Swiatzwierzat.pl Gwiazdy i ich zwierzęta Upał i zwierzęta. Jak zabezpieczyć psa przed gorącem?
unsplash/McKayla Crump

Upał i zwierzęta. Jak zabezpieczyć psa przed gorącem?

12 maja 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Piękna pogoda za oknem zachęca do wypoczynku nie tylko ludzi. Z uroków wiosny korzystają również czworonogi, które jednak zazwyczaj unikają mocno nasłonecznionych miejsc. Właściciele psów, a w szczególności szczeniaków, psów starszych oraz chorych, muszą wiedzieć, jak chronić swoich podopiecznych przed udarem i innymi równie tragicznymi konsekwencjami. Jak więc prawidłowo zatroszczyć się o naszych futrzastych przyjaciół podczas kulminacji wysokich temperatur?

Nie wszystkich cieszy słoneczna pogoda. Wysokie temperatury sprawiają, że psy znacznie szybciej i intensywniej się męczą. Wynika to z zaostrzenia stanu niewydolności krążeniowej i oddechowej. Z myślą o ukochanych czworonogach przygotowaliśmy listę praktycznych porad, jak zadbać o ich bezpieczeństwo wiosną i latem.

Jak uchronić psa przed skwarem?

Zdrowy pies, w zależności od wieku i rasy, powinien mieć temperaturę ciała od 37,5°C do 39,5°C. W trakcie upałów reguluje ją poprzez dyszenie. Trzeba jednak pamiętać, że pies w przeciwieństwie do człowieka nie poci się. Wyjątkiem są jedynie opuszki łap.

Podczas upałów na przegrzanie organizmu szczególnie narażone są tzw. rasy brachycefaliczne, czyli takie, które charakteryzuje spłaszczona budowa pyska. Anatomia ciała shih tzu, mopsów, buldogów czy pekińczyków wpływa na mniej efektywne oddawanie ciepła z organizmu, dlatego w ich przypadku nie stosuj kagańców! Może to znacznie utrudniać życie czworonogom.

Właściciele psów popełniają jednak jeden podstawowy błąd, chcąc ulżyć swojemu pupilowi. Chodzi o bezpośrednie i gwałtowne schładzanie zwierzęcia wodą. Oblewanie go prysznicem lub wężem ogrodowym, czy okładanie lodem to jeden z najgorszych pomysłów, na który możesz wpaść, bo może doprowadzić do szoku termicznego! Lepszym sposobem będzie spryskiwanie sierści zwierzaka letnią wodą.

Najlepszą metodą jest stosowanie mokrych ręczników oraz zapewnienie mu zacienionego schronienia przed słońcem. Unikaj asfaltowych czy betonowych nawierzchni, gdyż grozi to poparzeniem opuszków łap, zaś chłodne kompresy przykładaj głównie do głowy psa.

Trochę wody dla ochłody

W trakcie wiosny i lata nie wolno zapominać o dostarczenie psu odpowiednio duże ilości wody. W okresie wysokich temperatur psiaki mogą pić znacznie więcej, dlatego nie dopuść, by się odwodniły.

Przy wyborze miski dla psa warto zdecydować się na metalową. Materiał, z jakiego jest stworzona, dłużej utrzymuje chłód. Pamiętajmy, by jej zawartość wymieniać nawet każdego dnia.

Gdy żar leje się z nieba, warto także zmienić pory wychodzenia na spacer. Zabierzmy psiaka na dłuższy spacer z samego ranka, lub poczekajmy do późnego wieczora. Nie zmuszajmy go do dodatkowych aktywności i zabaw na świeżym powietrzu, jeśli nie możemy znaleźć zacienionego miejsca. Warto podkreślić, by w trakcie upałów pod żadnym pozorem nie zostawiać psa samego w aucie! Nawet uchylone okno czy włączona klimatyzacja nie pomogą mu w zamknięciu. Wystarczy kilka minut, by doszło do tragedii.

Nie zapominajmy, że upały potrafią być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i domowych zwierzaków. Jeśli będziesz stosować się do powyższych rad, nie tylko zapewnisz ochronę swojemu podopiecznemu w tym szczególnym okresie, ale przede wszystkim przyniesiesz mu ogromną ulgę.

Zobacz zdjęcie:

Pies na plaży
Pies na plaży

Źródło: unsplash/Elisa Kennemer

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy