Swiatzwierzat.pl Pozostałe Weterynarz o pobyciu na polsko-ukraińskiej granicy: „Byłem świadkiem wielu wzruszających obrazków"
unsplash/Jonathan Borba

Weterynarz o pobyciu na polsko-ukraińskiej granicy: „Byłem świadkiem wielu wzruszających obrazków"

10 marca 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Weterynarz Bernd Metzger z niemieckiej organizacji Bundesverband Gemeinschaft Deutscher Tierrettungsdienste opowiedział, jak przedstawia się sytuacja zwierząt i ich właścicieli na polsko-ukraińskiej granicy. W pełnym emocji słowach opisał sceny, które najbardziej zapadły mu w pamięci.

Od inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę minęły dwa tygodnie, a sytuacja na granicy staje się coraz trudniejsza. Liczba osób uciekających z kraju w obawie przed wojną przekroczyła już 2 miliony. Do Polski stale przybywa uchodźców oraz towarzyszących im zwierząt, które także wymagają opieki i ochrony.

Weterynarz opisał sytuację na granicy z Ukrainą

Szeroka koalicja organizacji pomagających osobom uciekającym z Ukrainy, składających się często ze zwykłych wolontariuszy, stale przebywa na polsko-ukraińskich przejściach granicznych. Oprócz tego, działają tam także wykwalifikowane służby ratownicze niosące pomoc uchodźcom.

Mimo starań i olbrzymich chęci poprawy warunków, wszystkie osoby zaangażowane w pomoc pozostają świadkami prywatnych - ludzkich i zwierzęcych - dramatów rozgrywających się każdego dnia.

Bernd Metzger z Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Służb Ratownictwa Zwierząt opowiedział o tym, co widział na przejściu granicznym w Medyce, gdzie rozstawiony jest namiot niemieckiej organizacji. Z relacji lekarza weterynarii wynika, że zwierząt domowych, głównie kotów i psów, ale również królików i świnek morskich, jest tam naprawdę dużo.

Wielu zwierzęcych pacjentów boryka się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi - głodem, otarciami, kontuzjami i skrajnym wycieńczeniem czy wychłodzeniem organizmu. To wszystko skutki wyczerpującej przeprawy przez kraj.

- Najbardziej drastyczne były uszkodzenia łap od dalekiego chodzenia. To są często domowe psy, które wcześniej wychodziły co najwyżej na spacery dookoła osiedla, i koty, które nie wychodziły w ogóle. A teraz musiały pokonać ogromne odległości. Nic więc dziwnego, że przytrafiały im się rozmaite kontuzje - powiedział Metzger w rozmowie z "Wyborczą".

Niemiecki weterynarz opowiedział, że opiekunom podróżującym ze zwierzętami rozdawane są koce, ciepłe ubrania. Czasami dysponują specjalnymi ubrankami dla ich podopiecznych, które mają zapobiec hipotermii, na którą szczególnie narażone są czworonogi o krótkiej sierści.

- To najlepsze długofalowe rozwiązanie. Bo nie wiemy przecież, jak długo będą się jeszcze tułać i marznąć, szukając domu - przyznaje lekarz weterynarii.

Granica - tam rodzą się najtrudniejsze emocje

Przedstawiciel Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Służb Ratownictwa Zwierząt zaprzeczył plotkom, jakoby uchodźcy porzucali swoje zwierzęta na granicy i wyjaśnił, że ukraiński oddział organizacji zajmuje się przewiezieniem podopiecznych do schronisk w Polsce bądź na dworce, skąd mogą zostać odebrane przez swoich opiekunów. To zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie, dzięki któremu zwierzęta nie muszą podróżować w zatłoczonych autobusach i innych środkach transportu zbiorowego.

Weterynarz przyznał, że częściej obserwuje podnoszące na duchu sceny, które potwierdzają, że zwierzęta mają pozytywny wpływ na psychikę ludzi, którzy znaleźli się w kryzysowej sytuacji. - Byłem świadkiem wielu wzruszających obrazków: zwierząt przytulających się do zmęczonych ludzi, a czasem – całkiem dosłownie – zlizujących im łzy z twarzy - dodaje Metzger.

Na zakończenie wywiadu lekarz wyraził nadzieję, że zaistniała sytuacja, chociaż pełna smutku, strachu i złości, przyczyni się do rozwoju empatii na cierpienie innych istot i docenienie ich roli w życiu człowieka.

Źródło: Wyborcza

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy