Swiatzwierzat.pl > Psy > Trener psów zdradza, czym nieświadomie krzywdzisz pupila. Dla jego dobra nigdy tak nie rób!
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 10.11.2023 15:01

Trener psów zdradza, czym nieświadomie krzywdzisz pupila. Dla jego dobra nigdy tak nie rób!

Trener psów
Trener psów, źródło: tiktok.com/@iamwillatherton, pexels.com @Dominika Roseclay

Znany trener psów, Will Atherton, zdradził najczęściej popełniane błędy przez właścicieli psów, które często kończą się zaburzeniami behawioralnymi. Ekspert podkreślił, że psie problemy bardzo często wynikają z nieprawidłowego zachowania ich opiekunów. Dlatego warto wiedzieć, jak ukoić nerwy swojego pupila, oraz jakie schematy mogą okazać się dla czworonoga traumatyczne. 

Problemy behawioralne psów często wynikają z błędów popełnianych przez ludzi

Skuteczna komunikacja z psem to sztuka, którą trudno opanować. Okazuje się, że problemy, z którymi boryka się Twój pupil, mogą wynikać z Twoich błędów.

Zdarza się, że mając dobre zamiary, nieświadomie robimy coś, co jedynie pogarsza trudną sytuację. Dlatego warto wiedzieć, jakich schematów unikać, aby nie prowokować u swojego czworonoga niepożądanych reakcji. 

Dzięki temu nie tylko umilisz życie sobie i swojemu psu. Co więcej, mając świadomość tego, co budzi Twoim pupilu trudne emocje, będziesz w stanie poprawić Waszą relację. Znany trener psów Will Atherton, zwrócił uwagę na dwa problemy spędzające sen z powiek wielu opiekunom psów.

pexels-maria-rosenberg-2171583.jpg
Problemy behawioralne mogą pojawić się w każdym momencie życia psa, źródło: pexels.com @Maria Rosenberg
O dramacie w lesie doniósł grzybiarz. Leśnicy nie czekali ani chwili, do akcji wkroczyli mundurowi

Karmisz swojego psa w ten sposób? Natychmiast to zmień!

Pierwszym błędem wymienionym przez znanego eksperta jest zostawianie psu miski z jedzeniem przez cały dzień. Wiele ludzi robi to, bo chce zadbać o komfort swojego pupila. Jednak okazuje się, że rozwiązanie to ma zdecydowanie więcej wad niż zalet.

Psi behawiorysta podkreśla, że Twój pupil powinien jak najwięcej przyjemnych rzeczy kojarzyć z Tobą. To strategia, dzięki której w prosty sposób znacząco wzmocnisz relację ze swoim czworonogiem.

Jeżeli pies ma dostęp do miski z jedzeniem przez cały dzień, nie będzie kojarzyć jej z Tobą. Dlatego zdecydowanie lepiej jest przyzwyczaić pupila do stałych pór posiłków i pozwalać mu patrzeć na proces ich przygotowywania. Zdrowe, dorosłe psy zazwyczaj powinny jeść tylko dwa razy dziennie, więc wdrożenie tej strategii do codzienności nie powinno być problemem dla żadnego właściciela czworonoga.

pexels-cup-of-couple-8473447.jpg
Świadome żywienie psa jest ważnym elementem troski o pupila, źródło: pexels.com @Cup of Couple

Pies nie umie zostawać sam w domu? Sprawdź, czy lęk separacyjny nie wynika z Twojego zachowania

Jednym z problemów trapiących mnóstwo właścicieli czworonogów jest lęk separacyjny. Niektóre psy na sam widok opiekuna szykującego się do wyjścia, dosłownie szaleją z rozpaczy, a zostawione same w domu są w stanie godzinami wyć, niszczyć meble lub wyrywać sobie sierść.

Okazuje się, że wielu tego typu sytuacji można uniknąć pod warunkiem, że wie się, jak się zachować. Psi behawiorysta podkreślił, że nigdy nie należy pokazywać psu, że wychodzenie lub wchodzenie do domu wiąże się z dużymi emocjami.

Dlatego nie wolno żegnać i witać się ze swoim pupilem zbyt wylewnie. Zamiast nakręcać czworonoga poprzez intensywne głaskanie, przytulanie i mówienie do niego, lepiej jest zostawić mu przed wyjściem ulubioną przekąskę. Dzięki temu zwierzak skupi się na miłym prezencie, a nie na tym, że zaraz zostanie sam.

pexels-andrew-neel-2248516.jpg
Każdy pies powinien umieć zostać sam w domu, źródło: pexels.com @Andrew Neel
@iamwillatherton The worst things you accidentally do with your dog #fyp #dogtraining #dogtrainingtips ♬ original sound - Will Atherton

Źródło: tiktok.com/@iamwillatherton