Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Trwa zbiórka żołędzi i orzechów dla zwierzaków. Każdy może pomóc
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 25.09.2021 02:00

Trwa zbiórka żołędzi i orzechów dla zwierzaków. Każdy może pomóc

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay/Kanenori

Jak poinformował stołeczny ratusz, Warszawskie ZOO właśnie rozpoczęło tegoroczną akcję zbierania przysmaków dla swoich podopiecznych. Mile widziane żołędzie, a także orzechy włoskie i laskowe. Każdy, kto chce wziąć udział w zbiórce, może codziennie dostarczać je na teren ogrodu.

Nadeszła jesień, dlatego jak co roku stołeczny zwierzyniec organizuje inicjatywę, zachęcającą warszawiaków do zbierania w parkach, lasach i ogrodach żołędzi oraz orzechów. Dla niejednego mieszkańca ogrodu zoologicznego dary jesieni to prawdziwy rarytas.

Zwierzaki mają smaka na jesienne przysmaki

Akcja ma na celu propagowanie zachowań proekologicznych, wrażliwości na los zwierząt i naukę wykorzystywania zasobów przyrody. Zbiórka rozpoczęła się 23 września i potrwa do momentu zebrania: 2000 kg żołędzi, 200 kg orzechów laskowych i 200 kg orzechów włoskich. - Prosimy o dary dla zwierząt i przypominamy, że jest to akcja o charakterze charytatywnym (podobnie jak w ubiegłym roku), nie marketingowym, więc nie rozdajemy za darmo wejściówek do zoo, ale gwarantujemy, że nasze zwierzaki i ich opiekunowie będą Wam bardzo wdzięczni! - zaznaczył stołeczny ogród zoologiczny.

Jednocześnie pracownicy ZOO apelują, aby w trosce o zdrowie podopiecznych zwracać uwagę na stan i jakość przekazywanych orzechów i żołędzi. Muszą być zdrowe, suche, bez wyraźnych zanieczyszczeń. 

- Zanieczyszczone, mokre, zepsute, spleśniałe, przegniłe żołędzie i orzechy nie będą przyjmowane, gdyż mogą być zagrożeniem dla zdrowia zwierząt - wyjaśniają ich opiekunowie.

Należy również pamiętać, że kasztanów zwierzęta nie jedzą, więc nie będą przyjmowane.

Włącz się w zbiórkę leśnych łakoci

Przysmaki można dostarczać codziennie w godzinach 7-19 przy wejściach do stołecznego zwierzyńca od strony ul. Ratuszowej i Mostu Gdańskiego. Już wiemy, kto skorzysta na nich najbardziej.

- Wszystkie zebrane żołędzie i orzechy przekazane zostaną do Działu Żywienia Zwierząt Warszawskiego ZOO, jako urozmaicenie pokarmu m.in. dla: żubrów, jeleni sika, antylop i ptaków. Żołędziowo-orzechowe przysmaki podjadają też pawiany, żyrafy, czy niedźwiedzie. Część zbiorów trafia do Ptasiego Azylu (świetnym lekarstwem dla zwierząt w razie zaburzeń trawiennych), gdzie są leczone i rehabilitowane krajowe ptaki - informują pracownicy ZOO we wpisie na Facebooku.

Warszawskie ZOO przypomina, by podczas zbierania żołędzi, zostawiać ich część pod drzewami dla dzikich mieszkańców okolicy. Żyjące w naszych lasach i parkach zwierzęta potrzebują ich, aby przetrwać zbliżającą się zimę.

- Prosimy: nie zbierajcie do ostatniego żołędzia! - proszą opiekunowie ze stołecznego zwierzyńca.

Przypominamy, że początek dorocznej akcji zbierania orzechów i żołędzi przez stołeczne ZOO sięga lat 80 ubiegłego wieku. Wówczas lokalni sympatycy zwierzaków zobowiązali się urozmaicić dietę mieszkańców ogrodu, podarowując im zebrane dary jesieni.

Do 2019 roku za torbę żołędzi lub orzechów można było nieodpłatnie odwiedzić zoo, jednak wraz z rozwojem mediów społecznościowych i powiększeniem się grona darczyńców, zarząd warszawskiego ZOO postanowił zrezygnować z darmowych wejściówek.

Zobacz zdjęcie:

Źródło: facebook/Warszawskie ZOO

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!