Swiatzwierzat.pl

facebook/Śląski Ogród Zoologiczny, pixabay/violetta

To koniec jednej z najbardziej wyczekiwanych atrakcji. Mini ZOO zlikwidowane, co się stanie ze zwierzętami?

19 Maja 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Media obiegła wieść, że mini ZOO działające na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego przestanie funkcjonować. Zarząd podjął decyzję o rezygnacji z projektu. Co ją spowodowało oraz co stanie się z podopiecznymi? Głos w sprawie zabrała rzeczniczka ogrodu zoologicznego. 

Niestety wszystko wskazuje na to, że specjalna zagroda na terenie ZOO w Chorzowie zostanie zlikwidowana. Na podopiecznych placówki jest już jednak plan.

Mini ZOO znika z Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie

Nikogo nie trzeba przekonywać, że bezpieczny kontakt ze zwierzętami to najlepsza terapia. Mini ZOO w ogrodzie zoologicznym często stanowi świetną atrakcję nie tylko dla najmłodszych wielbicieli zwierząt, ale też wszystkich osób, które chcą same nakarmić czy pogłaskać króliki, świnki morskie, kozy bądź inne stworzenia małych rozmiarów. Istotnym czynnikiem jest tutaj wykorzystywanie wszystkich zmysłów, w szczególności dotyku — rozwija on inteligencję emocjonalną, łagodzi stres, obcowanie ze zwierzętami uczy odpowiedzialności i wrażliwości. 

Niemniej Mini ZOO w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie kończy swoją działalność ze względu na wytyczne obejmujące tego typu placówki. Choć co roku specjalnie wydzielony teren z udomowionymi zwierzętami gospodarskimi rozpoczynał działalność w maju, tym razem tak się nie stanie.

- Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów zaleca, abyśmy odeszli od hodowli zwierząt udomowionych na rzecz hodowli i ochrony zwierząt zagrożonych wyginięciem - mówi Daria Kroczek, rzeczniczka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego dla PAP.

Co za tym idzie, planując wycieczkę do tamtejszego ogrodu zoologicznego, należy być świadomym, że odwiedzający już nie będą mieli możliwości przywitać się z mieszkańcami mini ZOO. 

plakat Meet my Buddies

Targi rzeczy dla zwierząt Meet my Buddies odbędą się już 20 i 21 maja w centrum Warszawy - musicie tam być!

CZYTAJ DALEJ

"Jego infrastruktura lata swojej świetności ma już za sobą"

Powodem zamknięcia mini ZOO jest również fakt, że infrastruktura wymaga remontu. Władze ogrodu zoologicznego zadecydowały, że zamiast inwestować w remont, należy skupić się na zapewnieniu jak najlepszych warunków gatunkom zagrożonym i zwierzętom dzikim zamieszkującym placówkę.

- Przeznaczymy nasze środki na remonty innych wybiegów, na których przebywają zwierzęta zagrożone wyginięciem - mówi rzeczniczka.

Dodajmy, że w części przeznaczonej na zagrodę z udomowionymi zwierzętami mieszkały świnki wietnamskie, króliki, owce, kozy, gęsi, świnki morskie i szynszyle.

Co stanie się ze zwierzętami z mini ZOO?

Zaniepokojeni miłośnicy zwierząt zaczęli dopytywać, co dalej ze zwierzętami, które do tej pory zamieszkiwały oddzielne wybiegi w chorzowskim ogrodzie zoologicznym. Otóż rzeczniczka zapewnia, że nie stanie im się najmniejsza krzywda.

- Będzie je można zobaczyć na różnych wybiegach. Będą miały zapewnione odpowiednie warunki tak, żeby mogły zostać z nami do końca - zapewnia.

Tak więc, choć pozostaną w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, wszystko wskazuje na to, że odwiedzającym odebrano sposobność do nawiązania z nimi bezpośredniego, bliskiego kontaktu. Po kilkunastu latach funkcjonowania ulubionej atrakcji najmłodszych odwiedzających, ten etap zamyka się na dobre.

źródło: wpn.pl; dziennikzachodni.pl

zając w Parku Narodowym

Pokazali, co wyszło z lasu pod Białymstokiem. Mało kto zgadnie, co to za zwierzę, "Zgłupiałam"

CZYTAJ DALEJ
Dziecko dotyka kota

Tego już za wiele. Słynna kocia kawiarnia nie chce gościć małych dzieci, rodzice posunęli się za daleko

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

ZOOPolskaZwierzęta

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Odszedł Seed, ulubieniec gdańskiego zoo. "Teraz już biega za Tęczowym Mostem"
Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Nowe gatunki zwierząt szturmują Polskę. Czy grozi nam inwazja obcych?
Czytaj więcej >

Nasze ZOO

We Wrocławiu urodził się myszojeleń. Wszyscy liczą, że okaże się samcem
Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Warszawskie zoo ma nowego mieszkańca. Na świat przyszedł maleńki pancernik
Czytaj więcej >

Nasze ZOO

W gdańskim zoo urodziły się koty pustynne. Grozi im wyginięcie
Czytaj więcej >

Nasze ZOO

W zamojskim zoo urodziły się tygrysy. Ich narodziny trzymano w tajemnicy
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]