Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > "Tak reaguje wilk na widok lub zapach człowieka". Wideo wywołało burzę w komentarzach
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 13.01.2024 14:17

"Tak reaguje wilk na widok lub zapach człowieka". Wideo wywołało burzę w komentarzach

Wilki
Wilki, źródło: facebook.com/skukowski.photography

Pewien mężczyzna udostępnił w mediach społecznościowych nagranie przedstawiające reakcję dzikiego drapieżnika na widok człowieka. Miłośnik przyrody nie spodziewał się, że krótkim komentarzem do filmu wywoła wśród internautów ogromną burzę. Okazuje się, że wiele osób nie zgadza się ze stwierdzeniem autora nagrania.

Natknął się na dzikie zwierzę budzące ogromne emocje wśród wielu ludzi

Wilki to jedne z największych drapieżników występujących na terenie Polski. Ten niegdyś powszechny gatunek dzisiaj jest objęty ścisłą ochroną. Stale zmniejszające się obszary, nadające się na miejsce do życia dla dużych ssaków oraz kłusownictwo sprawiają, że dzikie psowate muszą ciągle mieć się na baczności. 

Spotkanie z wilkiem w jego środowisku naturalnym to coś, o czym marzy wielu miłośników przyrody, choć podkreślić należy, że lepiej nie doprowadzać do niego na siłę. Ostatnio przyjemność tą miał pewien polski fotograf, któremu udało się nagrać reakcję drapieżnika na jego widok. Filmik udostępnił w mediach społecznościowych. Skomentował go krótko:

Tak reaguje wilk na widok lub zapach człowieka.

Przyrodnik nie spodziewał się, że tym jednym prostym zdaniem wywoła wśród internautów ogromne poruszenie. 

dsds.JPG
Wilk obserwowany przez fotografa zaniepokoił się widokiem człowieka, źródło: facebook.com/skukowski.photography
Wilki wpadły na polanę z żubrami. Wszystko nagrała fotopułapka, wideo mocno poruszyło internautów

Internauci podzielili się na kilka obozów

Nagranie, pod którym wybuchła zacięta dyskusja przedstawia samotnego wilka, który natychmiast po tym jak zdał sobie sprawę z tego, że jest obserwowany przez człowieka, zaczął uciekać. Część komentujących osób przyznało, że ich zdaniem jest to jak najbardziej normalne i powszechne zachowanie charakteryzujące dzikie zwierzęta:

  • “Zobaczył człowieka i dostał wiatr, więc się oddalił jak najdalej w bezpieczne miejsce”;
  • “Niech człowiek nie zadziera z matką naturą to i ona da mu spokój”.

Jednak jedna z wypowiadających się osób podkreśliła, że jej zdaniem jest to temat, który jest znacznie bardziej skomplikowany, niż się wielu ludziom wydaje:

Między innymi tak reaguje. Lepiej być precyzyjnym, bo wychodzi z tego przeciwskuteczność ubrana w ideologiczno-polityczne kwiatki. Podkreślić należy, że bezpośrednie zagrożenie dla człowieka prawie nie istnieje, natomiast pośrednie jest i należy się nim zajmować.

fdsfds.JPG
Obserwowany drapieżnik natychmiast zabrał się do ucieczki,  źródło: facebook.com/skukowski.photography

Niektórzy nie ukrywają, że boją się wilków

W komentarzach pod nagraniem wilka uciekającego przed człowiekiem nie zabrakło też osób uważających, że coraz więcej przedstawicieli tego gatunku zachowuje się w odwrotny sposób, niż ten widoczny na filmie. Podkreślić należy jednak, że wszystkie zamieszczone wypowiedzi są jedynie opiniami i przekonaniami, a nie rzetelnymi dowodami nt. behawioru polskich drapieżników:

  • “Do mnie wilki podeszły pod ogrodzenie i wcale nie przeszkadzał im widok i zapach człowieka”;
  • “Samotny może i tak reaguje. Wataha wątpię”;
  • “Zależy gdzie, bo nasze osobniki już tak przyzwyczaiły się do obecności człowieka, że nic sobie nie robią z niej. Najczęściej siadają i obserwują nas”. 
fdds.JPG
Dzikie zwierzęta powinny za wszelką cenę unikać kontaktu z człowiekiem, źródło: facebook.com/skukowski.photography

Źródło: facebook.com/skukowski.photography

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?