Trochę wody dla ochłody. Fotopułapka przyłapała watahę wilków podczas kąpieli
Podczas najcieplejszych miesięcy każdy z nas szuka skutecznej metody na schłodzenie organizmu. Wataha wilków z Nadleśnictwa Gniewkowo znalazła na to idealny sposób. Film, na którym widać zwierzęta brodzące w zbiorniku wodnym zapiera dech. Wilki to fascynujące zwierzęta, które występują również w Polsce. W ostatnim czasie sieć obiegło nagranie z fotopułapki umieszczonej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które przedstawia te fantastyczne stworzenia. Dzięki współczesnej technologii jesteśmy w stanie obserwować je w naturalnym środowisku.
Tak chłodzą się wilki w lasach pod Gniewkowem
We wtorek, 29 czerwca Nadleśnictwo Gniewkowo, Lasy Państwowe udostępniło na swoim Facebooku nagranie z fotopułapki autorstwa M. Marjańskiej. Materiał ukazuje leśne drapieżniki nad wodopojem.
- Spędzanie czasu nad wodą to doskonały sposób na ochłodzenie. Wiedzą o tym wilki, które na nagraniu z fotopułapki, możemy podziwiać podczas aktywnego wypoczynku nad jednym ze zbiorników wodnych w lesie - komentuje Nadleśnictwo Gniewkowo.
Na nagraniu możemy dostrzec, że grupa rodzinna, licząca 9 osobników biega w wodzie, chlapie się i gasi pragnienie. Wygląda na to, że pomimo futra o gęstym i długim włosiu, niestraszny im upał. W końcu każdy wie, że latem nie ma lepszego sposobu na zaznanie ochłody niż odpoczynek nad wodą.
Umiejscowienie fotopułapki nie było dziełem przypadku. Leśnicy doskonale zdają sobie sprawę, że w trakcie upałów wodopój spełnia swoje przeznaczenie i przyciąga przedstawicieli różnych gatunków. Stąd szanse na uchwycenie ich na filmie są wysokie.
- Nagranie watahy wilków podczas odwiedzania wodopoju przeszło nasze najśmielsze oczekiwania - przyznaje Paweł Konwiński z Nadleśnictwa Gniewkowo w rozmowie z tvn24.pl.
W Polsce przybywa wilków
Widok watahy wilków cieszy również z innego, mniej oczywistego powodu. Jak zauważa Paweł Konwiński, tego typu materiały filmowe dowodzą, że liczebność wilka występujących na terenie całej Polski zwiększa się.
Wilków w Polsce przybyło, bo od ponad 20 lat są pod ochroną. Według analizy Głównego Urzędu Statystycznego "Ochrona Środowiska 2021" w 2020 roku populacja wilka liczyła 3 530 osobników (+225% od 2000 roku).
Zwierzęta w końcu znajdują bezpieczne schronienie pośród leśnej głuszy w Polsce. Warto dodać, że wilki mają bardzo duży pozytywny wpływ na środowisko naturalne, gdyż regulują one ilość zwierzyny w ekosystemie. Ochrona wilka oznacza więc ochronę całego środowiska.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Atak niedźwiedzia na turystę w Tatrach. Internauci: "Sam się o to prosił"
Kocurek urodził się z dwoma nosami. Miał zostać uśpiony, los dał mu drugą szansę
Owczarek uwięziony w nagrzanym samochodzie. Właścicielka nie widziała problemu
Źródło: rmf.fm, Główny Urząd Statystyczny