Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Trochę wody dla ochłody. Fotopułapka przyłapała watahę wilków podczas kąpieli
facebook/Nadleśnictwo Gniewkowo, Lasy Państwowe

Trochę wody dla ochłody. Fotopułapka przyłapała watahę wilków podczas kąpieli

4 lipca 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Podczas najcieplejszych miesięcy każdy z nas szuka skutecznej metody na schłodzenie organizmu. Wataha wilków z Nadleśnictwa Gniewkowo znalazła na to idealny sposób. Film, na którym widać zwierzęta brodzące w zbiorniku wodnym zapiera dech. Wilki to fascynujące zwierzęta, które występują również w Polsce. W ostatnim czasie sieć obiegło nagranie z fotopułapki umieszczonej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które przedstawia te fantastyczne stworzenia. Dzięki współczesnej technologii jesteśmy w stanie obserwować je w naturalnym środowisku.

Tak chłodzą się wilki w lasach pod Gniewkowem

We wtorek, 29 czerwca Nadleśnictwo Gniewkowo, Lasy Państwowe udostępniło na swoim Facebooku nagranie z fotopułapki autorstwa M. Marjańskiej. Materiał ukazuje leśne drapieżniki nad wodopojem.

- Spędzanie czasu nad wodą to doskonały sposób na ochłodzenie. Wiedzą o tym wilki, które na nagraniu z fotopułapki, możemy podziwiać podczas aktywnego wypoczynku nad jednym ze zbiorników wodnych w lesie - komentuje Nadleśnictwo Gniewkowo.

Na nagraniu możemy dostrzec, że grupa rodzinna, licząca 9 osobników biega w wodzie, chlapie się i gasi pragnienie. Wygląda na to, że pomimo futra o gęstym i długim włosiu, niestraszny im upał. W końcu każdy wie, że latem nie ma lepszego sposobu na zaznanie ochłody niż odpoczynek nad wodą.

Umiejscowienie fotopułapki nie było dziełem przypadku. Leśnicy doskonale zdają sobie sprawę, że w trakcie upałów wodopój spełnia swoje przeznaczenie i przyciąga przedstawicieli różnych gatunków. Stąd szanse na uchwycenie ich na filmie są wysokie.

- Nagranie watahy wilków podczas odwiedzania wodopoju przeszło nasze najśmielsze oczekiwania - przyznaje Paweł Konwiński z Nadleśnictwa Gniewkowo w rozmowie z tvn24.pl.

W Polsce przybywa wilków

Widok watahy wilków cieszy również z innego, mniej oczywistego powodu. Jak zauważa Paweł Konwiński, tego typu materiały filmowe dowodzą, że liczebność wilka występujących na terenie całej Polski zwiększa się.

Wilków w Polsce przybyło, bo od ponad 20 lat są pod ochroną. Według analizy Głównego Urzędu Statystycznego "Ochrona Środowiska 2021" w 2020 roku populacja wilka liczyła 3 530 osobników (+225% od 2000 roku).

Zwierzęta w końcu znajdują bezpieczne schronienie pośród leśnej głuszy w Polsce. Warto dodać, że wilki mają bardzo duży pozytywny wpływ na środowisko naturalne, gdyż regulują one ilość zwierzyny w ekosystemie. Ochrona wilka oznacza więc ochronę całego środowiska.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Atak niedźwiedzia na turystę w Tatrach. Internauci: "Sam się o to prosił"

Kocurek urodził się z dwoma nosami. Miał zostać uśpiony, los dał mu drugą szansę

Owczarek uwięziony w nagrzanym samochodzie. Właścicielka nie widziała problemu

Źródło: rmf.fm, Główny Urząd Statystyczny

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy