Rysiątka z mamą w świetle reflektorów. Do sieci trafiło intrygujące nagranie
Mieszkanka Francji wykazała się dobrym refleksem podczas nocnej podróży autem. Przed maskę wyskoczyła jej zwierzęca rodzinka - i to nie byle jaka! W świetle reflektorów wesoło harcowały małe rysie wraz z mamą.
W związku z nastaniem jesieni zaczęła się pora, gdy coraz więcej zwierząt wychodzi na drogi. Przekonała się o tym pewna kobieta z regionu Haut-Doubs we Francji, która dzięki włączonym światłom w porę zauważyła dzikie zwierzęta przebiegające jej drogę.
Rodzinny spacer przy świetle księżyca
W miniony weekend Francuzka wracała nocą samochodem z pracy. Chociaż o tak późnej porze wydawałoby się, że ulica będzie całkowicie pusta, okazało się, że kobieta za kierownicą nie była jedyną uczestniczką ruchu drogowego.
Niespodziewanie na drogę wybiegły zwierzęta, zaś kierująca pojazdem od razu zwolniła i zbliżyła się do tajemniczych stworzeń. Gdy stanęły w świetle reflektorów, wszystko stało się (dosłownie) jasne.
Kobieta okazała się być prawdziwą szczęściarą, gdyż spotkała na swojej drodze rysią rodzinkę. Samica razem z trójką potomstwa przechodziła na drugą stronę ulicy, aby przedostać się do odległych zakątków lasu.
Nagranie z niesamowitego spotkania trafiło do sieci. Trzeba przyznać, że o podejrzenie rysiów w naturalnym środowisku jest szalenie trudno. Drapieżniki te na co dzień stronią od kontaktu z człowiekiem, a o ich obecności świadczyć mogą co najwyżej pozostawione odchody oraz ślady łap na śniegu.
Rysie w tym roku wyjątkowo płodne
Ostatnimi czasy zwierzęta, które słyną ze swojej płochliwości i samotniczego trybu życia, chętnie się rozmnażają, co szczególnie cieszy leśników, naukowców oraz członkom organizacji prozwierzęcych WWF Polska działających w ramach programu reintrodukcji gatunku. Z tego powodu rok 2021 można zdecydowanie okrzyknąć rokiem rysiów.
Jak udowadniają liczne nagrania z fotopułapek, w europejskich, a zwłaszcza polskich lasach coraz częściej można przyłapać matki z młodymi. Samice przeważnie rodzą w jednym miocie 2 lub 3 kocięta, lecz zdarzają się przypadki, gdy na świat przychodzi nawet więcej maluchów.
Przypomnijmy, że gatunek drapieżnych kotów znalazł się w połowie XX wieku na krawędzi wyginięcia. Według danych WWF w ciągu ostatnich 50 lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 58 procent, a liczba gatunków zagrożonych wyginięciem sięgnęła 61 tysięcy. Powodem spadku populacji tych zwierząt jest głównie kłusownictwo oraz utrata przestrzeni do życia na skutek szkodliwej działalności człowieka - m.in. niszczenia lasów pod budowę dróg.
Zobacz nagranie:
Źródło: facebook/La Place du Village
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami
Pies Kamila Durczoka nie zostanie sam. Opieki podejmie się rodzina dziennikarza
Kundelek przeżywał gehennę w kamienicy. W rolach oprawców dwie starsze kobiety
Pracownicy fermy norek w szpitalu. Służby ujawniają wstępną przyczynę wypadku