Swiatzwierzat.pl
Gogh

Poznań ZOO

To koniec pewnego rozdziału. Nie żyje tygrys Gogh, jeden z "nieumarłych" z poznańskiego zoo

1 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Poznański ogród zoologiczny z przykrością poinformował o śmierci jednego z najbardziej znanych podopiecznych. Nie żyje Gogh - tygrys uratowany przed dwoma latami z transportu śmierci na polsko-białoruskiej granicy.

Poznański ogród zoologiczny oraz dyrektorka placówki dr Ewa Zgrabczyńska opublikowali emocjonalne wpisy za pośrednictwem mediów społecznościowych. W czwartek, 31 marca tygrys imieniem Gogh wydał swój ostatni oddech.

Odszedł tygrys Gogh, cała Polska okrzyknęła go "nieumarłym"

W październiku 2019 roku cały kraj obiegła informacja o nieludzkich warunkach, w jakich transportowano dzikie zwierzęta z Włoch do Rosji. Stworzenia były przewożone w samochodzie ciężarowym przeznaczonym do transportu koni i miały być darowizną dla prywatnego zoo w Dagestanie.

Uwadze celników nie umknął fakt, że przewoźnicy sfałszowali dokumentację. W dokumentach nie zgadzały się ani płeć, ani wiek tygrysów. Nie ulegało wątpliwości, że po wjeździe za granicę i tak czeka je śmierć.

Pracownicy poznańskiego zoo z dr Zgrabczyńską na czele zorganizowali akcję przechwycenia konwoju na polsko-białoruskiej granicy. Na ten cel zrzuciły się osoby medialne, tysiące poznaniaków i miłośników dzikich zwierząt z całego kraju.

Ostatecznie uratowano 9 tygrysów, a dwa najstarsze - Gogh i Kan - zostały w stolicy Wielkopolski, gdzie nazwano je tygrysami "nieumarłymi". Zawdzięczają to miano temu, że miały zostać przerobione na afrodyzjak bądź leki medycyny naturalnej, szczególnie popularne w Chinach, a jednak ocalały.

Stan zdrowia Gogha od początku nie napawał optymizmem. Zwierzę miało ponad 14 lat, podczas gdy średnia życia tygrysów wynosi około 15-16 lat. Oprócz tego, stwierdzono u niego liczne dolegliwości układu pokarmowego, wynikłe na skutek złego traktowania w przeszłości. Weterynarze dawali mu dni, najwyżej tygodnie. A jednak! W zoo w Poznaniu przeżył ostatnie dwa lata i pięć miesięcy.

Kot Stepan

Kot Stepan angażuje się w pomoc dla zwierząt z Ukrainy. Zebrał imponującą kwotę

CZYTAJ DALEJ

"Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach"

Mimo ostrożnych rokowań, Gogh nie miał zamiaru tak łatwo pożegnać się z życiem. Przeszedł operacje gastrochirurgiczne i odznaczył się hartem ducha, dzięki czemu zaczął ponownie jeść. Na początku lutego jednak Gogh podupadł na zdrowiu. Wówczas zoo opublikował w mediach społecznościowych smutny wpis, informujący o tym, że "Gogh gaśnie". Przygotowywano się na najgorsze.

Rzeczniczka poznańskiego zoo Małgorzata Chodyła przekazała, że badanie wykazało, że doszło do przepukliny. Pracownicy ściągnęli z Berlina najlepszych europejskich lekarzy weterynarii, a 12 marca tygrys przeszedł kolejną poważną operację.

Opiekunowie znów chwalili wojowniczą duszą Gogha i kiedy wydawało się, że wraca już do formy, jego stan uległ gwałtownemu pogorszeniu. W czwartek, 31 marca 2022 roku po godzinie 15 zoo poinformowało, że Gogh odszedł.

- Żegnaj najdzielniejszy z dzielnych, Nieumarły Goghu. Dałeś nam dwa lata pełne Twego spokoju, pasji życia, pogody ducha i siły charakteru. Teraz biegaj za jeleniami i wracaj do swych przodków, tam gdzie nie ma cierpienia i cyrkowej tresury. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach. Pufający, pełen majestatu, mężny i wspaniały. Żegnaj - pożegnało podopiecznego poznańskie zoo.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

8 ras psów, które całe życie wyglądają jak szczeniaki. Nie sposób im się oprzeć

Niektóre psy, ze względu na swoje niewielkich rozmiarów ciała przez całe życie wyglądają, jak szczeniaki. Inne nadrabiają szczenięcym zachowaniem. Wszystkie łączy jedno: są wiernymi przyjaciółmi człowieka. (Fot. Annette Shaff, canva.com)

Zobacz galerię >

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Źródło: ZOO Poznań

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Łódzkie ZOO powiększyło się o nowe zwierzęta. Nazywane są kotomisiami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Nieśmiały nosorożec wreszcie pokazał się na wybiegu. Opiekunowie ZOO pękają z dumy

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Z psem do ZOO? Wykluczone. Ostrzegamy przed konsekwencjami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

W ZOO urodziła się alpaka. Warszawiacy pomogą w wyborze imienia

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Łódzkie ZOO przekazało radosne wieści. Para leniwców została rodzicami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Wielka radość we wrocławskim ZOO. Urodził się samczyk kotika afrykańskiego

Czytaj więcej >