Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage (22)

instagram/farmer_richard_

Stado owiec z farbowanymi czuprynami? Już wiadomo, dlaczego zmieniły kolor

10 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

W ciągu nocy czupryny owiec z farmy z Burnsley w Wielkiej Brytanii zmieniły kolor na różowy. Można by pomyśleć, że to wybryk w wykonaniu farmera o wątpliwym poczuciu humoru, aczkolwiek prawdziwa przyczyna tego zjawiska okazała się być nie do końca oczywista. Już wiadomo, dlaczego umaszczenie na głowach zwierząt przybrało nienaturalną barwę.

Nie da się ukryć, że zdjęcia owiec, których czupryny w ciągu nocy zmieniły kolor na różowy, wywołały duże zamieszanie w sieci. Ta sprawa zaskoczyła nawet samego rolnika, który nie był w stanie przejść obojętnie obok swojego stada. Internauci w żartach dopytywali nawet, czy mężczyzna stworzył właśnie nowy gatunek.

Owce z farbowanymi czuprynami

Do tajemniczej zmiany koloru czupryn owiec doszło na jednej z brytyjskich farm w Barnsley. Nie da się ukryć, że wraz z nastaniem poranka zwierzęta hodowlane zaczęły wyglądać naprawdę dziwnie. Ich właściciel doskonale zdawał sobie z tego sprawę i zrobił im zdjęcia, które następnie udostępnił w sieci. Pod nimi od razu pojawiły się liczne komentarze.

Internauci zaczęli zastanawiać się, jak doszło do tego, że czubki głów zwierząt zmieniły kolor z białego na różowy. Nad tym samym początkowo zastanawiał się również ich hodowca. Zanim domyślił się, co spowodowało metamorfozę w jego hodowli, musiało upłynąć trochę czasu.

Para lwów

Lwica umierała na oczach kochającego partnera. Pozostał przy niej do samego końca

CZYTAJ DALEJ

Zagadka rozwiązana

Choć może wydawać się to niedorzecznym wytłumaczeniem zaistniałej sytuacji, okazało się, że wszystkiemu winien jest... karmnik. Owce otrzymały nowy pojemnik na jedzenie w czerwonym kolorze. Ocierając o niego głowami sprawiły, że ich sierść przejęła od niego pigment.

- Kupiliśmy im nowy karmnik w wesołym czerwonym kolorze i nagle zaczęliśmy zauważać, że ich sierść zmienia kolor na różowy, gdy ocierają się o niego, aby zdobyć jedzenie. Teraz mają w zasadzie różową płukankę mówi dla "Yorkshire Post" Richard Nicholson, właściciel farmy.

Różowowłose owce to przedstawicielki rasy Valais Blacknose, która pochodzi ze Szwajcarii. Jest to rasa o podwójnym przeznaczeniu, hodowana zarówno na mięso, jak i na wełnę. Ich znakiem charakterystycznym, jak sama nazwa wskazuje, są czarne pyszczki. Strzyże się je dwa razy w roku, a więc ich sierść jest zazwyczaj dość długa. Oznacza to również, że kolorowe grzywki szybko nie znikną z ich głów.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Tanya Kusova

Najdłużej żyjące zwierzęta domowe. Niektóre z nich mogą towarzyszyć nam nawet 20 lat

Wszyscy właściciele zwierząt domowych chcą, aby ich pupile towarzyszyły im jak najdłużej. Zastanawialiście się kiedyś, które stworzenia słyną z długowieczności i ile przeżyli rekordziści ze swoich gatunków? Przedstawiamy zestawienie najdłużej żyjących zwierzątek domowych. Niektóre pozycje mogą Was zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: yorkshirepost.co.uk; instagram/farmer_richard_

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

7 mitów dotyczących koni i koniarzy, w które wciąż wierzymy

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Aktywiści powiedzieli "nie" wyścigom konnym. Nadchodzi fala protestów?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Co skraca życie zwierzaków? 7 najczęściej popełnianych błędów

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rozpoczęło się rykowisko jeleni. Jak podejrzeć walkę samców?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jeże masowo giną pod kołami samochodów. Czy można temu zapobiec?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Co sprawia, że zwierzęta popełniają samobójstwo? Poznaj odpowiedź

Czytaj więcej >