Swiatzwierzat.pl
tygrys i owczarek

fot. facebook.com/OazaSibirskehoTigra/

Tygrys wychowywał ze szczeniakiem owczarka. „Są jak rodzeństwo i bawią się razem przez cały dzień”

1 Maja 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

W azylu „Oáza Sibírskeho Tigra” na Słowacji wywiązała się niezwykła międzygatunkowa przyjaźń. Mieszkające tam zagrożone wyginięciem tygrysy syberyjskie zaprzyjaźniły się z trzema psami rasy owczarek niemiecki.

W 1999 roku Yveta Irsova założyła zoo, którego misją jest ochrona największych dzikich kotów świata. Od momentu założenia Oázy Sibírskeho Tigra na Słowacji na świat przyszły tam 23 tygrysy, a obecnie zoo liczy 30 kocich podopiecznych.

Tygrysy zaprzyjaźniły się z owczarkami

Najmłodszymi wśród zamieszkujących oazę kotów są dwa tygrysy Suria i jej córka Sunny. Kiedy tygrysica przyszła na świat, w pobliżu narodziły się także trzy owczarki niemieckie: Blacky, Hugo i Jenny. Suria ze szczeniakami zna się od małego i do teraz jest z nimi nierozłączna.

Wszystko wskazuje na to, że przyjaźń między dzikim kotem i psami została przekazana kolejnemu pokoleniu. Kiedy na świat przyszło młode tygrysicy o imieniu Sanny, także bardzo szybko przywiązało się do psich przyjaciół jego mamy.

szop na słupie

Szop uciął sobie drzemkę na wysokości. Pobudka była ciężka, "Pluł i charczał"

CZYTAJ DALEJ

Międzygatunkowa przyjaźń

Zwierzęta są dla siebie świetnymi towarzyszami wspólnych zabaw. Spędzają ze sobą całe dnie, ganiając się po wybiegu. Nawet jeżeli wywiąże się między nimi jakiś konflikt, nigdy nie robią sobie krzywdy.

Psy są prawie w tym samym wieku, co Suria, zwierzęta dorastały razem. Większość czasu spędzają wspólnie. Są jak rodzeństwo i bawią się razem przez cały dzień mówił Martin Ziman, wolontariusz Oazy, cytowany przez wamiz.pl.

-
Tygrysy wydają się być świadome swojej siły i nigdy nie przekraczają granicy - dodaje.

Niestety w ubiegłym roku odszedł jeden z owczarków niemieckich o imieniu Blacky, o czym pracownicy zoo poinformowali w poście na Facebooku. Z komunikatu wynika, że tygrysy bardzo przeżyły śmieć psiego przyjaciela.

dzicko i kot

Czy można całować kota? Uważaj, możesz nabawić się dokuczliwej infekcji

CZYTAJ DALEJ

Tygrysy syberyjskie zagrożone wyginięciem

Tygrysy syberyjskie zamieszkują górskie, gęste lasy iglaste i mieszane w pobliżu rzek i potoków głównie na terenach należących do Rosji. Są największymi kotami na świecie. Niestety uważa się je za gatunek zagrożony wyginięciem. Zbliżony wielkością tygrys kaspijski został już zaliczony do wymarłego gatunku.

Sytuacja tego majestatycznego zwierzęcia przez lata ulegała drastycznemu pogorszeniu. W wyniku nieodpowiedzialnej, rabunkowej gospodarki człowieka, liczba tygrysów żyjących na wolności spadła o ponad 95%, a gatunek znalazł się na krawędzi wymarcia – czytamy na stronie międzynarodowej organizacji WWF, działającej na rzecz zwierząt.

Dlatego takie miejsca jak Oáza Sibírskeho Tigra na Słowacji są niezwykle potrzebne. Dzięki nim gatunki zagrożone wyginięciem mają większe szanse na przetrwanie. Dla zachowania bogatej puli genetycznej tygrysów syberyjskich hodowla w ogrodach zoologicznych jest kluczowa.

10 polskich gwiazd, którzy kochają zwierzęta całym sercem. Ich pupile żyją jak w bajce

Te gwiazdy nie raz pokazały swoje wielkie serce dla zwierząt, pomagając bezdomnym czworonogom i aktywnie działając na ich rzecz, a co najważniejsze ofiarując im swoją miłość i dom.

Zobacz galerię >

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: wamiz.pl, wwf.pl

Tagi:

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagranie z Bieszczad robi furorę. "Zobaczyć niedźwiedzia to jedno, ale go usłyszeć"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pytony mogą połknąć prawie wszystko? Badacze nie dowierzali, przeprowadzając sekcję zwłok

Czytaj więcej >