Swiatzwierzat.pl
kot z obrożą

unsplash/Raychan

3 zasady, o których nie możesz zapomnieć przy wyborze obróżki dla kota

17 Marca 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Udostępnij:

Coraz więcej właściciele kotów decyduje się na zakup obroży dla swoich mruczących pupili. Gadżet ten bywa bardzo przydatny, szczególnie w przypadku kotów wychodzących. Należy jednak uważać przy doborze odpowiedniej obróżki, ponieważ niektóre modele mogą być niebezpieczne.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów obróżek dla kotów. Są klasyczne i modne, w różnych kolorach, z cyrkoniami lub bez. Jednak to, czym przede wszystkim powinniśmy się kierować podczas zakupów, to bezpieczeństwo naszego pupila.

Obroża dla kota

To, czy pies powinien mieć obrożę, nie budzi wątpliwości. Przydaje się przede wszystkim podczas wspólnych spacerów, ponieważ do niej właściciel zwykle przypina smycz oraz adresownik.

W przypadku innych domowych pupili nie jest to takie oczywiste. Chociaż coraz więcej ludzi zabiera na spacery także koty, to obroża wydaje się do tego zupełnie niepotrzebna. Smycz powinna być bowiem przypięta do szelek.

Warto jednak zaopatrzyć kota w obrożę, gdyż w przypadku kota wolno wychodzącego jest ona wyraźnym sygnałem, że kot nie jest bezpański. Można dodatkowo przymocować do niej identyfikator, zawierający informację o właścicielach wraz z ich adresem lub numerem telefonu, w razie gdyby doszło do zaginięcia.

pies na smyczy

Uchodźcy przyszli oddać psa do schroniska. Zrobili to dla jego dobra

CZYTAJ DALEJ

Jaką obrożę wybrać?

Po pierwsze obroża dla kota powinna być bezpieczna, czyli taka, która posiada system samo odpinający się. Może on nawet uratować naszemu zwierzakowi życie. Klasyczna obroża, czyli zapinana, jak pasek do spodni, może stanowić niebezpieczeństwo dla tych zwierząt. W sytuacji, kiedy zaczepi się np. o gałąź lub element ogrodzenia, kot może się na niej zawiesić, co doprowadzi do uduszenia.

Kolejna kwestia dotyczy materiału, z jakiego została wykonana obroża. Najlepiej, aby była zrobiona ze skóry, sztucznego zamszu, plecionki bądź z nylonu, który jest elastyczny, trwały i wodoodporny. Należy także pamiętać o odpowiednim zapinaniu obroży. Nie powinna być ona za ciasna ani za luźna. O idealnie zapiętej obroży świadczy możliwość wsunięcia palca między obrożę, a szyję kota.

Ostatnią rzeczą, nad jaką należy się zastanowić, to bardzo chętnie wybierany ostatnio przez właścicieli kotów dzwoneczek. Niektórzy decydują się na niego ze względów estetycznych, inni, aby odstraszał ptaki. Tymczasem eksperci ostrzegają, że nie jest to najlepsze rozwiązanie dla samego kota i może być nawet szkodliwe. Przede wszystkim ciągłe dzwonienie w pobliżu wrażliwych uszu kota, może prowadzić do uszkodzenia słuchu, a także do problemów behawioralnych. Pamiętajmy przy tym, że koty mają instynkt drapieżcy, a nieustanne dzwonienie zmniejsza jego szanse na udane polowania.

Słodkie psiaki są słodkie

Slajd 1 z 3

Ale słodka psinka

co za uroczy brzdąc

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Źródło: wamiz.pl, tychy.info, zooart.com.pl

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

5 kocich sposobów na okazanie miłości

Czytaj więcej >

Koty

Zaczął się okres kocich amorów. Nie pozwól uciec kotu z domu

Czytaj więcej >

Koty

Skąd koty podświadomie wiedzą, do czego służy kuweta?

Czytaj więcej >
kot ociera się o nogi

Koty

Dlaczego kot ociera się o nogi? Nie zawsze chodzi o pieszczoty

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty nie lubią wody i czy trzeba je kąpać?

Czytaj więcej >

Koty

Głaskanie kota. Jak dotykać kota, by odczuwał przyjemność?

Czytaj więcej >