Swiatzwierzat.pl
sarny na polanie

unsplash.com/Seaq68

30 saren do odstrzału. Zwierzęta "stwarzają zagrożenie dla ludzi"

1 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Zuza Siwek

Udostępnij:

Sarny ze Świdnika mają zostać odstrzelone na wniosek zarządcy terenu. Zwierzęta mają podobno stwarzać zagrożenie dla ludzi i z tego powodu do odstrzału przeznaczono 30 z nich. Sytuacja brzmi dość ekstremalnie, jednak wniosek został już rozpatrzony pozytyw

Decyzja o odstrzale 30 sztuk saren została już podjęta. Zwierzęta przebywają na terenie trawiastego lądowiska samolotowego w Świdniku, czym mają rzekomo zagrażać życiu i zdrowiu ludzkiego. Z tego powodu zarządca jakiś czas temu złożył wniosek o odstrzał, który został rozpatrzony pozytywnie.

Sarny przeszkadzają ludziom?

Jak poinformował portalu lublin112.pl, sejmik województwa podjął uchwałę ograniczenia populacji zwierząt w okolicach lotniska w Świdniku. Wszystko dlatego, że przebywają na terenie lądowiska, stwarzając zagrożenie.

Problem ciągnie się od 2019 roku. Sarny zamieszkują trawiasty teren, co może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia pilotów samolotów. Zarządca we wrześniu złożył więc wniosek o odstrzelenie części mieszkających w okolicy zwierząt.

– Sarny mi nie przeszkadzają, ale na lotnisku nie powinno być takich zwierząt. Bo to zawsze jest zagrożenie. Zwierzę w każdej chwili może wejść na pas startowy i może dojść do nieszczęścia. Tyle że w samolocie też jest człowiek, który ma oczy – mówił w zeszłym roku jeden z pilotów w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim.

Nie tylko sarny zamieszkują teren, można tam spotkać także między innymi rzadkie susły perełkowate, lisy oraz ptaki. Lądowisko znajdujące się pomiędzy Portem Lotniczym Lublin a ulicą Żwirki i Wigury jest atrakcyjnym terenem dla zwierząt, jednak podjęta przed sejmik to zmieni. 

Sarny do odstrzału

Liczba zwierząt zamieszkujących lądowisko stale się zmieniała.

– Saren na terenie lotniska trawiastego było więcej, część udało nam się już wcześniej przepłoszyć. Obecnie jest ich pięć. Kłopot jednak w tym, że sarny przeskakują ogrodzenie, które ma 2 metry wysokości. Dlatego też problem powraca - mówił w 2019 roku Grzegorz Jędrasik, prezes spółki zarządzającej terenem dla Dziennika Wschodniego.

Pismo złożone we wrześniu zostało już rozpatrzone i podjęto decyzję o ograniczeniu populacji saren na terenie lądowiska. Odbędzie się to przez odstrzał redukcyjny 30 saren.

Decyzja może wydawać się dość ekstremalna, jednak jak podkreśla portal lublin112.pl, na takie rozpatrzenie sprawy zgodziła się Regionalna Rada Ochrony Przyrody, rzekomo zasięgnięto także opinii organizacji społecznej działającej w obronie praw zwierząt. Również Polski Związek Łowiecki miał wyrazić aprobatę.

Dlaczego? Odstrzał redukcyjny 3 saren nie zagrozi bowiem ich dziko występującej populacji. Nie wiadomo, jeszcze, kiedy dokładnie zostanie przeprowadzony.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: lublin112.pl, dziennikwschodni.pl

Podobne artykuły

Facebook/Obywatelska Gmina Łubianka

Inne zwierzęta

Smutny widok przed domem jednego z sołtysów. Zdjęcia martwej sarny błyskawicznie obiegły internet

Czytaj więcej >
FACEBOOK/WILDBASE

Inne zwierzęta

Sówka pierwszy raz została wykąpana. Jej zdjęcia robią furorę w sieci

Czytaj więcej >
unsplash/Svetozar Cenisev

Inne zwierzęta

Inwazja szczurów w Toruniu. Miasto rozpoczęło deratyzację, trzeba zachować ostrożność

Czytaj więcej >
polskiwilk.org.pl/

Inne zwierzęta

Śmierć młodego wilka w lesie. Zwierzę konało kilka dni

Czytaj więcej >
twitter/CPW_SE

Inne zwierzęta

Przerażony niedźwiedź utknął na drzewie. Podano mu środek uspokajający, by spadł na ziemię

Czytaj więcej >
pixabay/bparker73

Inne zwierzęta

Na świat przyszedł niezwykle rzadki cielak z dwoma głowami. To przypadek jeden na 100 tys. (WIDEO)

Czytaj więcej >