Swiatzwierzat.pl Koty Skąd się bierze obwisły brzuch u kota i czy świadczy o nadwadze?
unsplash/ Zachariah Smith

Skąd się bierze obwisły brzuch u kota i czy świadczy o nadwadze?

20 sierpnia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Czy obwisły brzuch u kota to objaw nadwagi bądź innej groźnej choroby? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów kotów, zwłaszcza tych, którzy dbają o ich dobrą formę fizyczną i prawidłową wagę. Najwyższy czas rozwiać wątpliwości i wyjaśnić, czemu służy nadmiar skóry. Dlaczego kot ma wiszący brzuch? Wielu właścicieli kotów, którzy zauważają mało estetyczną warstwę skóry, która luźno zwisa z kociego brzuszka i kołysze się podczas chodzenia, zaczyna martwić się o stan zdrowia podopiecznego. Niektórzy upatrują źródła powstania rzeczonej fałdy skórnej w niewłaściwej diecie, skutkującej nadwagą i otyłością, inni zwalają winę na kastrację. Otóż nic z tych rzeczy. O co więc chodzi?

Dlaczego kot ma obwisły brzuch?

Zacznijmy od podstaw anatomii naszego pupila. Fałd luźno wiszącej skóry pokrywający cześć brzucha przed tylnym łapami ma swoją angielską nazwę primordial pouch, czyli w wolnym tłumaczeniu "pierwotna kieszonka". Występuje zarówno u kotów domowych, jak i lwów czy lampartów.

Przekonanie, że występuje on wyłącznie u grubych bądź wysterylizowanych mruczków to spore rozminięcie się z prawdą. W rzeczywistości posiadają go wszystkie koty, jednak nie u każdego mruczka jest jednakowo widoczna. Zazwyczaj to, czy obwisła skóra u kota występuje, wynika wyłącznie z predyspozycji genetycznych. Na stopień jego widoczności ma wpływ wiele czynników, m.in. rasa, przechodzone zabiegi, wiek i waga zwierzęcia. Co szczególnie ważne, nie istnieją w medycynie weterynaryjnej żadne operacje, które pozwoliłyby usunąć pierwotny woreczek.

"Kieszonka" jest wytworem ewolucji niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania i spełnia szereg istotnych funkcji. Po pierwsze, pozwala ona na maksymalne rozciągnięcie żołądka, co według naukowców, jest szczególnie istotne wśród kotowatych żyjących dziko. W fałdzie skórnym może odkładać się tkanka tłuszczowa, która będzie stanowić dla kota zabezpieczenie w sytuacji, gdy pojawią się problemy z dostępem do pożywienia . Oznacza to, że dzięki jej obecności zwierzę może najeść się "na zapas" i tym samym zwiększyć swoje szanse na przeżycie.

Po drugie, zwisający brzuszek ma związek z aktywnością kotów oraz walką o terytorium czy dominację w stadzie. Brzuch, jako najwrażliwszy obszar kociego ciała, jest zwykle głównym celem ataku. Niejednokrotnie podczas kocich rywalizacji czy walk z innymi zwierzętami w ruch idą pazury i zęby, dlatego zwisający "woreczek" ma pełnić funkcję ochronną narządów wewnętrznych.

Nie zapominajmy, że choć tryb życia zwierzaka jest uzależniony od trybu życia opiekuna, to zwierzęta te są z natury wyjątkowo skoczne i zwinne, a fałda skórna umożliwia im skuteczne manewrowanie całym ciałem. Skóra rozciąga się, przez co krok staje się dłuższy, a sam koty – szybszy. W dodatku ułatwia mu wykonywanie imponujących skoków i akrobacji.

Fałd skórny nie musi zwiastować nic groźnego

Podsumowując, nie ma bezpośredniego związku między kocią wagą a występowaniem fałdy na brzuchu. Nieprawdą jest, że obwisająca skóra pojawia się wskutek kastracji. Nie jest ona też efektem odchudzania lub nadwagi kota. "Pierwotna kieszonka" nie jest chorobą ani żadną wadą - to całkowicie normalna rzecz, natomiast zmniejszona elastyczność skóry u starszych zwierząt bądź predyspozycje genetyczną może powodować wyraźniejsze zarysowanie fałdu skórnego.

Czy zatem po zaobserwowaniu obwisłego brzucha u kota należy udać się lekarza weterynarii albo zwierzęcego dietetyka? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zdecydowanie zależy od konkretnego przypadku. Zachęcamy jednak do zasięgnięcia porady w sytuacji, gdy zauważysz nagłą zmianę w wielkości bądź strukturze fałdy. Prawidłowa "pierwotna kieszonka" powinna być luźna i miękka.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Źródło: petslover.pl, koty.pl, blog.kocimietka.pl

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy