Swiatzwierzat.pl

unsplash/Jamie Street

Czy spanie z psem jest bezpieczne? Lekarz nie pozostawia wątpliwości

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Odpowiedzi osób, które opiekują się psami są bardzo różne. Niektórzy właściciele pozwalają czworonogom spać z nimi, inni mają  dla zwierząt osobne posłania na noc. Jak to jest z tym spaniem? Stanowisko w tej sprawie zajęła pediatrka. Okazuje się, że sprawa nie jest jednoznacznie przesądzona.

Czy spanie z psem jest bezpieczne

Dzieci kochają zwierzęta i mogą się z nimi bawić całymi dniami . Sympatia okazywana przez bliski kontakt na pewno powoduje budowę więzi i relacji, której ani dziecko, ani pies nie chcą przerywać wraz z nadejściem wieczoru i porą na pójście do łóżka.

Niestety, jeżeli chodzi o dzieci, to spanie z psem jest niedopuszczalne. Jest to nie tylko niehigieniczne, lecz także niebezpieczne dla zdrowia i życia malucha. Psy powinny być trzymane z daleko od łóżeczek najmłodszych domowników. Nawet te najdokładniej wykąpane.

Specjaliści z Medicover zwracają także uwagę, że nigdy nie możemy mieć pewności co do zdrowia pupila. Regularnie wykonywane odrobaczania, poddawanie zwierząt szczepieniom czy regularne badania, owszem - minimalizują ryzyko przenoszenia chorób, jednak nie dają stuprocentowej pewności, że pupil na pewno na nic nie choruje.

Spanie z psem: lekarz wyjaśnia

Spanie dziecka z psem może być także niebezpieczne dla życia malucha. Zarówno dzieci, jak i dorośli podczas snu często zmieniają pozycję, przekręcają się z boku na bok, "wiercą się". Może się zdarzyć, że podczas takiego gwałtownego manewru wystraszony pies ugryzie lub zadrapie dziecko. Behawioryści podkreślają, że ludzkie dziecko nigdy nie będzie miało u psa takiego szacunku i nie będzie budziło takiego respektu, jak dorośli.

Ważne są także alergie. – Jeżeli dziecko ma objawy alergii, należy ograniczyć kontakt z alergenami, a więc i pupilem. Konsekwencje alergii mogą prowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób, takich jak chociażby astma oskrzelowa – tłumaczy dr Anna Krysiukiewicz-Fenger.

Ponadto, jak wyjaśniają specjaliści z Medicover spanie z psem grozi zarażeniem chorobą odzwierzęcą, którą łatwo przeoczyć: Każda z nich na początku swoimi objawami (gorączka, bóle i zapalenie stawów czy powiększenie węzłów chłonnych) przypomina grypę - czytamy na blogu centrum medycznego.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Tagi:

Podobne artykuły

Psy

Podczas interwencji DIOZ nie tylko zwierzęta potrzebowały pomocy. Ta historia chwyta za serce
Czytaj więcej >

Psy

Corgi ma dar wyczuwania emocji innych ludzi. Gdy siada przed nieznajomym, trafia w dziesiątkę
Czytaj więcej >

Psy

Małe, wtulone w siebie szczeniaki, a wokół las. To właśnie w nim ktoś pozbył się niechcianych zwierząt
Czytaj więcej >

Psy

DIOZ ujawnia kolejny akt przemocy dziecka wobec psa. Wszystko widać na brutalnym filmie
Czytaj więcej >

Psy

Podszedł do nich pies żywcem zżerany przez świerzb. Desperacko błagał, "Zabierzcie ode mnie ten ból"
Czytaj więcej >

Psy

Miała być idealną opiekunką nad psami. Ukryta kamera obnażyła, co naprawdę robiła w pracy
Czytaj więcej >
Oktawian Góral

Wydawca swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]