Swiatzwierzat.pl

twitter/redaktorbs, pixabay/nitli

Dziwne zjawisko przykuło uwagę ornitologów. Pijane jemiołuszki padły nieprzytomne na ulicy?

10 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

W sieci ukazały się zdjęcia jemiołuszek, które rzekomo padły nieprzytomne na ulicę wskutek spożycia sfermentowanych owoców. To dziwne zjawisko przykuło uwagę ornitologów, którzy przyjrzeli mu się bliżej i ujawnili jego przyczynę. Fundacja Szklane Pułapki dementuje fake news i potwierdza, że zwierzęta widoczne na fotografii są nieżywe.

W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia, na których widać całe stado jemiołuszek leżących na ziemi w okolicy drzewa z owocami jarzębiny. Powód ich "wylegiwania się" na chodniku nie miał nic wspólnego z upojeniem alkoholowym. Ornitolodzy wystosowali apel do przechodniów o zachowanie szczególnej ostrożności.

Jemiołuszki spadły na ziemię

Wydawałoby się, że kilkanaście jemiołuszek leżących nieruchomo na chodniku powinien zaalarmować każdego mijającego je przechodnia. Z informacji opublikowanych w sieci początkowo wynikało, że na stan ptaków miały wpływ sfermentowane jagody jarzębiny, którymi wcześniej się pożywiły. Ptaki miały znajdować się pod wpływem alkoholu, a stan upojenia sprawił, że nie były w stanie normalnie funkcjonować.

- Jakby co, to są to pijane jemiołuszki. Zjadają sfermentowane jagody jarzębiny i się upijają. Warto zabrać je z chodnika, a w najlepszym razie umieścić gdzieś w ciepłym miejscu aż do wytrzeźwienia i wypuścić - napisał pod udostępnionym zdjęciem jego autor.

Prawda mroczniejsza niżby się wydawało

Zdjęcie przedstawiające "pijane" jemiołuszki dotarło do przedstawicieli Fundacji Szklane Pułapki, zajmującej się ochroną ptaków oraz m.in. corocznym liczeniem martwych ptaków w okresie noworocznym. W opublikowanym wpisie w mediach społecznościowych zauważają oni, że zwierzęta bynajmniej nie leżą "zalane w trupa", lecz padły ofiarą stadnej śmierci i najprawdopodobniej zginęły po zderzeniu z jakąś przeszkodą. - Jako Fundacja wielokrotnie spotykamy się ze stadną śmiercią ptaków, które przestraszone np. hukiem petardy czy pojawieniem się drapieżnika zrywają się w panice do ucieczki. Lot na oślep kończy się niejednokrotnie śmiercią. [...] Martwe stado ptaków jednoznacznie wskazuje, że ptaki uderzyły podczas lotu w jakąś przeszkodę – przekazuje organizacja, dodając, że "pijane" ptaki  nie leciałyby w zwartym szyku, o ile w ogóle poderwałyby się do lotu.

Jarzębina problematycznym ptasim przysmakiem

Dyrektor warszawskiego zoo, założyciel Azylu dla Ptaków prof. Andrzej Kruszewicz w rozmowie z "Gazetą" również zapewnił, że sfermentowane owoce, które prowadzą do wprowadzenia alkoholu do organizmu ptaka to przysmak wśród jemiołuszek. Stadka tych ptaków można najczęściej dostrzec na jarzębinie i na jemiołach właśnie.

Ekspert zapewnia jednak, że wątroby jemiołuszek są przystosowane do przyjmowania alkoholu zawartego w nawet zepsutych owocach. Co więcej, takie sfermentowane owoce to dla nich prawdziwy rarytas, którego rzadko sobie odmawiają. Kruszewicz dodał, że "poziom alkoholu przekroczył możliwości wątrób" ptaków widocznych na fotografii.

Jan Stradowski z "Focusa" w rozmowie z "Jedynką" także przyznał, że w przypadku jemiołuszek za obżarstwem idzie pijaństwo. W trakcie pierwszych mrozów skrobia zawarta w owocach jarzębiny rozpada się na cukry proste, a następnie podczas odwilży, do owoców dostają się zarodniki drożdży. Nadmiar jagód w przełyku zwierzęcia fermentuje, powstaje alkohol, który zatruwa jego organizm, a zatem zbyt duża ilość sfermentowanych owoców doprowadza ptaki do problemów z lataniem, a nawet poruszaniem. Często po prostu zasypiają na ziemi.

Będąc świadkiem takiego zjawiska, najlepiej odłożyć stworzenie ostrożnie w bezpieczne miejsce, aby nie stała mu się krzywda. Jeśli mamy ku temu warunki, odpowiednim zachowaniem będzie także przełożenie ptaka pod wpływem alkoholu do pudełka z dziurkami i pozostawienie go tam przez kilkanaście godzin, dopóki nie wytrzeźwieje.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. KLIKNIJ TUTAJ .

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie - Nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc.Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji. Bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

źródło: iwadomosci.wp.pl; jedynka.polskieradio.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Król polskich lasów dał się "złapać" w fotopułapkę. Taki okaz to prawdziwa rzadkość
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Młody biały tygrys wyrzucony na śmietnik. Istnieje obawa, że jest sparaliżowany
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rybak miał trudności z oddychaniem, prawie się udusił. Lekarz usunął żywe zwierzę z jego przełyku
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Inwazyjny gatunek żółwia schwytany pod Warszawą. "Może nawet odgryźć ludzką rękę w nadgarstku"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Świat poruszony zdjęciami ostatniego nosorożca. Czy tego gatunku nie da się już ocalić?
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

O mały włos, a trafiłby do ubojni. Dzięki nietypowemu wzorowi na futrze, cielę dostało drugą szansę
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]