Swiatzwierzat.pl
Steve Irwin

youtube.com/AustraliaZooTube

Dziś świętowałby 59 urodziny. Rodzina wspomina legendarnego miłośnika zwierząt

22 Lutego 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Legendarny łowca krokodyli, czyli Steve Irwin, obchodziłby dziś swoje 59. urodziny. Rodzina zmarłego miłośnika zwierząt dzieli się ze światem niepublikowanymi dotąd materiałami. Mężczyzna był zagorzałym działaczem na rzecz ochrony środowiska. Pasjonat prz

Dziś obchodzimy 59. rocznicę urodzin Steve'go Irwina. Australijskiego przyrodnika, prezentera telewizyjnego oraz byłego dyrektora ogrodu zoologicznego w Beerwah. Mężczyzna nazywany "łowcą krokodyli" był wielkim miłośnikiem zwierząt. Przyjaciel przyrody angażował się w wiele akcji charytatywnych oraz pomocowych na rzecz ochrony środowiska. Przyrodnik odkrył nowy gatunek żółwi, nazwanych później na jego cześć żółwiami Irwina. Zmarł w tragicznych okolicznościach.

Steve Irwin - łowca krokodyli

Mężczyzna zyskał światowy rozgłos oraz popularność dzięki uczestnictwu w programach stacji Animal Planet Oraz Discovery Channel. Mężczyzna rozpoczął swoją karierę jako tzw. odławiacz krokodyli. Zajmował się on chwytaniem tych dzikich gadów na terenach zamieszkałych przez człowieka i przenosił jej w odludne miejsca. Dzięki temu zwierzętom nie działa się krzywda.

Steve Irwin aktywnie działał na rzecz ochrony środowiska. Pieniądze, które zarabiał przeznaczał na zakup dużych połaci gruntów między innymi w USA, Australii czy na wyspach Oceanii. Tworzył on na ich terenach zamknięte tereny ochronne, wzorowane na parkach narodowych. Jego kariera nabrała tempa, gdy zaczął występować w telewizji.

Irwin wraz ze swoją żoną Terri Irwin zasłynęli jako prezenterzy dokumentalno-przyrodniczego serialu Łowca krokodyli. Mężczyzna prezentował w nim niecodzienną postawę, która monetami wywoływała niemałe kontrowersje. Podczas jednego z pokazów karmienia krokodyli Irwin wykonywał tę czynność trzymając na ręku zaledwie rocznego syna. Organizacje zajmujące się ochroną praw dzieci podniosły alarm, że Steve Irwin naraża dziecko na niebezpieczeństwo.

Umarł wykonując pracę

Steve Irwin zmarł 4 września 2006 roku w tragicznym wypadku, do którego doszło na Wielkiej Rafie Koralowej. W trakcie kręcenia podwodnych zdjęć do filmu dokumentalnego, Irwin został ugodzony przez płaszczkę kolcem jadowym prosto w serce. Śmierć była natychmiastowa. Jak informują współpracownicy Irwina, meżczyzna przypadkowo podpłynął zbyt blisko morskiego stworzenia, a to najwyraźniej poczuło się zagrożone i przystąpiło do ataku. 

Steve Irwin osierocił dwójkę dzieci - urodzoną w 1998 roku Binid Sue oraz urodzonego w 2003 roku Roberta Clarence'a. Mężczyzna został pochowany na terenie ZOO w Beerwah. Premier Australi zaproponował państwowy pogrzeb, jednak rodzina stanowczo odmówiła, mówiąc, że przyrodnik na pewno tego by nie chciał. 

Mężczyzna został chwilę przed śmiercią uhonorowany tytułem profesora nadzwyczajnego w dziedzinie biologii przez Uniwersytet w Queensland. Irwin nigdy się o tym nie dowiedział, ponieważ list gratulacyjny znajdował się w jego ZOO w Beerwah. Został on tam wysłany w momencie, gdy Irwin przebywał już okolicach Port Douglas, gdzie miał kręcić zdjęcia do swojego filmu.

Pamięć o Irwinie

Steve Irwin został upamiętniony przez wiele międzynarodowych oraz lokalnych organizacji. Władze stacji Animal Planet postanowiły, że ogród przed biurowcem, w którym telewizja ma swoją siedzibę, będzie nosił imię australijskiego przyrodnika. 

Co roku, 8 września, czyli 4 dni po rocznicy śmierci tego przyjaciela przyrody, Australijczycy obchodzą Dzień Steve'go Irwina. Jest to nieoficjalne święto, które ma na celu uczczenie zasług oraz wkładu mężczyzny w ochronę lokalnej fauny.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

  • Utonął ratując psa. Nie żyje znany polski polityk

  • Małopolska: Nieprzytomny 65-latek leżał twarzą w śniegu. Pomoc sprowadził jego pies

  • Przyśnił ci się mruczek? Oto podstawowe znaczenie snów o kotach

Tagi:

Oktawian GóralAutor

Wydawca swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Aktualności

Obrońcy zwierząt wyszli na ulice Warszawy. „Fakt, że różnią nas ciała nie znaczy że różnie odczuwamy"

Czytaj więcej >

Aktualności

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa. Czytelnicy Świata Zwierząt wyznają, za co kochają psy

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie fala przemocy wobec kotów. Nawet domowe pupile nie są bezpieczne

Czytaj więcej >
Lekarz

Aktualności

Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba skazanych za złe traktowanie zwierząt. Czy zaostrzenie kar rozwiąże problem?

Czytaj więcej >