Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Samica mandryla równikowego wydała na świat martwe młode. Żałobę uwieczniono na zdjęciach
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 14.11.2022 15:53

Samica mandryla równikowego wydała na świat martwe młode. Żałobę uwieczniono na zdjęciach

Samica
facebook/Grüner Zoo Wuppertal

Pracownicy niemieckiego zoo w Wuppertalu zaobserwowali, że samica mandryla równikowego urodziła martwe młode. Fotografia przedstawiająca zrozpaczoną matkę, trzymającą ciało swojego martwego dziecka obiegła media społecznościowe. Nie ma się co dziwić, że internauci uznali je za jedno z najsmutniejszych zdjęć roku. Zachowanie samicy po stracie na długo zostanie w pamięci jej opiekunów.

Badania potwierdzają, że nie tylko ludzie cierpią po stracie najbliższych, w tym futrzastych członków rodziny. U zwierząt, zarówno tych większych, jak i mniejszych, także można zaobserwować zachowania świadczące o tym, że przechodzą żałobę na swój własny sposób. Liczne stworzenia mogą odczuwać silny smutek, żal i tęsknotę po śmierci osobnika swojego gatunku, jak i opiekuna. Wówczas zwierzę czuje się zagubione, wokalizuje lub popada w apatię.

Przykładem takiego zachowania jest samica mandryla równikowego, która mieszka w jednym z niemieckich ogrodów zoologicznych. O przykrym doświadczeniu, z jakim przyszło jej się zmagać poinformowali pracownicy placówki za pośrednictwem swoich social mediów.

Małpka urodziła się martwa, samica nie mogła sobie tego wybaczyć

W niedzielę, 6 listopada personel ogrodu zoologicznego zauważył, że samica mandryla równikowego, która przebywa pod ich opieką od 2017 roku, doczekała się potomstwa. Jednak okazało się, że małpka pojawił pojawiła się na świecie martwa, choć była już w pełni rozwinięta. To pierwszy poród 8-letniego osobnika, w związku z czym niestety szansa na niepowodzenie była stosunkowo duża.

Tym, co najbardziej zdziwiło opiekunów w zaistniałej sytuacji, było zachowanie samicy względem martwego potomstwa. Traceuse – ponieważ tak nazywa się samica – nosiła przy sobie swoje martwe młode przez dwa dni. Opiekowała się nim i ostrożnie dotykała jego ciała. Gdy w końcu je odłożyła, pod swoją opiekę martwego malca przejęła inna samica ze stada. Na ten czas małpiarnia została zamknięta dla odwiedzających.

- Zwierzęta wykazują tutaj całkowicie naturalne zachowanie, które można zaobserwować również u małp żyjących na wolności. W ten sposób zarówno matka, jak i pozostali członkowie grupy żegnają martwe młode. Grupa otrzymuje tyle czasu, ile potrzebuje – czytamy na facebookowym profilu zoo.

Martwe zwierzę zostaje usunięte z wybiegu dopiero wtedy, gdy żaden z osobników nie przejawiał już zainteresowania jego ciałem. Na chwilę obecną mieszkają tam dwie samice i dwa samce, które w najbliższej przyszłości powinny się rozmnożyć.

Chociaż z ludzkiego punktu widzenia śmierć tak młodego zwierzęcia napawa smutkiem i przygnębieniem, pracownicy zoo doszukują się pozytywnych aspektów całego zdarzenia.

- Mimo, że jesteśmy bardzo smutni z powodu utraty młodego, cieszy nas to, jak troskliwie Traceuse opiekowała się swoim martwym potomstwem. Są więc duże szanse, że jeśli ponownie zajdzie w ciążę, a następnie, miejmy nadzieję, pomyślnie urodzi, wychowa młode zwierzę w sposób wzorowy, aby przyczynić się do zachowania tego wysoce zagrożonego gatunku małp – piszą opiekunowie małp.

Mandryle równikowe to zagrożony gatunek

Mandryle równikowe, nazywane także drylami, są gatunkiem małp pochodzącym z Afryki. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. To, że dryl stał się gatunkiem zagrożonym, jest efektem niszczenia lasów i zabijania tych małp dla mięsa. Ich naturalnym środowiskiem do życia są okołobiegunowe części Afryki Zachodniej. Zazwyczaj żyją w grupach liczących około 20 osobników. Przewodnikami stada są najstarsze samce. Samice opiekują się młodymi i zapewniają im bezpieczeństwo. Zdarza się, że pomagają im w tym także osobniki płci przeciwnej.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: wydarzenia.interia.pl; facebook/Grüner Zoo Wuppertal

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?