W płockim ZOO urodziły się małe pantery śnieżne. Są tak piękne, że aż zapierają dech w piersiach
Po blisko miesiącu skrzętnego ukrywania prawdy, zarząd Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku wreszcie podzielił się ważną informacją ze światem. Na mediach społecznościowych ujawniono, że niedawno urodziły się tam bliźniacze kocięta.
Opiekunowie zwierząt zamieszkujących ZOO w Płocku przekazali w zeszły piątek wyjątkowo dobre wieści. Do grona ich podopiecznych dołączyły dwie pantery śnieżne, będące pierwszym przychówkiem panterzej pary – samicy Basiry i samca Dextera.
Urocze pantery śnieżne przyszły na świat w płockim zoo
- Zwiedzający z pewnością widywali przytulone zwierzęta, które zapałały do siebie ogromną sympatią od momentu gdy połączono je w Płocku w 2019 roku. Po dokładnie dwóch latach mamy owoc tej miłości w postaci przepięknych bliźniaczych kociąt płci męskiej - informują pracownicy.
Jak ogłosiła placówka, narodziny maluchów, objętych Europejskim Programem Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem, to wielki powód do radości - zarówno dla zwiedzających, jak i ich opiekunów oraz naukowców. Według Czerwonej Listy IUCN w naturze żyje prawdopodobnie tylko 4 tys. do 5 tys. osobników tego gatunku.
Płockie ZOO wyjaśnia, że pantery śnieżne hoduje 86 ogrodów zoologicznych w Europie. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy urodziło się jedynie 18 osobników w 7 placówkach.
Bliźniacze koty mają zaledwie 6 tygodni i swój pierwszy okres spędziły wyłącznie z matką w specjalnie przygotowanym kotniku. Jednakże, maluchy odtąd zaczną powoli wychodzić na zewnątrz.
Czterej nowi mieszkańcy ZOO
Pantera śnieżna, zwana też irbisem lub lampartem śnieżnym, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych kotów na świecie. W warunkach naturalnych zwierzęta te zamieszkują Himalaje, Wyżynę Tybetańską i górskie pasma środkowej Azji. W okresie letnim widziane są na wysokości do 6 tys. metrów n.p.m., zaś zimą schodzą nieco niżej, na wysokość ok. 1,5 tys. m n.p.m.
Zwierzęta tego gatunku żyją hodowli około 20 lat, a w naturze od 10 do 12 lat. Oprócz tego, znane są przede wszystkim ze swoich nadzwyczajnych umiejętności kamuflażu. Długie, gęste, jasnoszare futro z ciemnymi plamami, zapewnia im znakomite ukrycie się w środowisku i jednocześnie pozwala przystosować się do górskiego klimatu.
Warto dodać, że narodziny dzikich kotów to nie jedyne ważne wydarzenie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Wcześniej w płockim zoo na świat przyszły dwa tygryski syberyjskie, na których punkcie oszalał Internet.
Jak podkreślił płocki ogród, pantery śnieżne, których wybieg sąsiaduje z wybiegiem tygrysów syberyjskich, postanowiły nie być gorsze.
- To istne kocie szaleństwo! - czytamy w komunikacie opublikowanym na Facebooku.
Zobacz zdjęcia i nagranie:
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Strażacy ruszyli na pomoc psu uwięzionemu wśród ruin. Wszystko zmienił komentarz na Facebooku
Niezwykłe stworzenie zostało porażone prądem. Poruszający finał akcji ratunkowej nagrany na wideo