Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Schroniska dla zwierząt pełne kaczek. Wszystkiemu winien nowy trend na Tik Toku
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:43

Schroniska dla zwierząt pełne kaczek. Wszystkiemu winien nowy trend na Tik Toku

Kaczki
unsplash/Ron Whitaker

W schroniskach na całym świecie zapanowało kacze oblężenie. To konsekwencja nowego trendu na mediach społecznościowych. Placówki pękają w szwach, zaś pracownicy z przykrością przyznają, że w przypadku porzucania kaczek domowych utrzymuje się tendencja wzrostowa.

Coraz więcej osób adoptuje kaczki domowe. Urocze zwierzęta zyskały nadzwyczajną popularność, dzięki serii rozczulających filmików publikowanych na aplikacji Tik Tok. Oczarowani ich widokiem internauci postanawiają pójść w ślady influencerów i również adoptują młode ptaki, nie zdając sobie sprawy, z czym wiąże się opieka nad tymi zwierzętami.

Przygnębiający efekt nowego trendu w sieci

Tiktokerzy wprowadzili w sieci nową modę. Mowa o filmach z udziałem żółciutkich kaczuszek, mających na celu udowodnić, że ptaki gospodarskie mogą sprawdzić się w roli domowych pupili.

Kanały publikujące nagrania z kaczuszkami biją rekordy popularności, jednakże ich twórcy, prezentując wyłącznie rozczulające i wyidealizowane sceny, nie wspominają o tym, że opieka nad tymi zwierzakami nie należy do najłatwiejszych zadań.

Efekt mody na kaczki domowe okazał się natychmiastowy - wielu internautów, zwłaszcza młodzież i dzieci, wpadło na pomysł, aby adoptować ptaka, niekoniecznie zdając sobie sprawę z jego potrzeb. Niestety, również w tym przypadku ślepe podążanie za trendami przyniosło opłakane skutki.

Najmłodsi najbardziej narażeni na manipulację

Pracownicy schronisk oraz członkowie organizacji ostrzegają, by nie powtarzać tego szkodliwego trendu. Jak tłumaczą, zdecydowana większość ludzi nie ma pojęcia, jak się opiekować kaczkami i w efekcie je porzuca. Liczby mówią same za siebie.

- Od początku roku pod naszą opieką trafiło 60 kaczek. W ubiegłym roku było to zaledwie 6 – podkreśla montrealski oddział Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (SPCA).

Kanadyjska straż dla zwierząt SAFE przyznaje, że większość zakupów ma nieszczęśliwy finał. Właściciele nie znają zasad prawidłowego żywienia kaczek, a także szybko orientują się, że zwierzęta te robią ogromny bałagan w domu i załatwiają się gdzie popadnie.

Oprócz tego, okazuje się, że sprzedawcy kaczek domowych w sieci ignorują regulacje prawne. Dzieci i nastolatki mogą kupić zwierzę za pośrednictwem mediów społecznościowych, m.in. Facebooka. Aktywiści zwracają też uwagę na fakt, iż sprzedawcy coraz częściej pojawiają się w szkołach, gdzie zachęcają najmłodszych do zakupu kaczuszek.

Źródło: o2.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Polecane