Swiatzwierzat.pl

youtube/samanoPL

Szopy pracze w natarciu. Szkodniki o uroczym pyszczku coraz częściej grasują w Polsce

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Inwazja przybyszów zza oceanu dotarła do Polski. W ostatnim czasie w rezerwacie Skarpa Ursynowska oraz w powiecie starachowickim potwierdzono obecność szopów praczy. Chociaż to zwierzątko o słodkim pyszczku wygląda niepozornie, stanowi prawdziwe zagrożenie dla rodzimej flory i fauny.

Szop pracz to średniej wielkości ssak należący do rodziny szopowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej, a do Europy został sprowadzony jako zwierzę futerkowe.

W Polsce pojawił się w latach 90. Zwierzęta te można zauważyć w ogrodach, rezerwatach przyrody oraz w pobliżu zbiorników wodnych. Czy powinniśmy się bać zwierzęcych przybyszów z dalekich krain?

Obcy nadchodzą

Jak donoszą miłośnicy dzikich zwierząt, futrzasty gość z Ameryki coraz częściej widziany jest w kraju nad Wisłą. Zwierzę o charakterystycznej czarnej masce na pyszczku, przywodzącej na myśl bandytę, zadomowił się na Ursynowie w pobliżu SSGW. To już trzeci udokumentowany przypadek występowania tego zwierzęcia w Warszawie.

Tymczasem w regionie świętokrzyskim w gminie Pawłów również zaobserwowano kolejnego "cudzoziemca". Mieszkaniec przyłapał go wspinającego się na słup energetyczny.

- Wczoraj (28 października) dotarła do nas wiadomość od jednego z mieszkańców gminy Pawłów, że pojawiło się u niego dosyć dziwne zwierzątko. Na początku było zaobserwowane w stogu siana. Następnie psy, które błąkały się w okolicy zagoniły zwierzę na słup energetyczny. Dobrze się złożyło, że mieszkaniec gminy Pawłów miał przy sobie telefon, którym sfotografował zwierzę - powiedział przyrodnik Jacek Major w rozmowie z "Eską".

„Nie wiadomo czy cieszyć się, czy płakać"

Ze względu na słodki pyszczek, miękkie futerko i wrodzony wdzięk, szopy pracze coraz częściej hodowane są w domach jako pupile. Jednakże dr Łukasz Bożycki zaznacza, iż to, że szopy żyjące na wolności czują się dobrze w Polsce, niekoniecznie jest dobre dla innych gatunków zwierząt. Ich rozprzestrzenianie się ma bezpośredni, negatywny wpływ na rodzime ekosystemy. Pojawienie się szopów w okolicach SGGW nie zwiastuje niczego dobrego, gdyż są one konkurencją dla lisa i borsuka, które występują na Skarpie Ursynowskiej. Eksperci zauważają, że są one również odpowiedzialne za niszczenie lęgów ptaków wodnych gniazdujących w dziuplach. Ponadto mogą przenosić wściekliznę i wiele innych chorób i pasożytów. Jeśli zauważysz szopa pracza na wolności, prosimy o zgłoszenie tego faktu odpowiednim organom.

Zobacz zdjęcia i film:

Źródło: haloursynow.pl, eska.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami!

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

31. finał WOŚP bez fajerwerków? Jurek Owsiak obiecał zatroszczyć się o zwierzęta
Czytaj więcej >

Pozostałe

Internauci oburzeni kreacją Kylie Jenner. Gloryfikacja polowań na zwierzęta? Zaskakujące stanowisko PETA
Czytaj więcej >

Pozostałe

Holandia chce zakazać designerskich ras psów i kotów. Na "czarnej liście" najpopularniejsze pupile
Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaki jesteś w miłości? Wszystko zależy od tego, czy najpierw zauważysz ptaki, czy konia
Czytaj więcej >

Pozostałe

Rolnik nie wierzył, że zniosła to kura. Na widok jajka z ogonem w sieci zapanował szał
Czytaj więcej >

Pozostałe

Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]