Swiatzwierzat.pl
Kraby

youtube/ J Malow

Turysta wziął do ręki setki morskich stworzonek. Nagranie jest niesamowite a zarazem przerażające

9 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Jeremias Maluw przechadzał się plażą Legian na wyspie Bali w Indonezji, gdy dostrzegł rzadko spotykane zjawisko. Oczom mężczyzny ukazały się miliony morskich stworzeń wielkości ziarnka grochu. Postanowił więc wziąć część z nich na rękę, by przyjrzeć im się z bliska.

Turysta odpoczywający na egzotycznej wyspie na Oceanie Indyjskim, nazywanej "perłą Indonezji", sfilmował z bliska niedawno wyklute skorupiaki, które tłumnie gromadziły się na brzegu. Morskich stworzeń jest tak wiele, że nie sposób ich policzyć.

Miliony małych krabów wynurzyły się z piasku na plaży

Na nagraniu, które pierwotnie zamieszczono w sieci przez Jeremiasa Maluwa w 2008 roku, widzimy, jak mężczyzna bierze na rękę kilkaset małych krabów i pokazuje bliżej aparatu. Na pierwszy rzut oka wyglądały niemal identycznie jak piasek! Trzeba przyznać, że sztukę kamuflażu opanowały do perfekcji.

Przez następne kilka sekund możemy obserwować, jak niemal mikroskopijnych rozmiarów skorupiaki rozbiegają się po palcach mężczyzny, przypominając w swoim zachowaniu mrówki. Po dokładnym sfilmowaniu żyjątek, turysta wyrzuca je z powrotem do oceanu. Trudno sobie wyobrazić, że miliony krabów znajdują się dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Jeśli jesteś ciekawy, jak te stawonogi wyglądają z bliska, koniecznie obejrzyj poniższe nagranie. Ostrzegamy jednak, że ten film nie jest przeznaczony dla osób cierpiących na lęk przed stworzeniami z więcej niż dwoma parami odnóży.

Buldog

Buldożkowi nie wolno wchodzić na kanapę. Nagrano rozbrajającą awanturę z opiekunką

CZYTAJ DALEJ

Kraby - wojownicze dzieci oceanu

Kraby to wyjątkowo szybkie i płochliwe stworzenia, które prowadzą skryty tryb życia i przeważnie tworzą piaskowe norki na skraju plaży. Skorupiaki obdarzone charakterystycznymi szczypcami nieustannie migrują aby złożyć miliony jaj wzdłuż wybrzeża, jednocześnie odfiltrowując wszystko, co jadalne.

Co ciekawe, zwierzęta te przypominają rozbitków wyrzuconych na bezludną wyspę z tą różnicą, że z każdym przypływem ocean regularnie dostarcza im nową porcję pożywienia.

Większość żyje w ciepłych morzach, nieliczne zasiedliły wody słodkie i zimne morza, natomiast w tropikach wiele gatunków żyje w wilgotnych środowiskach lądowych, wracając do morza tylko na okres rozrodu.

9 najrzadszych, ale szalenie pięknych kotów. Większość Polaków nawet nie wie, że istnieją!

Te rasy kotów są nie tylko rzadkie, ale przede wszystkim niezwykle fascynujące! Mają wyjątkowy wygląd i charakter, a swoją oryginalnością zachwycą każdego. Warto je poznać! (fot. unsplash/Tran Mau Tri Tam)

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz domowe zwierzaki?

Pytanie 1 z 3

Jaka rasa psa jest najpopularniejsza w Polsce?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: webniusy.pl, national geographic

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

ropucha

Pozostałe

Śmiertelnie niebezpieczny trend wśród turystów. Leśnicy biją na alarm

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >