Światowy dzień kota. Dziś wszystkie mruczki obchodzą swoje święto
Właściciele mruczków stają na głowie, by sprawić radość i przyjemność swoim podopiecznym. Właśnie dziś, 17 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Kota. Przyglądamy się historii tego święta, które celebrowane jest na całym świecie. Kto wpadł na pomysł kociego święta, jaka jest jego geneza i co możemy zrobić w tym niezwykłym dniu, by umilić życie mruczących towarzyszom?
Światowy Dzień Kota 2022
Światowy Dzień Kota jest obchodzony nad Wisłą od 2006 roku. Powstał z inicjatywy miesięcznika Kot oraz klubu Cat Club Łódź. Święto pod nazwą Giornata mondiale del gatto obchodze jest dziś także we Włoszech. Inne państwa mają swoje odpowiedniki światowego dnia kota, jednak odbywają się one w innych terminach. W Wielkiej Brytanii koty świętują 8 sierpnia, w Stanach 29 października, w Rosji 1 marca, a w Japonii 22 lutego.
Światowy Dzień Kota to doskonała okazja, by okazać swoje serce kotom. I nie mówimy tutaj o naszych kanapowych mruczkach, którym codziennie uchylamy nieba, ale o zwierzętach, które przebywają w schroniskach dla zwierząt oraz o tzw. kotach miejskich.
Tego dnia warto przygotować paczkę dla lokalnego przytuliska dla zwierząt, znaleźć w niej powinny się zapasy karmy, zarówno suchej, jak i mokrej, ale także koce - nie przypadkiem święto odbywa się zimą, warto więc zastanowić się nad losem zmarzniętych stworzeń.
Jak celebrować dzień kota?
Jeżeli chcemy sprawić radość naszym domowym pupilom, warto zastanowić się nad specjalną kolacją dla mruczących smakoszy. W tym artykule pisaliśmy o niezwykle pysznej walentynkowej kolacji, którą można zaserwować naszym koteczkom. Jeżeli nie próbowaliście, dziś jest doskonała okazja.
Dzień Kota to inicjatywa włoskiej dziennikarki, Claudii Angeletti, która w 1990 roku na łamach magazynu dla miłośników zwierząt Tuttogatto zapytała czytelników o najlepszą datę na celebrację kociego święta. Wybór padł właśnie na 17 lutego. Powodów jest kilka. Wspomnieć warto, że luty to w astrologii miesiąc wodnika, który utożsamiany jest z wolnością i niezależnością oraz stanowczością - tak jak koty. Po drugie, historycznie luty to miesiąc czarownic i kotów. A po trzecie, siedemnastka, to dla naszych południowych przyjaciół, po prostu szczęśliwa liczba.
Światowy Dzień Kota został ustanowiony, by zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa, które czyhają na mruczków. Święto kotów ma nam przypominać o zwierzętach pozostawionych w schroniskach oraz zachęcić do pomocy chorym i porzuconym zwierzakom.
Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:
-
Kot stanął w obronie małych dzieci. Niestety, za bohaterstwo zapłacił najwyższą cenę
-
Plaga szczurów opanowała Wrocław. Rusza wiosenna akcja deratyzacji miasta
-
Wataha wilków wtargnęła na teren hodowli danieli. Sceny jak z horroru