Plaga szczurów opanowała Wrocław. Rusza wiosenna akcja deratyzacji miasta
Wrocław nieustannie walczy z plagą gryzoni. Władze miasta ostrzegają, że już w najbliższym czasie ruszy obowiązkowa deratyzacja i przestrzegają, by zachować ostrożność. Ponadto, na grupach zrzeszających mieszkańców Wrocławia pojawiają się coraz to częstsze głosy, jakoby szczury były agresywne wobec ludzi i zwierząt domowych. Gryzonie grasujące po mieście są bardzo niebezpiecznymi ze względu na przenoszone choroby.
Jak czytamy w wypowiedziach zaniepokojonych internautów na jednej z grup na Facebooku, szczury we Wrocławiu są dosłownie wszędzie. Jednak największym problemem jest to, że nieustająca walka władz stolicy Dolnego Śląska z gryzoniami nie przynosi oczekiwanych efektów.
Szczury pustoszą Wrocław
Szczury we Wrocławiu można spotkać na Starym Mieście, Przedmieściu Oławskim, Nadodrzu, Gaju czy Grabiszynie. Dowodem tego są liczne zdjęcia i filmy publikowane na mediach społecznościowych, które przedstawiają biegające gromady szkodników. Jak informują mieszkańcy Wrocławia, szczury potrafią nawet przegryźć materiały budowlane, aby wejść do mieszkań w poszukiwaniu pożywienia.
- U nas na Mierniczej szczury zrobiły dziurę w piwnicy i przegryzły strop. Weszły ludziom do mieszkania na parterze! Nikt nic z tym nie robi! - pisze jedna z mieszkanek Wrocławia.
- Na końcówce Prądzyńskiego są tysiące. Już nie boją się ludzi, biegają chmarami cały dzień. Powykopywały sobie nawet nory przy blokach - dodaje inny członek grupy "Przedmieście Oławskie".
W odpowiedzi na skargi mieszkańców już 1 marca ruszy wiosenna akcja deratyzacji Wrocławia. Obowiązek jej przeprowadzenia spoczywa na właścicielach nieruchomości. Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji na terenie miasta zostały określone w par. 30 ust. 1 i 2 nowego Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia, przyjętego uchwałą przez radnych 23 lipca 2020 r.
Nie karmić szczurów!
Akcja deratyzacji będzie dotyczyć przede wszystkim budynków wielolokalowych podpiwniczonych, lokali gastronomicznych, obiektów handlowych branży spożywczej, obiektów, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie, wolnostojących komórek i pomieszczeń gospodarczych, a także wnętrz międzyblokowych i miejsc gromadzenia odpadów w zabudowie wielolokalowej.
Działania przeciwdziałające występowaniu szczurów w mieście zostały także poszerzone o edukację mieszkańców. Wrocławianie będą mogli zapoznać się z ulotkami oraz plakatami informacyjnymi, które objaśnią, w jaki sposób oni sami mogą zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się plagi szczurów.
- Nowością jest specjalnie przygotowany spot, który już niebawem będzie można zobaczyć w przestrzeni internetowej, telewizji oraz na wyświetlaczach MPK - powiedziała Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego
Oprócz takich praktyk, jak wyrzucanie odpadów jedynie do wyznaczonych pojemników, zamykanie klap pojemników, dbanie o czystość wokół śmietników oraz zwracanie uwagi na porządek w piwnicach, władze miasta podkreślają, aby pod żadnym pozorem nie dokarmiać szczurów oraz ograniczać dożywianie ptaków i kotów w miejscach dostępnych dla gryzoni.
Pozostaje pytanie, dlaczego władzom Wrocławia tak ciężko wyeliminować grasujące w mieście szkodniki mimo trwającej od kilku lat walki? Okazuje się, że szczury wcale nie są łatwym przeciwnikiem. To jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt, które nie zjadają wszystkiego, co napotkają na swojej drodze i nie zawsze dają się złapać w pułapki. Ponadto, są zwierzętami stadnymi, które w dodatku uodporniły się na trudne warunki, co może być przyczyną tak olbrzymiej liczby gryzoni w większości miast na całym świecie.
Zobacz nagranie:
Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:
- Kot stanął w obronie małych dzieci. Niestety, za bohaterstwo zapłacił najwyższą cenę
- Zwierzak w sypialni. Jak obecność pupila wpływa na życie miłosne? Zaskakujące wyniki badań
- Wataha wilków wtargnęła na teren hodowli danieli. Sceny jak z horroru