piesek
Źródło: swiatzwierzat.pl materiały własne

Jak Warszawa wsparła zwierzęta w 2020 roku? „Kupiliśmy 235 kilogramów karmy, zaczipowaliśmy 3375 psów i kotów”

10 Lutego 2021

Warszawscy urzędnicy podsumowali 2020 rok. Okazuje się, że pandemia nie zatrzymała działań na rzecz środowiska, nie ucierpiały także zwierzęta. W ubiegłym roku stolica walczyła z bezdomnością pupili, pomagała organizacjom zwierzęcym, bezpańskie pupile otrzymywały karmę. Koszty tego przedsięwzięcia są naprawdę spore!

Mieszkańcy Warszawy są w nielicznej grupie osób, które nie muszą płacić podatku od posiadania psa. Władze często podkreślają jak ważne jest dbanie o braci mniejszych, którzy służą nam jako terapeuci, pocieszyciele, pomagają w życiu codziennym czy w pracy. Kilka lat temu w stolicy został uchwalony Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. W 2020 roku w ramach niego poczyniono wiele działań. Co dokładnie udało się zrealizować?

Podsumowanie działań w 2020 roku w Warszawie na rzecz zwierząt

Właściciele psów i kotów, którzy mieszkają na terenie Warszawy, mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego zaczipowania zwierzęcia w jednym z wybranych zakładów leczniczych. W 2020 roku zaczipowanych zostało 3 375 psów i kotów, co kosztowało miasto 135 823,18 zł. Od 2007 roku w stolicy zaczipowanych i zarejestrowanych w bazie Safe-Animal zostało już 104 2114 zwierząt.

Mieszkańcy stolicy mogą również skorzystać z programu dotyczącego bezpłatnej sterylizacji i kastracji psów i kotów. W ubiegłym roku skorzystało z niego ponad 2,5 tys. właścicieli, dokładnie 2 546 czworonożnych przyjaciół. Łączny koszt sterylizacji i kastracji psów i kotów wyniósł 469 160 zł Od 2012 r. przeprowadzono 15 956 takich zabiegów.

Nie każdy kot ma swój dom, niestety wciąż wiele mruczków żyje na wolności. Pomagają im ludzie o dobrych sercach, jak i również stolica, która interesuje się ich losem. W tym celu miasto w 2020 roku zakupiło 235 338 kilogramów karmy dla kotów, które rozdysponowało między dzielnicami. Mruczki są regularnie karmione nie tylko przez sąsiadów, ale i przez władze. Łączny koszt zakupu karmy w ubiegłym roku wyniósł 1 599 922 złote.

Jamnik pokonał 17 tys. km, żeby wrócić do domu. Jego reakcja na widok właścicieli wyciska łzy z oczuJamnik pokonał 17 tys. km, żeby wrócić do domu. Jego reakcja na widok właścicieli wyciska łzy z oczuCzytaj dalej

Warszawa pochwaliła się także udzieleniem dotacji dla 20 organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych z zakresu ochrony zwierząt na kwotę 900 tys. zł. Zostały także zawarte porozumienia z sąsiednimi gminami w zakresie opieki nad bezdomnymi psami i kotami.

Każdego roku mieszkańcy miasta mogą zgłaszać swoje pomysły dotyczące tego, na co można przeznaczyć pieniądze z budżetu stolicy. Okazuje się, że społeczeństwo nie tylko marzy o... nowych placach zabaw dla dzieci, ale i nie zapomina o zwierzętach. W ubiegłym roku zrealizowane zostały 2 projekty w ramach budżetu. Jakie?

- Ustawienie i obsługa w miesiącach zimowych dwóch automatów na karmę dla kaczek w parkach Moczydło oraz Szymańskiego,
- Budowa wieży dla jaskółek oknówek w pobliżu ul. Witolińskiej na Pradze-Południe

W 2020 roku miasto przeznaczyło na pomoc zwierzętom 3 104 905.18. Uważacie, że dało się coś zrobić lepiej? A może Warszawa odpowiednio zadbała o pupile żyjące w mieście?

Zobacz zdjęcie:

Pies munsterlander

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł