Swiatzwierzat.pl
mama i dziecko

Fot. YouTube

Szczeniak po raz pierwszy od adopcji spotyka swoją mamę. Reakcja zwierzaków wzrusza do łez

13 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Pies po raz pierwszy od okresu szczenięctwa spotkał się ze swoją mamą i niemalże od razu ją rozpoznał. Choć wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że psy, tak jak ludzie odczuwają tęsknotę za biologiczną rodziną, nagranie z ponownego spotkania suczki i jej potomstwa skłania do myślenia.

Adopcja zwierzęcia to dla człowieka powód do niezmiernej radości. Podczas pierwszych chwil w towarzystwie psa czy kota nasze myśli krążą wokół pozytywów i perspektywie budowania wspólnej przyszłości z nowym pupilem. Wówczas często zapominamy, że nasi podopieczni mają własną rodzinę, którą nawet po miesiącach od separacji wciąż mogą pamiętać.

Czy psy rozpoznają swoich krewnych?

Jesteśmy przyzwyczajeni do rozdzielania szczeniąt od matki oraz reszty rodzeństwa, wierząc, że zastąpimy im rodzinę. Ale czy jest to w ogóle możliwe, by wyprzeć z pamięci wspomnienia z okresu bycia szczenięciem? Czy nasze pupile pamiętają, a co ważniejsze, tęsknią za swoją biologiczną rodziną?

Badania sugerują, że pies może pamiętać swoich rodziców do dwóch lat po separacji. Psy bowiem zachowują „pamięć zapachową” swoich krewnych. Udowadnia to szczeniak, który po kilku miesiącach zobaczył się ze swoją mamą. Nagranie z takiego spotkania zostało opublikowane w 2015 roku na platformie YouTube, lecz niestety zniknęło z platformy.

Szczeniak spotyka swoją mamę pierwszy raz, odkąd zostali rozdzieleni

Bohaterem filmu jest pies o imieniu Harper. Na początku pokazany jest jako 11-tygodniowy szczeniak, tuż przed adoptowaniem przez nową ludzką rodzinę. Następnie pokazane są wydarzenia, które rozgrywają się cztery miesiące później. Widzimy, że suczka wraca do miejsca, w którym się urodziła.

reunion3-768x451
reunion4-768x446
Kot rudy

Rudy kot ze schroniska nigdy nie zaznał miłości. Tak zareagował, gdy obsypano go całusami

CZYTAJ DALEJ

Harper wysiada z samochodu, po czym wącha powietrze, jakby coś wyczuwała. Podążając za swoim właścicielem, znajomy zapach nie daje jej spokoju. Niespodziewanie w pobliżu Harper pojawia się drugi pies. Na tym etapie wciąż nie wiadomo, czy zwierzaki już się rozpoznały.

Fot. Screen z: YouTube, (animalchannel.co)

Chwilę później psy zaczynają się wzajemnie obwąchiwać i przykładać nosy w miejsce, gdzie znajdują się gruczoły zapachowe. Zapach wydzielany przez gruczoły odbytowe u psów pozwala im na odczytanie, czy już wcześniej się spotkały.

Fot. Screen z; YouTube (animalchannel.co)

null

Kiedy spokrewnione psy orientują się, że ich zapachy są znajome, momentalnie zmieniają do siebie podejście. Harper wygląda na bardzo podekscytowaną możliwością spotkania się ze swoją mamą. Z radością podskakuje i liże starszą suczkę po pysku, a ona z czułością odwzajemnia uczucia swojego dziecka.

reunion9-768x486
Screen z YouTube (animalchannel.co)

Widok spotykających się spokrewnionych ze sobą psów, niezależnie czy jest to potomstwo czy rodzeństwo z miotu, jest bardzo uroczy i zarazem napawający smutkiem. Uświadamiamy sobie wtedy, że zwierzęta również potrafią się nawzajem rozpoznawać i odczuwać tęsknotę.

9 najrzadszych, ale szalenie pięknych kotów. Większość Polaków nawet nie wie, że istnieją!

Te rasy kotów są nie tylko rzadkie, ale przede wszystkim niezwykle fascynujące! Mają wyjątkowy wygląd i charakter, a swoją oryginalnością zachwycą każdego. Warto je poznać! (fot. unsplash/Tran Mau Tri Tam)

Zobacz galerię >

Czy wiesz wszystko o czarnych kotach? SPRAWDŹ, czym mogą Cię zaskoczyć

Pytanie 1 z 8

Nie ma na świecie dwóch kotów o identycznym:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: animalchannel.co

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Będzie licencja na posiadanie psa? Politycy mają zająć się propozycją zmian w prawie

Czytaj więcej >

Psy

Pies wzięty ze schroniska ratuje życie właścicielowi. Nie opuścił go nawet w najczarniejszej godzinie

Czytaj więcej >

Psy

W głowie się nie mieści, co stało się z ciałem pitbulla. Nikt nie miał odwagi choćby go dotknąć

Czytaj więcej >

Psy

50 psów umierało z głodu. Koszmar w pseudohodowli nowofundlandów trwał od lat

Czytaj więcej >

Psy

Czy sprzedasz swojego psa? Poruszający eksperyment społeczny przywraca wiarę w ludzi

Czytaj więcej >

Psy

Film z lecznicy dla zwierząt trafił do sieci. Pokazali, jak weterynarz traktuje swoich pacjentów

Czytaj więcej >