Swiatzwierzat.pl
malpa

facebook/Ayathuray Rajasingam

Żałobnicy przecierali oczy ze zdumienia. Nad trumną pochyliła się małpa, by złożyć ostatni hołd

24 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Wśród tłumu pogrążonych w żałobie członków rodziny i krewnych pojawiła się małpa. Wszyscy zgromadzeni przecierali oczy ze zdumienia, kiedy zwierzę pochyliło się nad otwartą trumną. Okazuje się, że stworzenie przyszło złożyć ostatni hołd człowiekowi, który dobrze je traktował. Takiego pożegnania nie mógł spodziewać się żaden z żałobników.

Langur to rodzaj ssaka naczelnego z rodziny koczkodanowatych, który występuje w południowo-wschodniej Azji. Jego przedstawiciele ważą zazwyczaj 4-9 kg, a ich długość ciała wynosi 25-61 cm z dodatkowymi 56-89 cm ogona. Jeden z osobników tego gatunku nawiązał wyjątkową relację z mężczyzną, który niedawno zmarł.

Nad trumną pochyliła się małpa

Wieść o śmierci mieszkańca Sri Lanki - Peetambarama Rajana pojawiła się na początku tego tygodnia. 56-latek zmarł wskutek nagłej choroby zostawiając pogrążoną w żałobie rodzinę i bliskich. Okazuje się, że jego odejście zasmuciło także osobnika, którego nikt nie mógł się spodziewać na obrzędzie pogrzebowym.

Peetambaram Rajan był miłośnikiem zwierząt, a szczególną relację udało mu się nawiązać z langurem, który odwiedzał go w domu. Mężczyzna dokarmiał go smakołykami, czym zaskarbił sobie jego sympatię. Małpa zjawiła się także w trakcie jego ostatniego pożegnania, które zorganizowali bliscy zmarłego.

kot

Pies odszedł za Tęczowy Most, zostawiając kota samego. Właściciele uchwycili niezwykłą scenę

CZYTAJ DALEJ

Langur był zasmucony po śmierci człowieka

Ku zdziwieniu żałobników zwierzę zrobiło coś, co na długo zostanie w ich pamięci. Małpa wskoczyła na trumnę i przez dłuższą chwilę przyglądała się spokojnemu wyrazowi twarzy człowieka, który się nią opiekował. Po zwierzęciu wyraźnie było widać smutek. Te emocje sugerowało także jego zachowanie, bowiem małpa pochyliła się nad trumną i dotknęła zmarłego przyjaciela. W ten sposób oddała mu hołd i podziękowała za wspólnie spędzony czas.

malpa

- Nie ma wątpliwości, że wiele zwierząt doświadcza bogatych i głębokich emocji - pisze behawiorysta zwierząt dr Mark Bekoff w Psychology Today cytowany przez "The Dodo". - Nie chodzi o to, czy emocje ewoluowały u zwierząt, ale dlaczego ewoluowały w taki, a nie inny sposób. Nie można zapominać, że nasze emocje są darami naszych przodków - zwierząt. Mamy uczucia, podobnie jak inne zwierzęta. Jedną z emocji, które zwierzęta wyrażają wyraźnie i jednoznacznie, jest smutek.

W związku z powyższym śmiało można stwierdzić, że langur który zjawił się na pogrzebie, odczuwał smutek po śmierci przyjaciela. Mężczyzna poprzez smakołyki, którymi go dokarmiał, trafił poprzez żołądek do jego serca.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

10 filmów ze zwierzętami dodających otuchy w chłodne, jesienne wieczory. Bez nich jesień się nie liczy

Jesienią w chłodne, deszczowe popołudnia nic nie poprawia humoru tak, jak film ze zwierzętami w roli głównej. To idealny pomysł na spędzenie czasu nie tylko dla miłośników czworonogów. Wśród nich znajdziemy komedie, ale także wyciskacze łez, na których mogą wzruszyć się nawet najwięksi twardziele. Większość to propozycje obowiązkowe nie tylko na tę porę roku!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: The Dodo

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagranie z Bieszczad robi furorę. "Zobaczyć niedźwiedzia to jedno, ale go usłyszeć"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pytony mogą połknąć prawie wszystko? Badacze nie dowierzali, przeprowadzając sekcję zwłok

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Protest w centrum Warszawy. Koniec z mordowaniem zwierząt dla Louis Vuitton

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Czy ryby czują ból? Trzymanie karpi bez wody jest przestępstwem

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Imię dla świnki morskiej - wyjątkowe propozycje dla samca i samiczki

Czytaj więcej >