Tygrys wychowywał ze szczeniakiem owczarka. „Są jak rodzeństwo i bawią się razem przez cały dzień”
W azylu „Oáza Sibírskeho Tigra” na Słowacji wywiązała się niezwykła międzygatunkowa przyjaźń. Mieszkające tam zagrożone wyginięciem tygrysy syberyjskie zaprzyjaźniły się z trzema psami rasy owczarek niemiecki.
W 1999 roku Yveta Irsova założyła zoo, którego misją jest ochrona największych dzikich kotów świata. Od momentu założenia Oázy Sibírskeho Tigra na Słowacji na świat przyszły tam 23 tygrysy, a obecnie zoo liczy 30 kocich podopiecznych.
Tygrysy zaprzyjaźniły się z owczarkami
Najmłodszymi wśród zamieszkujących oazę kotów są dwa tygrysy Suria i jej córka Sunny. Kiedy tygrysica przyszła na świat, w pobliżu narodziły się także trzy owczarki niemieckie: Blacky, Hugo i Jenny. Suria ze szczeniakami zna się od małego i do teraz jest z nimi nierozłączna.
Wszystko wskazuje na to, że przyjaźń między dzikim kotem i psami została przekazana kolejnemu pokoleniu. Kiedy na świat przyszło młode tygrysicy o imieniu Sanny, także bardzo szybko przywiązało się do psich przyjaciół jego mamy.
Międzygatunkowa przyjaźń
Zwierzęta są dla siebie świetnymi towarzyszami wspólnych zabaw. Spędzają ze sobą całe dnie, ganiając się po wybiegu. Nawet jeżeli wywiąże się między nimi jakiś konflikt, nigdy nie robią sobie krzywdy.
– Psy są prawie w tym samym wieku, co Suria, zwierzęta dorastały razem. Większość czasu spędzają wspólnie. Są jak rodzeństwo i bawią się razem przez cały dzień – mówił Martin Ziman, wolontariusz Oazy, cytowany przez wamiz.pl.
- Tygrysy wydają się być świadome swojej siły i nigdy nie przekraczają granicy - dodaje.
Niestety w ubiegłym roku odszedł jeden z owczarków niemieckich o imieniu Blacky, o czym pracownicy zoo poinformowali w poście na Facebooku. Z komunikatu wynika, że tygrysy bardzo przeżyły śmieć psiego przyjaciela.
Tygrysy syberyjskie zagrożone wyginięciem
Tygrysy syberyjskie zamieszkują górskie, gęste lasy iglaste i mieszane w pobliżu rzek i potoków głównie na terenach należących do Rosji. Są największymi kotami na świecie. Niestety uważa się je za gatunek zagrożony wyginięciem. Zbliżony wielkością tygrys kaspijski został już zaliczony do wymarłego gatunku.
– Sytuacja tego majestatycznego zwierzęcia przez lata ulegała drastycznemu pogorszeniu. W wyniku nieodpowiedzialnej, rabunkowej gospodarki człowieka, liczba tygrysów żyjących na wolności spadła o ponad 95%, a gatunek znalazł się na krawędzi wymarcia – czytamy na stronie międzynarodowej organizacji WWF, działającej na rzecz zwierząt. Dlatego takie miejsca jak Oáza Sibírskeho Tigra na Słowacji są niezwykle potrzebne. Dzięki nim gatunki zagrożone wyginięciem mają większe szanse na przetrwanie. Dla zachowania bogatej puli genetycznej tygrysów syberyjskich hodowla w ogrodach zoologicznych jest kluczowa.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Tresowane delfiny w bazie w Sewastopolu. Do czego wykorzystują je na Morzu Czarnym?
PKiN gości na swoim dachu rodzinę sokołów. Para doczekała się potomstwa
Źródło: wamiz.pl, wwf.pl