Swiatzwierzat.pl
Niedźwiadki

twitter/LPanstwowe

Ukryta kamera przyłapała niedźwiadki na nocnych wygłupach. Wideo z ich udziałem stało się hitem sieci

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Wideo opublikowane przez Lasy Państwowe na Twitterze zdradza, jak małe niedźwiadki spędzają tegoroczną zimę. Chociaż niskie temperatury sprzyjają odprężającym drzemkom, okazuje się, że małe łobuziaki wcale nie mają zamiaru zapadać w sen zimowy. Co sprawia

Do Polski zawitała prawdziwa, biała zima. Eksperci od pogody ostrzegają, że w tym roku styczeń oraz luty są jednymi z najzimniejszych miesięcy od wielu lat, jednak wciąż nie pretendują one do miana zimy stulecia. Choć dla ludzi minusowe temperatury mogą być sporym utrapieniem, dzikim zwierzętom wcale one nie przeszkadzają. Dowodem jest nagranie z udziałem młodych miśków, które zrezygnowały ze snu, by dać się porwać szaleństwu na śniegu.

Wideo z harcującymi niedźwiadkami podbiło sieć

W świecie zwierząt, szczególnie tych młodych, każda pora jest dobra na zabawę... nawet środek nocy! Nie inaczej było w przypadku małych niedźwiadków, które zamiast smacznie chrapać, wolały harcować do upadłego. Czy to nadzwyczajny przypadek na tle całego gatunku? A może znak, że wiosna zbliża się już wielkimi krokami? 

Mimo że panuje przekonanie, iż niedźwiedzie przez cały okres zimowy pozostają w stanie hibernacji, w rzeczywistości kilkakrotnie wybudzają się ze snu zimowego. W trakcie mrozów co prawda ograniczają swoje czynności życiowe, jednak wciąż od czasu do czasu wstają, by rozprostować nogi, zaspokoić potrzeby fizjologiczne oraz znaleźć pożywienie. 

Ponadto, leśnicy przypominają, że styczeń to czas, kiedy niedźwiedzice w gawrach rodzą młode. Karmią je mlekiem i do wiosny właściwie nie wyprowadzają. Jednakże brykające na śniegu niedźwiadki uchwycone przez fotopułapkę w Nadleśnictwie Baligród najwidoczniej miały już dosyć przesiadywania w bezpiecznym schronieniu. Kiedy niedźwiedzica pozostawiła je same, łobuzowały, jak to na prawdziwe dzieciaki przystało.

- Młode niedźwiedzie od dzieci różnią się głównie tym, że mają dłuższe zęby i są bardziej włochate. Bela siana i śnieg wystarczy, żeby się świetnie bawić, a na koniec i tak przyjdzie mama, żeby zakończyć te wygłupy - napisały Lasy Państwowe na Twitterze, publikując film z zabawy niedźwiadków w Nadleśnictwie Baligród.

Ostrożnie z "misiem"

Leśnicy podkreślają, że w okresie, gdy niedźwiedzice zaczynają wyprowadzać swoje młode z gawry, stanięcie oko w oko z tym drapieżnikiem może być szczególnie niebezpieczne, a nawet śmiertelne. To poważne zagrożenie, którego pod żadnym pozorem nie wolno ignorować. 

Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, zdradza w rozmowie z redaktorami Krosno Nasze Miasto, że spotkania z niedźwiedziami zazwyczaj kończy się dla człowieka poważnymi poturbowaniami. Dzieje się tak, ponieważ zaskoczone zwierzę reaguje odruchem obronnym, chcąc ratować swoje młode. 

Obecnie w Polsce najliczniejsza ostoja niedźwiedzi znajduje się w Bieszczadach. Szacuje się, że zwierzęta zamieszkujące tamtejsze lasy stanowią 80% krajowej populacji. 

Zobacz nagranie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

FACEBOOK/WILDBASE

Inne zwierzęta

Sówka pierwszy raz została wykąpana. Jej zdjęcia robią furorę w sieci

Czytaj więcej >
unsplash/Svetozar Cenisev

Inne zwierzęta

Inwazja szczurów w Toruniu. Miasto rozpoczęło deratyzację, trzeba zachować ostrożność

Czytaj więcej >
polskiwilk.org.pl/

Inne zwierzęta

Śmierć młodego wilka w lesie. Zwierzę konało kilka dni

Czytaj więcej >
twitter/CPW_SE

Inne zwierzęta

Przerażony niedźwiedź utknął na drzewie. Podano mu środek uspokajający, by spadł na ziemię

Czytaj więcej >
pixabay/bparker73

Inne zwierzęta

Na świat przyszedł niezwykle rzadki cielak z dwoma głowami. To przypadek jeden na 100 tys. (WIDEO)

Czytaj więcej >
youtube/SaveAFox

Inne zwierzęta

Tak śmieją się listy. Ich chichot jest hitem w sieci, obejrzało go pond 56 mln osób

Czytaj więcej >