Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Służbowe psy dostaną emeryturę? Rząd pracuje nad przepisami
Monika Krupska
Monika Krupska 22.04.2021 02:00

Służbowe psy dostaną emeryturę? Rząd pracuje nad przepisami

Owczarki
pixabay/YamaBSM

Rada Ministrów przyjęła całościowo projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach. - To wyczekiwana i niezwykle potrzebna regulacja. Zwierzęta w służbach mundurowych pełnią ważną rolę i po latach ciężkiej pracy, państwo musi im zagwarantować godną i bezpieczną „emeryturę” – podkreślił Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

Emeryturę dostaną wyłącznie zwierzęta, które pracowały w służbach. Obecnie pracuje około 1200 psów i ponad 60 koni. Każdego roku około 10 proc. zwierząt jest wycofywanych ze służby.

Emerytury dla psów

Dzięki zwierzętom pracującym w mundurze niejedno życie zostało uratowane. Do ich zadań należy m.in. tropienie ludzi, szukanie niebezpiecznych substancji, ostrzeganie przed zagrożeniami, zatrzymywanie niebezpiecznych przestępców czy pomoc w ratownictwie wodnym.

- Zwierzę w dalszym ciągu będzie pozostawać na stanie formacji, a pierwszeństwo w przejmowaniu opieki będzie miał dotychczasowy opiekun, o ile wyrazi taką wolę – poinformował minister Mariusz Kamiński.

Jeśli żadna z osób uprawnionych do opieki nad zwierzęciem (tj. inny funkcjonariusz, pracownic cywilny formacji, emerytowany funkcjonariusz lub funkcjonariusz rencista) nie wyrazi woli przejęcia opieki, zwierzę trafi do określonej jednostki lub komórki organizacyjnej w danej formacji.

- Istnieje także możliwość powierzenia przez kierownika jednostki organizacyjnej danej formacji opieki nad zwierzęciem wycofanym z użycia organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt – zaznaczył wiceminister Błażej Poboży.

Śmierć opiekuna

Projekt zakłada także, co ma stać się ze zwierzęciem w przypadku śmierci jego opiekuna. Jeśli dojdzie do takowej sytuacji pierwszeństwo w sprawie adopcji będzie miał członek rodziny zmarłego, który z nim mieszkał. Osoba ta będzie musiała złożyć pisemne oświadczenie.

Jak będzie wyglądała pomoc?

- Opcja 1: właściciel będzie otrzymywał wyżywienie dla zwierzęcia - Opcja 2: właściciel będzie otrzymywał równoważnik w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia zwierzęcia.

Ryczałt ma także otrzymać opiekun zwierzęcia wycofanego z użycia w danej formacji.

Dodatkowo opiekunowie nie muszą martwić się o opiekę weterynaryjną pupili. Jak podaje MSWiA do najważniejszych zmian można zaliczyć również m.in. określenie w pełni obowiązków opiekunów psów i koni oraz wprowadzenie mechanizmów nadzoru ze strony poszczególnych formacji nad sposobem realizacji opieki nad powierzonym zwierzęciem.

- Pierwotna wersja projektu ustawy, przygotowana przez MSWiA, dotyczyła zwierząt używanych w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa. W trakcie prac legislacyjnych wzięto pod uwagę również zwierzęta używane w Siłach Zbrojnych RP oraz w Służbie Więziennej i uwzględniono wprowadzenie analogicznych rozwiązań także w tych formacjach – poinformował wiceminister Błażej Poboży.

Projekt ustawy będzie procedowany przez Sejm RP. Proponowane zmiany wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy, chyba że komendant placówki zasądzi wcześniejszą pomoc - w przypadkach uzasadnionych dobrem zwierząt.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami! 

Tagi: Owczarek Pies
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?