Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Sześć psów w ciasnych klatkach, "Mogły być wykorzystywane do nielegalnych walk". Policja w akcji
Klaudia Piechocka
Klaudia Piechocka 29.05.2023 11:15

Sześć psów w ciasnych klatkach, "Mogły być wykorzystywane do nielegalnych walk". Policja w akcji

psy w klatkach
Policja Śląska

Policjanci z mikołowskiej jednostki wszczęli postępowanie w związku z sześcioma psami znalezionymi na jednej z posesji w Orzeszu. Zwierzęta były skrajnie zaniedbane, miały otarcia na łapach oraz pokruszone kły. Funkcjonariusze nadal gromadzą dowody w sprawie. Kto jest odpowiedzialny za zły stan zwierząt i jaką kare może ponieść?

W połowie maja funkcjonariusze policji wraz z lekarzem weterynarii oraz pracownikami towarzystwa opieki nad zwierzętami interweniowali, gdy w jednym z domów znaleziono sześć psów w typie amstaff. Czworonogi były w opłakanym stanie, winą był brak opieki przez właścicieli. 

Ciasne klatki i brak dostępu do wody

Interwencja miała miejsce 18 maja 2023 roku po uzyskaniu informacji o złym stanie zwierząt. Wystraszone czworonogi znalezione w domu jednorodzinnym w Orzeszu przebywały w ciasnych klatkach. Były wychudzone, poranione i nie miały dostępu do wody. W pomieszczeniach wyczuwalny był mocny odór, a wokół panował bałagan. 

Wychudzony pies znaleziony podczas interwencji policjantów.
Wychudzony pies znaleziony podczas interwencji, slaska.policja.pl

W trakcie powiadomienia została przekazana informacja, że sześć przebywających na posesji psów typu amstaff mogło być wykorzystywanych do nielegalnych walk zwierząt. Funkcjonariusze nadal zbierają dowody przeciwko właścicielom. 

Zaniedbany pies znaleziony podczas interwencji policjantów.
Zaniedbane psy w Orzeszu, slaska.policja.pl
Szczeniak stał się gwiazdą wydania wiadomości na żywo. To zachowanie zwróciło uwagę widzów

Ogromne zaniedbanie właścicieli

Psy należały do 31-letniej mieszkanki Orzesza. Kobieta nie opiekowała się odpowiednio zwierzętami, nie miały właściwych warunków do życia oraz możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, np. pragnienia. 

Psy znalezione w zbyt małych klatkach podczas interwencji.
Psy przebywały w zbyt małych klatkach, slaska.policja.pl

Właścicielka nie szczepiła zwierząt od dwóch lat. Lekarz weterynarii, biorący udział w interwencji, stwierdził u psów znaczne zmiany skórne oraz podejrzenie chorób pasożytniczych. Otarcia na łapach oraz połamane kły mogą świadczyć o próbie wydostania się z klatek. Jeszcze tego samego dnia zwierzęta zostały zabrane do schroniska, gdzie zapewniono im odpowiednią opiekę i leczenie. 

Otarcia na łapach znalezionych psów.
Otarcia na łapach znalezionych psów, slaska.policja.pl

Dochodzenie policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą trwa, właścicielom psów grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Walki zwierząt w Polsce

Walki psów, ptaków i ryb to jedne z wielu typów współzawodnictwa zwierząt, które bywają brutalne, a mimo tego nadal organizowane są w niektórych miejscach na świecie. Zgodnie z polskim prawem walki zwierząt są nielegalne. Za organizację widowiska grozi odpowiedzialność karna taka sama jak za zabijanie lub znęcanie się nad zwierzętami, czyli pozbawienie wolności do lat 3. W przypadku szczególnego okrucieństwa kara może zostać wydłużona do lat 5. 

Niestety mimo zakazu, w Polsce nadal odbywają się nielegalne walki zwierząt. Co jakiś czas w mediach przeczytać możemy o akcjach policji wymierzonych w stronę organizatorów. Jeśli podejrzewasz znęcanie się nad zwierzętami, zgłoś sytuację do odpowiednich służb.

Źródło: slaska.policja.gov.pl, tvn24.pl, legalsport.pl

Tagi: Pies
7 zachowań, którymi nieświadomie ranisz swojego psa. Jeśli nie przestaniesz, pupil poczuje, że go nie kochasz
smutny pies rasy cavalier
Każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę, że zrozumienie zachowań pupila bywa ciężkim zadaniem. Niestety mniej zwracamy uwagę na to, jak nasz czworonożny przyjaciel interpretuje to, co robimy my. Nie chcemy ranić jego uczuć, ale możemy to robić nieświadomie. Żeby nasz pupil czuł się kochany, musimy zapomnieć o tych zachowaniach.Pies, jako członek naszej rodziny, zasługuje na to, żeby być traktowanym z miłością i szacunkiem. Ze względu na niezrozumienie psiego języka i umysłu możemy przypadkiem dawać mu do zrozumienia, że nie jest dla nas ważny. Z punktu widzenia psa neutralne dla nas zachowania mogą być krzywdzące. Oto 7 przykładów, które mogą zranić pupila.
Czytaj dalej
Mówią na niego “tramwajarz”. Wygląda wstrętnie, ale daruj mu życie. Jego obecność jest wręcz pożądana
kowal bezskrzydły
Znajdziesz go zawsze w grupie, często złączonego odwłokiem z innym osobnikiem. Ze względu na ten szczególny sposób poruszania się nazywany jest “tramwajarzem”, a czasem “trupiarzem” przez częste pojawianie się na cmentarzach. Brany za szkodnika, na jego temat narosło wiele mitów, z którymi w tym artykule spróbujemy się rozprawić.Jaskrawoczerwony kolor i charakterystyczne czarne plamy sprawiają, że ciężko go przegapić. “Tramwajarz”, a właściwie kowal bezskrzydły, wzbudza w ludziach silne emocje. Kiedy pojawia się w naszych ogródkach, próbujemy się go pozbyć, traktując go jak szkodnika. Czy jednak faktycznie zasłużył sobie na tę renomę?
Czytaj dalej