Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Stado owiec z farbowanymi czuprynami? Już wiadomo, dlaczego zmieniły kolor
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 10.11.2022 10:44

Stado owiec z farbowanymi czuprynami? Już wiadomo, dlaczego zmieniły kolor

BeFunky-collage (22)
instagram/farmer_richard_

W ciągu nocy czupryny owiec z farmy z Burnsley w Wielkiej Brytanii zmieniły kolor na różowy. Można by pomyśleć, że to wybryk w wykonaniu farmera o wątpliwym poczuciu humoru, aczkolwiek prawdziwa przyczyna tego zjawiska okazała się być nie do końca oczywista. Już wiadomo, dlaczego umaszczenie na głowach zwierząt przybrało nienaturalną barwę.

Nie da się ukryć, że zdjęcia owiec, których czupryny w ciągu nocy zmieniły kolor na różowy, wywołały duże zamieszanie w sieci. Ta sprawa zaskoczyła nawet samego rolnika, który nie był w stanie przejść obojętnie obok swojego stada. Internauci w żartach dopytywali nawet, czy mężczyzna stworzył właśnie nowy gatunek.

Owce z farbowanymi czuprynami

Do tajemniczej zmiany koloru czupryn owiec doszło na jednej z brytyjskich farm w Barnsley. Nie da się ukryć, że wraz z nastaniem poranka zwierzęta hodowlane zaczęły wyglądać naprawdę dziwnie. Ich właściciel doskonale zdawał sobie z tego sprawę i zrobił im zdjęcia, które następnie udostępnił w sieci. Pod nimi od razu pojawiły się liczne komentarze.

Internauci zaczęli zastanawiać się, jak doszło do tego, że czubki głów zwierząt zmieniły kolor z białego na różowy. Nad tym samym początkowo zastanawiał się również ich hodowca. Zanim domyślił się, co spowodowało metamorfozę w jego hodowli, musiało upłynąć trochę czasu.

Zagadka rozwiązana

Choć może wydawać się to niedorzecznym wytłumaczeniem zaistniałej sytuacji, okazało się, że wszystkiemu winien jest... karmnik. Owce otrzymały nowy pojemnik na jedzenie w czerwonym kolorze. Ocierając o niego głowami sprawiły, że ich sierść przejęła od niego pigment.

- Kupiliśmy im nowy karmnik w wesołym czerwonym kolorze i nagle zaczęliśmy zauważać, że ich sierść zmienia kolor na różowy, gdy ocierają się o niego, aby zdobyć jedzenie. Teraz mają w zasadzie różową płukankę mówi dla "Yorkshire Post" Richard Nicholson, właściciel farmy.

Różowowłose owce to przedstawicielki rasy Valais Blacknose, która pochodzi ze Szwajcarii. Jest to rasa o podwójnym przeznaczeniu, hodowana zarówno na mięso, jak i na wełnę. Ich znakiem charakterystycznym, jak sama nazwa wskazuje, są czarne pyszczki. Strzyże się je dwa razy w roku, a więc ich sierść jest zazwyczaj dość długa. Oznacza to również, że kolorowe grzywki szybko nie znikną z ich głów.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: yorkshirepost.co.uk; instagram/farmer_richard_

Tagi: Owca Świat
Polecane