Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage (22)

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Kędzierzynie-Koźlu

Schroniska dla zwierząt pękają w szwach. Potrzebna pomoc

17 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Mimo dobrych chęci pracownicy schroniska dla zwierząt w Kędzierzynie-Koźlu donoszą o zwiększonym obłożeniu w okresie wiosennym. Nadchodzi sezon na porzucanie psów i kotów, których liczba zwiększa się z każdym miesiącem.

Wiosną i latem dramatycznie rośnie liczba porzucanych i bezdomnych zwierząt. Wiąże się to nie tylko z następstwem okresu godowego psów i kotów, ale i brakiem rozsądku ze strony ich właścicieli. Nie pomagają kampanie społeczne i informacyjne - dla wielu sposobem na pozbycie się kłopotu ze zwierzęciem na czas urlopu i wyjazdu jest porzucenie go.

Schronisko pęka w szwach, to początek masowego porzucania zwierząt

Jak donosi portal KK24.pl, w ciągu ostatnich tygodni schronisko w Kędzierzynie-Koźlu przeżywa istne oblężenie. W kwietniu padła rekordowa liczba podopiecznych, co wiązało się z potrzebą postawienia nowych kojców. Niemniej jednak wolontariusze i pracownicy schroniska obawiają się, że to dopiero początek masowego porzucania pupili.

- Kwiecień nazwaliśmy czarnym miesiącem, bo w marcu mieliśmy około pięćdziesiąt psów, a w kwietniu było aż osiemdziesiąt – mówi Grażyna Hamala, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kędzierzynie-Koźlu, cytowana przez "KK24".

Trzy dodatkowe kojce dla psów i kotów pełnią rolę tymczasowych środków zaradczych, podczas gdy głównym źródłem problemu jest skrajna nieodpowiedzialność i brak empatii ze strony osób, do których owe zwierzęta wcześniej należały. Zwierzę wypuszczone na „wolność” nie poradzi sobie i będzie skazane na śmierć.

Grzyby

TPN apeluje: "Nie zbieraj grzybów, zostaw je dla zwierząt"

CZYTAJ DALEJ

Wiosna uderzyła Polakom do głowy?

Według obliczeń Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami ludzie pozbywają się zwierząt przez cały rok, ale są dwa okresy, kiedy się to zdarza częściej. Pierwszy to przedwiośnie, gdy prezenty "pod choinkę" nie zdają egzaminu w nowych domach. Drugi to czas wakacji, gdy liczba bezdomnych zwierząt rośnie o co najmniej 20%.

Wielu właścicieli zostawia czworonogi w lasach i na ruchliwych drogach, mimo, iż zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt za porzucenie zwierzęcia grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Tymczasem na prowadzonych przez schroniska i fundacje profilach w internecie codziennie pojawiają się kolejne zdjęcia zwierzaków szukających domu.

Aby ulżyć pracownikom schronisk, a przede wszystkim ich podopiecznym, potrzebne są chociaż domy tymczasowe dla zwierząt. Oczywiście adopcja na stałe oraz sterylizacja i kastracja zwierząt jest najbardziej pożądanym rozwiązaniem problemu. Dlatego zachęcamy, by każdy, kto marzy o nowym przyjacielu i może stworzyć dla niego odpowiednie warunki bytowania, wziął udział w procesie adopcyjnym.

- Na szczęście z początkiem maja w końcu ruszyły adopcje. Mam nadzieję, że sytuacja szybko się poprawi i psy znajdą nowe domy - mówiła Radna Miasta Kędzierzyn-Koźle Ewa Czubek podczas sesji.

10 polskich gwiazd, którzy kochają zwierzęta całym sercem. Ich pupile żyją jak w bajce

Te gwiazdy nie raz pokazały swoje wielkie serce dla zwierząt, pomagając bezdomnym czworonogom i aktywnie działając na ich rzecz, a co najważniejsze ofiarując im swoją miłość i dom.

Zobacz galerię >

Sprawdź swoją wiedzę o psach!

Pytanie 1 z 9

W jaki sposób pies widzi kolory?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: KK24.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >