Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy spanie z psem jest bezpieczne? Lekarz nie pozostawia wątpliwości
Oktawian Góral
Oktawian Góral 24.03.2022 18:36

Czy spanie z psem jest bezpieczne? Lekarz nie pozostawia wątpliwości

Spanie z psem
unsplash/Jamie Street

Odpowiedzi osób, które opiekują się psami są bardzo różne. Niektórzy właściciele pozwalają czworonogom spać z nimi, inni mają  dla zwierząt osobne posłania na noc. Jak to jest z tym spaniem? Stanowisko w tej sprawie zajęła pediatrka. Okazuje się, że sprawa nie jest jednoznacznie przesądzona.

Czy spanie z psem jest bezpieczne

Dzieci kochają zwierzęta i mogą się z nimi bawić całymi dniami. Sympatia okazywana przez bliski kontakt na pewno powoduje budowę więzi i relacji, której ani dziecko, ani pies nie chcą przerywać wraz z nadejściem wieczoru i porą na pójście do łóżka.

Niestety, jeżeli chodzi o dzieci, to spanie z psem jest niedopuszczalne. Jest to nie tylko niehigieniczne, lecz także niebezpieczne dla zdrowia i życia malucha. Psy powinny być trzymane z daleko od łóżeczek najmłodszych domowników. Nawet te najdokładniej wykąpane.

Specjaliści z Medicover zwracają także uwagę, że nigdy nie możemy mieć pewności co do zdrowia pupila. Regularnie wykonywane odrobaczania, poddawanie zwierząt szczepieniom czy regularne badania, owszem - minimalizują ryzyko przenoszenia chorób, jednak nie dają stuprocentowej pewności, że pupil na pewno na nic nie choruje.

Spanie z psem: lekarz wyjaśnia

Spanie dziecka z psem może być także niebezpieczne dla życia malucha. Zarówno dzieci, jak i dorośli podczas snu często zmieniają pozycję, przekręcają się z boku na bok, "wiercą się". Może się zdarzyć, że podczas takiego gwałtownego manewru wystraszony pies ugryzie lub zadrapie dziecko. Behawioryści podkreślają, że ludzkie dziecko nigdy nie będzie miało u psa takiego szacunku i nie będzie budziło takiego respektu, jak dorośli.

Ważne są także alergie. – Jeżeli dziecko ma objawy alergii, należy ograniczyć kontakt z alergenami, a więc i pupilem. Konsekwencje alergii mogą prowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób, takich jak chociażby astma oskrzelowa – tłumaczy dr Anna Krysiukiewicz-Fenger.

Ponadto, jak wyjaśniają specjaliści z Medicover spanie z psem grozi zarażeniem chorobą odzwierzęcą, którą łatwo przeoczyć: Każda z nich na początku swoimi objawami (gorączka, bóle i zapalenie stawów czy powiększenie węzłów chłonnych) przypomina grypę - czytamy na blogu centrum medycznego.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Tagi: Pies