne z prawem. 

Dlatego w razie natknięcia się na gniazdo zaskrońca, należy obejść je szerokim łukiem i zostawić w spokoju. Co więcej, nie warto chwalić się lokalizacją tego typu znaleziska na mediach społecznościowych. Istnieje ryzyko, że post zobaczy ktoś, kto z przeróżnych powodów postanowi zniszczyć jaja.

Źródło: facebook.com/Nadlesnictwo.Piwniczna, turystyka.wp.pl, podroze.wprost.pl

Tagi: Wąż Gady Polska