Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Wichury i burze suną przez Polskę. Właścicielu, nie wypuszczaj zwierząt z domu
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 17.01.2022 01:00

Wichury i burze suną przez Polskę. Właścicielu, nie wypuszczaj zwierząt z domu

Pies w kocu
pixabay/Ebowalker

W poniedziałek czeka nas załamanie pogody. W wielu regionach Polski trwa nierówna walka z pogodą. Synoptycy ostrzegają przez zagrożeniem i radzą, aby nie wychodzić z domu, jeśli nie ma takiej konieczności. Tyczy się to również spacerów z czworonogami czy wypuszczania kotów.

Początek tygodnia przyniósł dynamiczne warunki pogodowe. Wszystko przez wpływ niskiego ciśnienia znad Skandynawii, który przemieszcza się nad Rosję, a jego zatoka sięgnęła naszego kraju. Sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna. Nawet przy zamkniętych oknach da się odczuć siłę żywiołu.

Wichury i burze w Polsce. Porywy wiatru mogą osiągać nawet 110 km/h

Od wczoraj w niektórych rejonach Polski pojawiły się intensywne opady deszczu, a nawet burze śnieżne. Niszczycielski żywioł powala drzewa oraz uszkadza linie energetyczne. Przekłada się to na przerwy w dostawie prądu i problemy na drogach. Strażacy nieustannie interweniują.

W trosce o bezpieczeństwo Polaków wczoraj Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało wiadomość ostrzegającą przed silnym wiatrem. Alert RCB został rozesłany do mieszkańców 10 województw najbardziej narażonych na działalność żywiołu:

  • warmińsko-mazurskiego,

  • kujawsko-pomorskiego,

  • lubuskiego,

  • wielkopolskiego,

  • łódzkiego,

  • mazowieckiego,

  • lubelskiego,

  • zachodniopomorskiego,

  • pomorskiego,

  • podlaskiego.

Nie zabieraj psa na spacer, kota trzymaj w domu

Do końca dnia najbardziej zagrożonymi obszarami okażą się tereny centralnej, południowej i południowo-wschodniej Polski. Silny wiatr, burze z błyskawicami i grzmotami mocno dają się we znaki, a przede wszystkim stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla nas oraz zwierząt.

Ze względu na obecną sytuację pogodową, apelujemy o wstrzymanie się z wychodzeniem na spacery z psami oraz kategoryczne niewypuszczanie kotów z domów. Wiatr o prędkości dochodzącej do nawet 110 km/h jest zdolny łamać drzewa i narobić wiele szkód, dlatego zwierzęta trzymane na uwięzi powinny zostać niezwłocznie zabrane do ciepłego pomieszczenia i zabezpieczone. W szczególnych przypadkach zaleca się podanie im środków uspokajających.

Ponadto przypominamy również o zabezpieczeniu zwierząt gospodarskich oraz budynków inwentarskich. Upewnij się, że wszystkie drzwi i okna są szczelnie zamknięte.

Zobacz nagranie:

Źródło: pogoda.se.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami