Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Szopy pracze w natarciu. Szkodniki o uroczym pyszczku coraz częściej grasują w Polsce
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 29.10.2021 02:00

Szopy pracze w natarciu. Szkodniki o uroczym pyszczku coraz częściej grasują w Polsce

Szop pracz
youtube/samanoPL

Inwazja przybyszów zza oceanu dotarła do Polski. W ostatnim czasie w rezerwacie Skarpa Ursynowska oraz w powiecie starachowickim potwierdzono obecność szopów praczy. Chociaż to zwierzątko o słodkim pyszczku wygląda niepozornie, stanowi prawdziwe zagrożenie dla rodzimej flory i fauny.

Szop pracz to średniej wielkości ssak należący do rodziny szopowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej, a do Europy został sprowadzony jako zwierzę futerkowe.

W Polsce pojawił się w latach 90. Zwierzęta te można zauważyć w ogrodach, rezerwatach przyrody oraz w pobliżu zbiorników wodnych. Czy powinniśmy się bać zwierzęcych przybyszów z dalekich krain?

Obcy nadchodzą

Jak donoszą miłośnicy dzikich zwierząt, futrzasty gość z Ameryki coraz częściej widziany jest w kraju nad Wisłą. Zwierzę o charakterystycznej czarnej masce na pyszczku, przywodzącej na myśl bandytę, zadomowił się na Ursynowie w pobliżu SSGW. To już trzeci udokumentowany przypadek występowania tego zwierzęcia w Warszawie.

Tymczasem w regionie świętokrzyskim w gminie Pawłów również zaobserwowano kolejnego "cudzoziemca". Mieszkaniec przyłapał go wspinającego się na słup energetyczny.

- Wczoraj (28 października) dotarła do nas wiadomość od jednego z mieszkańców gminy Pawłów, że pojawiło się u niego dosyć dziwne zwierzątko. Na początku było zaobserwowane w stogu siana. Następnie psy, które błąkały się w okolicy zagoniły zwierzę na słup energetyczny. Dobrze się złożyło, że mieszkaniec gminy Pawłów miał przy sobie telefon, którym sfotografował zwierzę - powiedział przyrodnik Jacek Major w rozmowie z "Eską".

„Nie wiadomo czy cieszyć się, czy płakać"

Ze względu na słodki pyszczek, miękkie futerko i wrodzony wdzięk, szopy pracze coraz częściej hodowane są w domach jako pupile. Jednakże dr Łukasz Bożycki zaznacza, iż to, że szopy żyjące na wolności czują się dobrze w Polsce, niekoniecznie jest dobre dla innych gatunków zwierząt. Ich rozprzestrzenianie się ma bezpośredni, negatywny wpływ na rodzime ekosystemy. Pojawienie się szopów w okolicach SGGW nie zwiastuje niczego dobrego, gdyż są one konkurencją dla lisa i borsuka, które występują na Skarpie Ursynowskiej. Eksperci zauważają, że są one również odpowiedzialne za niszczenie lęgów ptaków wodnych gniazdujących w dziuplach. Ponadto mogą przenosić wściekliznę i wiele innych chorób i pasożytów. Jeśli zauważysz szopa pracza na wolności, prosimy o zgłoszenie tego faktu odpowiednim organom.

Zobacz zdjęcia i film:

Źródło: haloursynow.pl, eska.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!