Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Uwaga plażowiczu, widzisz taki kosz? Ani się waż go ruszać, chodzi o bezpieczeństwo
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 24.07.2023 15:34

Uwaga plażowiczu, widzisz taki kosz? Ani się waż go ruszać, chodzi o bezpieczeństwo

Na plażach pojawiają się metalowe kosze
Na plażach pojawiają się metalowe kosze, fot. facebook/WWF Polska

Sezon wakacyjny w pełni, a co za tym idzie, polskie plaże przeżywają prawdziwe oblężenie. Zdjęcie z nadmorskich miejscowości, na których wczasowicze za wszelką cenę pragną oddzielić własny kawałek piasku przy pomocy parawanów, stają się prawdziwymi hitami również na zagranicznych stronach. WWF Polska wystosowała ważny apel, który powinien dotrzeć do jak największej ilości wypoczywających nad Morzem Bałtyckim. Koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Ważny apel do wszystkich plażowiczów

W mediach społecznościowych WWF zwróciła się do wszystkich osób wypoczywających na plażach usytuowanych w nadmorskich miejscowościach. Niektórzy z nich z pewnością widzieli metalowe kosze ustawione na piasku. Nie wszyscy jednak widzą, że konstrukcje znajdują się tam nie bez przyczyny.

Okazuje się, że plecione z metalowych drutów kosze, na które można natknąć się na nadbałtyckich plażach, powstają ze względów bezpieczeństwa. Choć może wydawać się, że zupełnie nie pasują do otoczenia, wolontariusze ustawiają je, aby chroniły ptasie gniazda.

Płynęła z Polski do Szwecji. Służby uśpiły jej psy i nowo narodzone szczenięta, "Były dla mnie wszystkim"

Druciane kosze na plażach pełnią ważną funkcję

W zamieszczonym na Facebooku wpisie WWF wyjaśnia, że uplecione z drutów kosze, które pojawiają się na plażach, mają za zadanie chronić gniazda sieweczki obrożnej. To ptak, który wije je bezpośrednio w piasku. Jednakże za każdym razem, gdy poczuje się zagrożony, a często dzieje się tak, kiedy w pobliżu pojawią się ludzie, opuszcza swój domek.

- Kosze chronią lęgi przed drapieżnikami (np. lisami, krukami, ale też psami) oraz nieumyślnym rozdeptaniem przez człowieka - czytamy.

Wypłoszone ptaki pozostawiają swoje jajka, los pisklaków często jest przekreślony

Wszyscy korzystający z uroków nadbałtyckich plaż powinni trzymać się z daleka od ustawionych tam koszy mających za zadanie chronić jajka sieweczek. WWF radzi, aby zachować odległość około 20 m od płotka z patyków i sznurka, który zazwyczaj jest ustawiony ok. 30-50 m od konstrukcji.

- Dodatkowo po wykluciu się pisklęta przez pewien czas przebywają w rejonie ogrodzenia, gdzie mają więcej spokoju - wyjaśniają.

Ptaki te zazwyczaj wybierają miejsca rzadziej odwiedzane przez ludzi, jednak chcąc zapewnić im spokój i bezpieczeństwo, pamiętaj, by trzymać się od ich gniazd z daleka.

źródło: facebook/WWF Polska