Sensacyjne odkrycie w Kanadzie. Poszukiwacze złota znaleźli mumię małego mamuta
Górnicy poszukujący złota nad potokiem Eureka Creek w Jukonie dokonali zadziwiającego odkrycia. Zamiast kosztownego kruszcu znaleźli znacznie cenniejszy skarb - niemal idealnie zachowanego mamuta sprzed 30 tys. lat.
Złoto od dawna pobudzało wyobraźnię człowieka sprawiając, że śmiałkowie gotowi byli ruszać w najdalsze zakątki ziemi, mając nadzieję na zdobycie bogactwa. Poszukiwacze złota z Jukonu znowu stawiają wszystko na jedną kartę i jak się okazuje, szczęście jest po ich stronie.
Poszukiwacze złota odnaleźli mumię małego mamuta
Mija 126 lat, odkąd nad rzeką Klondike w kanadyjskim Jukonie, doszło do wybuchu jednej z największych gorączek złota w historii. Choć tamte czasy już bezpowrotnie minęły, nie brakuje poszukiwaczy cennego kruszcu.
We wtorek, 21 czerwca jeden z górników pracujących nad potokiem Eureka Creek znalazło niemal idealnie zachowane mamuciątko włochate. Na szczęście szybko powiadomił odpowiednie instytucje, które dokonały wydobycia prehistorycznego zwierzęcia.
Zwierzę - młoda samiczka - żyła najprawdopodobniej około 30-40 tys. lat temu i w chwili śmierci miało około miesiąc. Kompletne ciało trąbowca przeleżało w wiecznej zmarzlinie, dzięki czemu zachowało niemal nieskazitelny stan.
Naukowcy opublikowali zdjęcia, na których można dostrzec trąbę, włosy porastające skórę zwierzęcia, a nawet paznokcie. Jak zapewniają, nienaruszonej konserwacji uległy również jelita, w których znajdują się jeszcze fragmenty ostatniego posiłku, czyli trawy.
"Marzyłem o tym, by stanąć twarzą w twarz z prawdziwym mamutem włochatym"
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym lokalnych władz, Jukon znany jest jako " magazyn epoki lodowcowej ", mimo, iż rzadko znajduje się tu okazy w tak dobrym stanie.
Zdaniem paleontologów, zwierzę nazwane Nun cho ga, co w języku lokalnych Indian oznacza "duże młode zwierzę", jest jednym z najdoskonalej zmumifikowanych zwierząt z epoki lodowcowej, a zarazem spełnieniem marzeń każdego naukowca.
Doktor Grant Zazula zauważa, że Nun cho ga najprawdopodobniej oddaliła się od matki, na skutek czego ugrzęzła w błocie. Niemożność wydostania się z pułapki spowodowała potem jej przedwczesną śmierć.
Badacze podkreślają, że w nadchodzących miesiącach będą współpracować z rdzenną ludnością Jukonu i władzami kanadyjskiego terytorium, aby z należytym szacunkiem poznawać to prehistoryczne zwierzę i dzielić się informacjami na jego temat ze społecznością naukową.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
-
Chihuahua była agresywna wobec każdego. By jej pomóc, zdecydowano się na ryzykowny krok
-
Jak ulżyć kotu podczas upału? Sprawdzone i bezpieczne sposoby
-
Kaczuszki wskakują za mamą do wody. Nagrano przeuroczy skok wiary
Źródło: Polsat News