Twój pies kopie dziury i niszczy rośliny? Wyjaśniamy, jak oduczyć pupila niszczenia ogrodu
Na pewno niektórzy właściciele psów, zwłaszcza mieszkający w domku, który otacza ogródek, spotkali się z sytuacją, że ich pupil postanowił nieco przeprojektować grządki. W takich przypadkach nierzadko dochodzi do uszkodzenia roślin. Choć dla czworonogów to świetna zabawa, im opiekunom zdecydowanie do śmiechu nie jest.
Kopanie dziur, podgryzanie roślin i wchodzenie na grządki to z całą pewnością coś, co dla psów wydaje się naturalne. Nie są świadome tego, że rośliny często kosztują niemałe pieniądze, a ich uprawa wymaga czasu. Czy da się oduczyć czworonoga takiego zachowania? Odpowiadamy na nurtujące pytanie!
Pies robi to, co podpowiada mu instynkt
Zdecydowanie większość psów nie jest świadoma tego, że ogród to miejsce, do którego nie powinny wchodzić. Jest tam wiele roślin, piachu i ciekawych, lecz nie zawsze bezpiecznych dla nich akcesoriów. Niektóre czworonogi wprost uwielbiają kopać dziury, inne kochają gryźć i żuć, co nie tylko je relaksuje, ale i uspokaja. Jednak czy muszą robić to akurat w ogrodzie, o który dbamy?
Nerwy w takiej chwili nie wskórają nic dobrego, przecież sami uczyliśmy psa, aby załatwiał się na zewnątrz, kiedy był jeszcze szczeniakiem. Zwierzę nie zrozumie, że grządka z kwiatami lub warzywami to nie najlepsze miejsce na siku, lub kupę. Gdy zobaczy, że opiekun jest podenerwowany, poczuje się zdezorientowany i zdecydowanie nie będzie umiał rozczytać jego pobudek.
Pokaż psu, że wolisz, gdy załatwia się i bawi poza ogrodem
Choć próba ta nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności, możesz spróbować pokazać psu, że zdecydowanie bardziej opłaca mu się załatwiać i zaspokajać potrzebę gryzienia poza grządkami i z dala od roślin , które na tym cierpią. Dokładnie tak jak podczas nauki załatwiania się na zewnątrz i gryzienia przeznaczonych do tego zabawek, nagradzaj psa, gdy ten będąc na podwórku, zamiast niszczyć ogród, zaspokoi te podstawowe potrzeby nie na jego terenie.
Podobnie w przypadku wykopywania dołów. To także naturalne zachowanie pupila, które ma zapisane w genach przez przodków. Niektóre z psów robią to, by rozładować napięcia lub po prostu znaleźć sobie zajęcie. Chcąc urozmaicić im czas i dać możliwość wyładowania energii, świetnym pomysłem jest wspólna zabawa szarpakiem, trening lub spacer.
Zbadaj źródło problemu
Warto również zastanowić się, dlaczego pies czuje potrzebę niszczenia , którą wyładowuje właśnie w ogrodzie. Najczęściej jest ona spowodowana stresem, z którym zwierzak sobie nie radzi. By to zmienić, można podjąć współpracę z doświadczonym behawiorystą, który na pewno pokieruje opiekuna czworonoga w pracy nad nim w odpowiednim kierunku. Wtedy będziesz mógł wykluczyć lub zniwelować odpowiedzialne za to bodźce.
Z kolei jeśli kopaniu dziur i niszczeniu roślin w ogrodzie winna jest nuda, postaraj się zapewnić mu tyle czasu i uwagi, ile potrzebuje. Może również zdarzyć się, że pupil w ten sposób chce upolować kreta, który, choć krąży pod ziemią, nie uchowa się przed jego czujnym węchem. W tym wypadku najlepiej przekierować uwagę pupila na matę węchową.
Jeśli pies potrafi poprawnie reagować na komendę “zostaw” lub “nie wolno”, można posłużyć się nią, kiedy przyłapiemy go podczas buszowania w ogrodzie. Natomiast jeśli żaden z powyższych pomysłów nie okaże się odpowiedni, może po prostu warto zastanowić się nad ogrodzeniem uniemożliwiającym pupilowi wejście do ogrodu?
źródło: fajnyzwierzak.pl