Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > To koniec jednej z najbardziej wyczekiwanych atrakcji. Mini ZOO zlikwidowane, co się stanie ze zwierzętami?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 19.05.2023 10:20

To koniec jednej z najbardziej wyczekiwanych atrakcji. Mini ZOO zlikwidowane, co się stanie ze zwierzętami?

mini zoo
facebook/Śląski Ogród Zoologiczny, pixabay/violetta

Media obiegła wieść, że mini ZOO działające na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego przestanie funkcjonować. Zarząd podjął decyzję o rezygnacji z projektu. Co ją spowodowało oraz co stanie się z podopiecznymi? Głos w sprawie zabrała rzeczniczka ogrodu zoologicznego. 

Niestety wszystko wskazuje na to, że specjalna zagroda na terenie ZOO w Chorzowie zostanie zlikwidowana. Na podopiecznych placówki jest już jednak plan.

Mini ZOO znika z Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie

Nikogo nie trzeba przekonywać, że bezpieczny kontakt ze zwierzętami to najlepsza terapia. Mini ZOO w ogrodzie zoologicznym często stanowi świetną atrakcję nie tylko dla najmłodszych wielbicieli zwierząt, ale też wszystkich osób, które chcą same nakarmić czy pogłaskać króliki, świnki morskie, kozy bądź inne stworzenia małych rozmiarów. Istotnym czynnikiem jest tutaj wykorzystywanie wszystkich zmysłów, w szczególności dotyku — rozwija on inteligencję emocjonalną, łagodzi stres, obcowanie ze zwierzętami uczy odpowiedzialności i wrażliwości. 

Niemniej Mini ZOO w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie kończy swoją działalność ze względu na wytyczne obejmujące tego typu placówki. Choć co roku specjalnie wydzielony teren z udomowionymi zwierzętami gospodarskimi rozpoczynał działalność w maju, tym razem tak się nie stanie.

- Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów zaleca, abyśmy odeszli od hodowli zwierząt udomowionych na rzecz hodowli i ochrony zwierząt zagrożonych wyginięciem - mówi Daria Kroczek, rzeczniczka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego dla PAP.

Co za tym idzie, planując wycieczkę do tamtejszego ogrodu zoologicznego, należy być świadomym, że odwiedzający już nie będą mieli możliwości przywitać się z mieszkańcami mini ZOO. 

Targi rzeczy dla zwierząt Meet my Buddies odbędą się już 20 i 21 maja w centrum Warszawy - musicie tam być!

"Jego infrastruktura lata swojej świetności ma już za sobą"

Powodem zamknięcia mini ZOO jest również fakt, że infrastruktura wymaga remontu. Władze ogrodu zoologicznego zadecydowały, że zamiast inwestować w remont, należy skupić się na zapewnieniu jak najlepszych warunków gatunkom zagrożonym i zwierzętom dzikim zamieszkującym placówkę.

- Przeznaczymy nasze środki na remonty innych wybiegów, na których przebywają zwierzęta zagrożone wyginięciem - mówi rzeczniczka.

Dodajmy, że w części przeznaczonej na zagrodę z udomowionymi zwierzętami mieszkały świnki wietnamskie, króliki, owce, kozy, gęsi, świnki morskie i szynszyle.

Co stanie się ze zwierzętami z mini ZOO?

Zaniepokojeni miłośnicy zwierząt zaczęli dopytywać, co dalej ze zwierzętami, które do tej pory zamieszkiwały oddzielne wybiegi w chorzowskim ogrodzie zoologicznym. Otóż rzeczniczka zapewnia, że nie stanie im się najmniejsza krzywda.

- Będzie je można zobaczyć na różnych wybiegach. Będą miały zapewnione odpowiednie warunki tak, żeby mogły zostać z nami do końca - zapewnia.

Tak więc, choć pozostaną w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, wszystko wskazuje na to, że odwiedzającym odebrano sposobność do nawiązania z nimi bezpośredniego, bliskiego kontaktu. Po kilkunastu latach funkcjonowania ulubionej atrakcji najmłodszych odwiedzających, ten etap zamyka się na dobre.

źródło: wpn.pl; dziennikzachodni.pl

Pokazali, co wyszło z lasu pod Białymstokiem. Mało kto zgadnie, co to za zwierzę, "Zgłupiałam"
zając w Parku Narodowym
Na facebookowym profilu Polskich Parków Narodowych udostępniono zdjęcie, które wywołało niemałe zamieszanie w sieci. Internauci zachodzą w głowę, co znajduje się na fotografii. Pod nią zamieszczono jedynie humorystyczny podpis “misiaczek”. Jesteś w stanie określić, co wyszło z puszczy?Natura potrafi zaskakiwać - to stwierdzenie nie podlega dyskusji. Chociaż szacuje się, że do dziś opisano około 2 mln zwierząt i roślin na Ziemi, to mało kto jest w stanie określić, czym jest tajemnicze stworzenie, które udało się uchwycić na zdjęciu z Puszczy Knyszyńskiej. Spróbuj określić, czym jest enigmatycznie wyglądający “misiaczek”.
Czytaj dalej
Tego już za wiele. Słynna kocia kawiarnia nie chce gościć małych dzieci, rodzice posunęli się za daleko
Dziecko dotyka kota
Kocie kawiarnie cieszą się wciąż dużą popularnością wśród odwiedzających, a zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym. “Biały Kot” z Gdyni wprowadził ważną zmianę, przez którą nie wszystkie maluchy będą mogły skorzystać z jej usług. Powód? Chodzi o bezpieczeństwo kocich rezydentów. Pracownicy chcą zadbać o to, by zwierzęta czuły się swobodnie i dobrze w lokalu. Kocia kawiarnia “Biały Kot” nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony odwiedzających. Mruczki towarzyszą w niej wszystkim chętnym, którzy rozsiądą się przy jednym ze stolików z ciastem czy kawą. Jednak teraz regulamin uległ zmianie i o tym, czy będzie można skorzystać z jej usług, zadecyduje wiek.
Czytaj dalej