Wrocław
Źródło: pixabay/adammalycha

Plaga szczurów opanowała Wrocław. Rusza wiosenna akcja deratyzacji miasta

16 Lutego 2021

Wrocław nieustannie walczy z plagą gryzoni. Władze miasta ostrzegają, że już w najbliższym czasie ruszy obowiązkowa deratyzacja i przestrzegają, by zachować ostrożność. Ponadto, na grupach zrzeszających mieszkańców Wrocławia pojawiają się coraz to częstsze głosy, jakoby szczury były agresywne wobec ludzi i zwierząt domowych. Gryzonie grasujące po mieście są bardzo niebezpiecznymi ze względu na przenoszone choroby.

Jak czytamy w wypowiedziach zaniepokojonych internautów na jednej z grup na Facebooku, szczury we Wrocławiu są dosłownie wszędzie. Jednak największym problemem jest to, że nieustająca walka władz stolicy Dolnego Śląska z gryzoniami nie przynosi oczekiwanych efektów.

Szczury pustoszą Wrocław

Szczury we Wrocławiu można spotkać na Starym Mieście, Przedmieściu Oławskim, Nadodrzu, Gaju czy Grabiszynie. Dowodem tego są liczne zdjęcia i filmy publikowane na mediach społecznościowych, które przedstawiają biegające gromady szkodników. Jak informują mieszkańcy Wrocławia, szczury potrafią nawet przegryźć materiały budowlane, aby wejść do mieszkań w poszukiwaniu pożywienia.

- U nas na Mierniczej szczury zrobiły dziurę w piwnicy i przegryzły strop. Weszły ludziom do mieszkania na parterze! Nikt nic z tym nie robi! - pisze jedna z mieszkanek Wrocławia.

- Na końcówce Prądzyńskiego są tysiące. Już nie boją się ludzi, biegają chmarami cały dzień. Powykopywały sobie nawet nory przy blokach - dodaje inny członek grupy "Przedmieście Oławskie".

W odpowiedzi na skargi mieszkańców już 1 marca ruszy wiosenna akcja deratyzacji Wrocławia. Obowiązek jej przeprowadzenia spoczywa na właścicielach nieruchomości. Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji na terenie miasta zostały określone w par. 30 ust. 1 i 2 nowego Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia, przyjętego uchwałą przez radnych 23 lipca 2020 r.

Tragiczny pożar obory w Wielkopolsce. Rolnik próbował ratować zwierzęta, został poparzonyTragiczny pożar obory w Wielkopolsce. Rolnik próbował ratować zwierzęta, został poparzonyCzytaj dalej

Nie karmić szczurów!

Akcja deratyzacji będzie dotyczyć przede wszystkim budynków wielolokalowych podpiwniczonych, lokali gastronomicznych, obiektów handlowych branży spożywczej, obiektów, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie, wolnostojących komórek i pomieszczeń gospodarczych, a także wnętrz międzyblokowych i miejsc gromadzenia odpadów w zabudowie wielolokalowej.

Działania przeciwdziałające występowaniu szczurów w mieście zostały także poszerzone o edukację mieszkańców. Wrocławianie będą mogli zapoznać się z ulotkami oraz plakatami informacyjnymi, które objaśnią, w jaki sposób oni sami mogą zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się plagi szczurów.

- Nowością jest specjalnie przygotowany spot, który już niebawem będzie można zobaczyć w przestrzeni internetowej, telewizji oraz na wyświetlaczach MPK - powiedziała Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego

Oprócz takich praktyk, jak wyrzucanie odpadów jedynie do wyznaczonych pojemników, zamykanie klap pojemników, dbanie o czystość wokół śmietników oraz zwracanie uwagi na porządek w piwnicach, władze miasta podkreślają, aby pod żadnym pozorem nie dokarmiać szczurów oraz ograniczać dożywianie ptaków i kotów w miejscach dostępnych dla gryzoni.

Pozostaje pytanie, dlaczego władzom Wrocławia tak ciężko wyeliminować grasujące w mieście szkodniki mimo trwającej od kilku lat walki? Okazuje się, że szczury wcale nie są łatwym przeciwnikiem. To jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt, które nie zjadają wszystkiego, co napotkają na swojej drodze i nie zawsze dają się złapać w pułapki. Ponadto, są zwierzętami stadnymi, które w dodatku uodporniły się na trudne warunki, co może być przyczyną tak olbrzymiej liczby gryzoni w większości miast na całym świecie.

Zobacz nagranie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł